Miten käynee turistiliikenteelle ja kauppojen asiakasmäärille Kauppakadulla ison katuremontin johdosta? Kyllä se tiedetään, etä huonosti. Miksi pitää repiä aina kadut parhaimpaan kesäaikaan auki? Voihan putki ja muita töitä tehdä talvellakin.
Kauppakatu avataan turhaan
kesäksi
2650
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Jospa ne tekee sen pirun kävelykadun mitä ne on haaveillut. Kajaanin kaupunki luulee olevansa Oulu. Siellä se onnistuu kun katuja riittää mutta, että täällä ainoa pääkatu Kajaanissa.
Hyöty siitä on varmaan:
1. Puliukkojen uusi makaamispaikka.
2. Mummojen uusi torikokous paikka.
3. Poliiseille tulee lisää töitä
Niin, se varmaan on taas kerran sitä Oulu-kateutta Kajaanin kaupungin herroilla. Pitää kuitenkin muistaa että:
Kajaanissa on 30 000 köyhää asukasta ja Oulussa 130 000 asukasta joista noin 20 pros. Suomen tulotilastojen mukaan jopa ylirikasta. Oululaiset ovat kaunialaisten ohella maan koulutetuinta väestöä, sieltä se hyvinvointi nousee.
Muuten, oululaisista on suuri osa kainuulaisia!