Chennai

Moi,

Onko ketään joka olisi lomaillut perheen kanssa Chennaissa, ajateltiin lähteä perheeni kanssa kesällä sinne joksikin aikaa lomailemaan, onko siellä turvallista liikkua ja minkäläinen siellä on paikallisen väestön suhtautuminen turisteihin. Olen kuullut, että paksu saastepilvi peittää taivasta, onko perää. Mitä muuta olisi hyvä ottaa huomioon, kun lähtee lapsiperheen kanssa Intiaan. Mitä siellä pystyy syömään, ettei saa heti vatsavaivoja.
73430
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Chennai ei nyt ole niitä kaikkein ihanimpia lapsiperheen lomaviettopaikkoja, vaan iso ruuhkainen kaupunki.Intian suurkaupunkien yllä leijailee jonkinasteinen saastepilvi, ja onko se välttämättä lapsille hyväksi. Paikallisten suhtautuminen turisteihin on ihan positiivista ja mukavaa. Yleensä intialaiset ovat ihania valkonaamoja kohtaan, tulit mistä päin maailmaa tahansa. Mutta tietysti "rahat- pois- turisteilta"- meininkiin saa jo alkaa totuttautua Suomesta käsin.

Äänestä

Eikös siellä päin Intiaa ole kesällä todella kuuma ja sadekausikin on jossain vaiheessa menossa? Intian eteläosissa on lomailu helpompaa talviaikaan. Silloin on ehkä meikäläisille sopivampaa.

Äänestä
  • Joo , noilla paikkeilla Intiaa sataa läpi kesäkuukausien syksyyn asti. Välillä runsaasti ja välillä vähemmän runsaasti.Sinne siisi kannattaa mennä juuri talviaikaan lokakuusta helmikuuhun. Silloin ilma ei ole niin sietämättömän kuuma ja helmikuukin joissain paikkein Intiaa ei ole niin täynnä turisteja. Sesonki ilmeisesti joulukuu- tammikuu. Maaliskuusta toukokuun loppuun hillitöntä hellettä. Valkonaamat ainakin juoksevat karkuun sitä, koska auringossa olo sietämätöntä.

    Äänestä

Eli siis ollaan mieheni kanssa täällä tälläkin hetkellä, voin jotain pientä neuvoa antaa.
Kyllähän täällä saastetta toki on,mutta emme ainakaan sitä mitenkään ylivoimaiseksi ole kokeneet.Välillä kun istuu autossa ja seisoo liikenteessä niin peitän suun ja nenän, mutta eipäs muulloin ole tarvinut,mieheni ei koe sitä ollenkaan häiritseväksi.Kyllä täällä turvallista liikkua on,välimatkat on pitkät kun tämä on todella suuri kaupunki ja autolla sitä hurruutetaan paikasta toiseen,en suosittele kyllä että itse ajatte mutta vuokratte loman ajaksi paikallisen kuskin.Kovia paikalliset tuijottaan turisteja mutta siihen äkkiä tottuu.Ne tekee sitä vain koska olemme niin erinäköisiä.Kaupunki on aika konservatiivinen, se kannattaa pukeutuessa ottaa huomioon.Ja nähtävääkin löytyy laidasta laitaan.
Mahtavia rantoja löytyy tästä n 50-60 km eteenpäin.Ja täällähän on maailman toiseksi pisin ranta mutta ei uimakäyttöön.En saa nyt selvää ajankohtaa koska olette tulossa.Ensi kuussa alkaa helteet ja sadekausi tuleekin sitten jo heinä,-elokuun vaihteessa noin.Kuuma täällä on nytkin.Me ollaan ruokapaikkoina käytetty sellaisin joissa tiedätään olevan hyvä ruoka,yleensä hotelleissa ja suosituissa ravintoloissa saa kunnon ruokaa joissa puhtaat raaka-aineet.Ja maha taudin saattaa saada jo pelkästä kuumuudesta ja bakteeri kanta on niin erilainen.Minä ainakin edelleen syön vaikka ollaan ja pari kuukautta oltu niin maitohappobakteereita ja ne on ainakin minun kohdalle toimineet oikein hyvin.Syön salaatteja,jäätelöä ja käytän maitoa murojen kanssa.Italialaista ruokaa tulee lähinnä syötyä.Punaista lihaa olen löytänyt vain yhdestä paikasta,veg ruokaa kyllä löytyy laidasta laitaan ja kanaa.Onko teillä jo hotelli valittu?Voin laittaa vinkkejä jos tarves ja kerrot vähän budjettia.Laittele ihmeessä kysymyksiä jos tulee mieleen,vastaan kyllä parhaani mukaan.

Äänestä
  • Tuon ole kuullut joskus ennenkin, että tuo maailman toiseksi pisin ranta ei ole uimakäyttöön. Osaatko kertoa, miksi. Olen utelias. Onko siellä niin pahoja merivirtoja? Vai epäpuhtauksia? Vai miksi?

    Äänestä

  • uimakäyttöön? kirjoitti:

    Tuon ole kuullut joskus ennenkin, että tuo maailman toiseksi pisin ranta ei ole uimakäyttöön. Osaatko kertoa, miksi. Olen utelias. Onko siellä niin pahoja merivirtoja? Vai epäpuhtauksia? Vai miksi?

    Ranta on siis todella hieno,mutta paikallinen opas joka on meitä opettanut sopeutuun tähän kaupunkiin niin sanoi että merivirrat ovat Marinassa niin kovat ettei sinne uimaan kannata mennä, saattaa tosin olla että se on myös likainen jota he eivät meillle viitsi kertoa.Mutta niin kuin aikaisemmin totesin, tässä lähellä on Ideal Beach ja se on upea paikka...Hotelleissa myös altaa (suurimmassa osassa) niin uimaan pääsee sit myös siellä.

    Äänestä

  • uimakäyttöön? kirjoitti:

    Tuon ole kuullut joskus ennenkin, että tuo maailman toiseksi pisin ranta ei ole uimakäyttöön. Osaatko kertoa, miksi. Olen utelias. Onko siellä niin pahoja merivirtoja? Vai epäpuhtauksia? Vai miksi?

    chennaissa aikaani viettäneenä huomasin että rannat ovat täynnä asukkaita teltoissa jne. lapsellisena haaveenani oli mennä vain aamu-uinnille mutta tekemättä jäi kun huomasin että asukkaille ranta ja meri on käymälän lisäksi kaatopaikka... olin niin lyhyen aikaa kuitenkin paikkakunnalla että en ehtinyt löytää varsinaisia uimarantoja. niistä olisikin mukava kuulla seuraavaa chennain matkaa varten.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


lomailija kirjoitti:

Moi,

Onko ketään joka olisi lomaillut perheen kanssa Chennaissa, ajateltiin lähteä perheeni kanssa kesällä sinne joksikin aikaa lomailemaan, onko siellä turvallista liikkua ja minkäläinen siellä on paikallisen väestön suhtautuminen turisteihin. Olen kuullut, että paksu saastepilvi peittää taivasta, onko perää. Mitä muuta olisi hyvä ottaa huomioon, kun lähtee lapsiperheen kanssa Intiaan. Mitä siellä pystyy syömään, ettei saa heti vatsavaivoja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu