eikös Ahvenanmaalla ole omat kilvet?Jos ajoneuvo myydään mantereelle,vaihtuuko tunnukset?Eli saako
ÅL kilvillä ajella täällä,en muuten ole nähnyt yhtään ajoneuvoa mantereella niillä tunnuksilla.
Entäs jos kilvessä on CÅL,mitä se meinaa?
Onko mahdollista saada alkuper. kilpiä ajoneuvoon
esim.mueseokatsastaessa?
SUURI KIITOS ETUKÄTEEN JOS JOKU OSAA VASTATA!
ÅL kilvillä ajella täällä,en muuten ole nähnyt yhtään ajoneuvoa mantereella niillä tunnuksilla.
Entäs jos kilvessä on CÅL,mitä se meinaa?
Onko mahdollista saada alkuper. kilpiä ajoneuvoon
esim.mueseokatsastaessa?
SUURI KIITOS ETUKÄTEEN JOS JOKU OSAA VASTATA!
Vastaukset 7
Vanhimmat
...voi saada tietyin edellytyksin ja käsittääkseni vielä normaalilla hinnalla. Tärkein edellytys on tietysti, että kilvet ovat vapaana. Autorekisterikeskuksen sivuilta löytynee lisätietoa asiasta.
Åålandin kilvet toimii vaan saarella, niitä ei voi käyttää mantereen puolella. Kun siis auto muuttaa mannersuomeen, se saa uudet kilvet.
AUTOON VOI SAADA MINKÄ TAHANSA SEN AIKAISEMMISTA
TUNNUKSISTA, JOS SE VAAN ON VAPAANA. JOS SE ON OLLUT MUSTA NIIN UUSIKIN MUSTANA. KILVET TILATTAVA, KESTÄÄ PARI VIIKKOA, HINTA SAMA KUN NORMAALISTI.
että oolannilla on omat säännöt.Ja onko kukaan nähnyt ÅL kilpiä Suomen maalla?
ÅÅlannin kilvet tietysti oma lukunsa.
Tietääkseni Ahvenanmaan kilvet ovat olleet aina tyystin eri juttu kuin manner-Suomen kilvet.
Aikaisemmin ajoneuvojen rekisteritietojen ylläpito kuului lääninhallituksille ja auton kotiläänin pystyi tunnistamaan ensimmäisen kirjaimen perusteella. Kun auto vaihtoi lääniä, myös kilvet vaihtuivat. Sittemmin manner-Suomessa rekisteritietojen ylläpito keskitettiin Autorekisterikeskukselle (nyk. Ajoneuvohallintokeskus) ja läänikohtaisista rekisteritunnuksistakin luovuttiin mutta Ahvenanmaalla vanha käytäntö jatkui edelleen.
Käsittääkseni siis ahvenanmaalaisten autojen rekisteritiedoista vastaa maakuntahallinto, ellei sitä ole viime aikoina siirretty jollekin muulle instanssille.
Ahvenanmaalla oli ainakin 1960-luvun alusta käytössä muuten samanlaiset kilvet kuin manner-Suomessa paitsi että väliviiva puuttui ja alussa oli maakunnan tunnus eli Å-kirjain. Vuonna 1972 siirryttiin muiden mukana mustapohjaisista kilvistä valkopohjaisiin. 1990-luvulla Ahvenanmaalla otettiin käyttöön rekisterikilpi joka malliltaan eroaa tyystin mannersuomalaisesta.
Vanhat Ahvenanmaan kilvet tehtiin varmaan Porvoon vankilassa, kuten muutkin kilvet. Itse vanhan kilpimallin saanti tuskin olisi ongelma, mutta luulen että Ajoneuvohallintokeskus ei halua olla tekemisissä Å-alkuisten kilpien kanssa. Sitäkään en tiedä mahtaako Ahvenanmaalla olla mahdollista saada autoonsa vanha mustapohjainen Ahvenanmaan kilpi. CÅL-kilvestä en tiedä ja olisi mukava tietää mitä se tarkoittaa. En usko että muutaman tuhannen ajoneuvon Ahvenanmaalla olisi käytetty loppuun kaikki mahdolliset Å-alkuiset rekisterikilvet. Mahtaako tuo C alussa tarkoittaa jotain paikallisen ulkomaan konsulin autoa?
Aion kyllä kysyä AKE:lta kun ko.ajoneuvon rekisteröin.Oolannillahan on oma raha,postimerkki
ym.Ei voi olla muuten konsuli peli kun kyseessä
on traktori.Epäilin sitä C kirjainta että tarkoit-
taisiko kaupunkia tai työkonetta??