tulisi lailla kieltää ilmastollisiin seikkoihin kielteisesti vaikuttavina, täysin turhina harrastuksina. Ainoa voima, mitä urheilussa saisi käyttää, on lihasvoima.
Kaikenlainen moottoriurheilu, myös
karting,
203104
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Tiesitkö, että yksi lento afrista suomeen saastuttaa yhtä paljon kuin kartingautot koko maailmassa vuodessa!? suhteuta asiat ja sulkeudu sinne salille!
kaikenlainen matkailu, turhan krääsän tekeminen yms. pitäisi kieltää. Palataan siihen aikaan kun ainut tekeminen oli pelkästään hengissä pysyminen:-)
Olet osittain oikeassa ja kilpailukalustoa pitäisikin kehittää luontoystävällisemmäksi eikä pelkästään nopeammaksi. Esimerkiksi renkaiden tulisi kestää huomattavasti kauemmin, koska niiden tekemisessä menee energiaa aivan liikaa siihen nähden mitä ne kestää.
Eiköhän karting ole ympäristöuhista siitä pienemmästä päästä...
Lähetäppä USA:lle pikku kirje heidän päästöistään ja kieltäytymisestä allekirjoittamasta "jotain pikku papereita" joilla ehkä saattaisi olla jotain merkitystäkin.
Myös yksityisautoilu on täysin turhaa, kuten myös muu huvikseen reissailu esim. lomamatkat millä kulkupelillä tahansa, paitsi fillarilla. Kaikkien tulisi myös siirtyä kertakäyttöisistä tuotteista kestotuotteisiin. Pakkauksetkin ovat täysin turhia. Kauppaan omien kassien kanssa koussikoimaan irtotuotteita laareista ;)
Ompa aloittajallakin SUURET ongelmat, kun pitää lasten harrastuksen saasteista meuhkata. Hanki elämä ja hieman enemmän tietoa ja näkemystä elämän kirjosta.
Millä lailla ilma on ollut puhtaampaa talviaikana kun karting on ollut lepotilassa? tai toisinpäin.
Kartingin etuna on selkeästi, että ajaminen ja harrastus tapahtuu suljetuilla alueilla, karting radoilla. Kun tätä vertaa esim. moottorikelkkailuun tai vesiskoottereihin niin ero on valtava.
Tänä päivänä moottorikelkat voisi etelässä laittaa pannaan, sen verran harmittaa suksitouhuissa ja caravan alueilla niiden savuttelu, meteli ja yleinen asenne - kelkalla miltei ovesta sisään :-( Luvanvaraiseksi ja vain tosikäyttäjille.
Kartingia ei kenenkään ole pakko tulla katsomaan, se ei häiritse jollei radoille ihan varta vasten eksy. Riittää kun pitäytyy poissa keskellä metsää oleviltä muutamilta kymmeniltä karting ratojen alueilta Suomessa ja vot. Näin välttyy kartingilta kok elämänsä ajan.
Provohan tämä oli :-))
johon myös karting kuuluu, sillä eihän mitään moottoriurheilulajia voi jättää ulkopuolelle, jos tällainen päätös v 2011 EU:ssa saadaan aikaiseksi.
Vuoden provo on valittu!! Vaikea pistää enää paremmaksi :):)
Hei,
Jos asut Helsingin alueella, niin tarjoan sinulle ilmaiseksi 2h ajoaikaa tattarisuon radalla, jotta saat paremman kuvan siitä mitä tämä harrastus oikeasti on, edellytyksenä tietysti että mahdut penkkiin.
Pääset läheltä seuraamaan sitä lasten riemua kun leikkivät radalla, eivätkä potki mummoja tai roiku ostareilla.
no tuu pukkamaan, jos kerta pelkällä lihas voimalla mennään niin eikä teistä joku vois tulla pukkailee mua ens kaudeksi? nii ei tarvi käyttää luontoa saastuttavia materiaaleja? monestikkohan itse olet käyny ulkomailla? paljokohan se saastuttaa? joten shut up! :)
Jääkaukaloiden jäädytys kuluttaa energiaa ja saastuttaa - kieltoon. Katsojien liikkuminen paikalle aiheuttaa samaa - kieltoon. Olympialaiset aiheuttavat valtavan määrän saasteita ja energian tuhlausta rakenteluineen ja tavaran, ihmisten liikutteluineen kaikilla mahdollisilla kulkuneuvoilla - kieltoon. Kaikki kieltoon. Ruoka kieltoon jos se tuodaan takapihaa kauempaa puhumattakaan ulkomailta. Tavarat kieltoon koska tulevat Kiinasta. Kiinalaiset kieltoon koska saastuttavat ja kiduttavat.
lihasvoimia , mutta hups. . . tuli pieru
verran joustaa ja antaa "ruudin palaa"...edes sen sen verran että pystyisit ampumaan ittes...kiitos
jos jättäisit joka aamu käynnistämättä sen vanhan nokikolarin , koska pelkästään se jo, mahdollistaa sen että voidaan ajaa KAIKKI MAAILMAN kartingkisat
Hehe,
Sinä voisit lahjoittaa aivosi lääketieteeseen kun aika sinusta jättää, pääsee lääkäripojat tutkimaan ihan käyttämättömiä sellaisia.
Luulisi että luonnonsuojelulle löytyisi ihan oma foorumi. Ei tämä karting ole mitään urheilua, se on hauskanpitoa parhaimmasta päästä.Lihakset on tyhmiä varten, aivot fiksuja varten. Älä vaan kirjoita tänne enää, ettei mene lääkäripojilta hyvä materiaali pilalle.
kun vartavasten sivustoille tekee mieli. Harmittaako, kun ihmisillä on muutakin tekemistä kuin ostarilla mummojen potkiminen? Hyppää jokeen.
nimim. kiire katsomaan F1 lähetystä... :-)
Niin kyllä se moottoriurheilu on ikävä luontoihmisten kannalta kun ei moottoriurheilua harrastaville saa myytyä huumeita. Työ luontoihmiset, eiks teil oo jo tarpeeks iso asiakaskunta?
urheilukaan enään ole niin auvoista,olet tainnu olla uutispimennossa. Mut pieni vinkki: PYSY SIELLÄ.
ny ihan kohdallaan.Tai sitte oot nauttinu liikaa "yrttejä" ja muita "lisäravinteita" ku siellä salilla hyppäät. Mutta luulen silti että kirjoitit ton ihan vaan sen takia että näkisit kuinka ihmiset reagoi ja saat naureskellen lukea näitä vastauksia. Anyway, saastuu tää ilmasto siitäkin ku tommoset palikat yleensä hengittää. Hyppää kaivoon.
!!!
leuasta jooko
se oli nenässä, nyt se on poissa , ympäristö voi hyvin kun se meni puhdistamoon ja se on jonkun vesilasissa