Volkswagen transporter sivuääni...

Mikähän mahtais olla volkkarissa vikana kun näin talvella alkoi kuulua jotain vikinää pellin alta. Jokin hihnavika vai?? Vuosimalli on -98 ja autolla on ajettu noin 120tuhatta.
Jakopäänhihna/hammashihna on vaihdettu kesällä.
2860
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

sanoa että ääni kuuluu vain tyhjäkäynnillä.

Äänestä

Onko syöttöpumpun remmi vaihdettu milloin viimmeksi? Ainakin 2,5 tdi:ssä on syötöpumpulle oma remmi oikeassa reunassa konetta, jossa on muistaakseni kaksikin kiristäjää. Laturi, vesipumppu ja ohjaustehostin ovat samalla moniurahihnalla, jossa on automaattinen kiristäjä. Ainakaan minulla ei ole vaatinut sen kummempaa huoltoa. Kannattaa tarkistaa myös vesipumpun laakerointi, johonka oire myös sopii. Ilmastoinnillisissa on omat jutut lisäksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ghost kirjoitti:

Mikähän mahtais olla volkkarissa vikana kun näin talvella alkoi kuulua jotain vikinää pellin alta. Jokin hihnavika vai?? Vuosimalli on -98 ja autolla on ajettu noin 120tuhatta.
Jakopäänhihna/hammashihna on vaihdettu kesällä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu