Siirtääkö kukaan vinyylejä cd:lle palveluna?

Vinyylit varastossa

Onko missään sellaista palvelua, jossa saisi siirrettyä muutamnia vinyyliälppäreitä cd:lle? Minulla kun ei enää ole vinyylisoitinta.

6

2570

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tekijänoikeuslaki

      Kyllä nyt on käännyttävä tutun kaverin puoleen, joka tekee sen ystävänpalveluna.
      Antipiracy-sivuilla on nimittäin seuraavaa tietoa.
      Lue varsinkin viimeinen lause.

      ----------------------------------------
      "Lain mukaan yksityinen kopiointi voi tulla kysymykseen vain silloin, kun esim. CD-levy kopioidaan puhtaasti henkilökohtaisiin tarpeisiin. Kopioita on luvallista tehdä myös perheenjäsenille ja tuttavapiirille, kunhan rajoitat sen lain edellyttämään "muutamaan kappaleeseen". Muutamalla kappaleella tarkoitetaan yleisesti 2 - 4 kappaleen valmistamista. Yksityistä käyttöä koskeva kopiointi ei saa milloinkaan tapahtua ansiotarkoituksessa."
      ----------------------------------------------
      (Eli se siitä yritysideasta!)

    • hullufromhuittinen

      on olemassa semmoinen ohjelma kuin Wieser Software RIP vinyl. Sen kai pitäis olla aika halpa tai ehkä jopa ilmainen. Googlaa se.

    • anttoo

      Teen omille levyilleni juuri sitä työtä Steinbergin Clean -ohjelmalla.
      Kohtuullisen halpa, monipuolinen ja toimiva ohjelmapaketti...
      Ei kun etsimään jostain vinyylisoitinta käyttöön!

      • kysymystä:

        Miten voidaan yhdistää vinyylisoitin tietokoneeseen, jos sellainen ohjelma on koneessa, joka pystyy kopioimaan vinyylit cd:lle.


      • Kai-De
        kysymystä: kirjoitti:

        Miten voidaan yhdistää vinyylisoitin tietokoneeseen, jos sellainen ohjelma on koneessa, joka pystyy kopioimaan vinyylit cd:lle.

        Kunnon vinyylisoitinta eli sellaista joka pitää liittää stereoiden phono-liittimiin (eli ns. RIIA-vahvistimeen) vaan stereoista otetaan ääni ulos vaikka kuulokeliitännästä tai audio out liitännästä joka liitetään äänikortin audio in liittimeen. Sitten pitää vaan olla sopiva softa joka muuttaa äänen CD-levyn raidoiksi tai halutuiksi äänitiedostoiksi. Harmi jos laki on sellainen että tekee kunnon kansalaisesta rikollisen kun hän kopioi omia levyjään CD:lle. Eihän kaikkea kunnon musaa edes saa CD:llä


      • ohjelma

        Erinomainen ilmainen ohjelma on Audacity.
        Jos vahvistimeen saa levysoittimen kiinni, siinä on varmuudella myös nauhuria varten ulostulo. Siitä johdot äänikortin linjasisäänmenoon, ei mikrofonisisäänmenoon joka on liian herkkä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      310
      3248
    2. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      18
      2151
    3. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      1850
    4. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      14
      1595
    5. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      411
      1489
    6. Kysymys Kuhmolaisille

      Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t
      Kuhmo
      36
      1374
    7. Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin

      ”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist
      Maahanmuutto
      222
      1263
    8. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      17
      1224
    9. Olen valtavan ihastunut

      Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.
      Ikävä
      63
      1056
    10. Ensi viikolla tulen takaisin

      Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin
      Ikävä
      20
      1000
    Aihe