Kielitaistelun tiimellyksessä Suomessa vuonna 1919 tehtiin saksalaismallin mukainen esitys siitä, että ruotsinkielistä rotuhygieniaa täytyy pystyä edistämään uudessa Suomen tasavallassa.
Tähän tehtävään perustettiin kiireellä Samfundet Folkhälsan.
Uuden järjestön tärkein rotuhygieeninen projekti oli äidinpalkitseminen, joka alkoi jo seuraavana vuonna 1920 ja päättyi vasta 1939.
Äidinpalkitsemistoiminnalla oli kolme keskeistä päämäärää:
1) Levittää ruotsalaista rotuhygieenistä tietämystä ja tehdä propagandaa vahvan ruotsalaisen rotuhygienian puolesta.
2) Levittää mahdollisimman monille ihmisille tietoa perinnöllisyydestä ja sen tärkeydestä ruotsinkielisen kansanosan kohtaloon.
3) Edistää geneettisesti paremman väestöaineksen (= ruotsinkielisen) lisääntymistä suhteessa huonompaan väestöainekseen (= suomenkieliseen).
Palkittavan äidin ja myös hänen aviomiehensä piti olla terve. Perinnöllisyyden osuutta painotettiin vaatimalla, että heidän täytyi polveutua terveistä ruotsalaisista perheistä.
Perusteellisen saksalaisten laskelmien mukaan oli päädytty siihen, että ruotsinkielisen väestön olemassaolon turvaaminen vaati ainakin neljä (4) lasta jokaisesta rotuhygieenisesti suotavasta avioliitosta. Näin ollen palkittavalla äidillä piti olla vähintään neljä tervettä, elinvoimaista ja hyvin hoidettua lasta.
Palkitsemisen toteuttamisessa Samfundet Folkhälsan -järjestöllä oli yhteistyökumppanina ruotsinkielinen Marttajärjestö, Förening Martha. Tämä yhteistyö merkitsi, että ruotsalaista rotuhygieenistä propagandaa, valistusta ja koulutusta voitiin suunnata jo valmiiksi motivoituneille ja yhteiskunnallisesti aktiiveille naisille.
Asiaa tehtiin esimerkiksi tutuksi järjestön omassa lehdessä ja siitä luennoitiin järjestön sadoissa kokouksissa, joihin osallistui monia satoja jäseniä.
http://www.tieteessatapahtuu.fi/ 897/MATTILA.pdf
Suomessa on nyt korkea aika puhua oman maan historiasta - myös vaietuista suomalaisvainoista.
Folkhälsan ja rotuhygienia
4
461
Vastaukset
- vaasalainen
vainoharhaiset,katkerat ihmiset ovat säälittäviä..mahtaa elämäs olla tosi ilotonta ja kurjaa? samaa asiaa jankuttaa,ja jankuttaa..osaaks hymyillä enää ollenkaan?.... :)
- rallaa
Mitäs mitäs, just olin lukevinani että ruotsi on Vaasan sairaanhoitopiirin hallitseva kieli, vai olenko väärässä???
Mitäs copypaste tähän sanoo häh?
Ja lopettakaa se ikuinen ininä siitä että sairaalassa ei saa palvelua suomeksi tai kyltit ovat väärinpäin!! Sehän on nyt ihan helvetin sama miten päin ne on siellä ja kyllä sitä palveluakin saa sieltä ihan millä kielellä haluaa...
Valittajat... höh!
- KiellettyjenListalle
Mielenkiintoinen historia tuolla Volkhälsanilla. Muualla se olisi aikoja sitten kielletty.
- mietisitä-
Suomenkieliset tekivät vielä 1950-luvulla saamelaisille rotutestejä, mittailivat kalloja, riisutettiin koulujen luokassa alasti ja haukuttiin ali-ihmisiksi.
Näitä saamelaisia joita nöyryytettiin tällä tavalla törkeästi, elää vielä yhä, ja ovat kertoneet julkisuudessa näistä rasistisista teoista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt444806Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.602671Jenkkilahkojen kastekaava
Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan1391064Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin1611035Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh711024- 124989
Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok72964- 137865
- 49864
Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma
Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?166826