Ilmeisesti kusettavat paljonkin porukkaa niihin, jopa aikuisiässä olevia. Ne kestävät kauan, syövät pois opintotuen, eikä niitten jälkeen saa töitä, ainakaan siitä päätellen että useampi tuttavapiirissä on harmitellut asiaa.
Varo ammattikorkeita
tofu
1649
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Varsinkin kaupallisella alalla amk:t ovat itse pilanneet maineensa. Amk:lla on kaiken näköistä business managment, kv. kaupan johtotehtävien, johtotehtävien yms. koulutusohjelmia, joiden esitteissä luvataan maat ja taivaat.
Kuitenkin niistä valmistuvat tulevat sijoittumaan keskijohdon tai suorittavan portaan tehtäviin. Ei niin, että minulla olisi jotain ko. tehtäviä vastaan, mutta koulutusohjelmien nimityksissä ja niiden sisältöä kuvaavissa ilmoituksissa luvataan liikoja.
Mikäli haluaa osoittaa todellista osaamista ja kykyä, ei tarvitse mitään "hienoja" titteleitä, ihan KTM riittää.