Auto on Corsa 1.4 -97. Takaa keskeltä alustasta kuuluu sellasta suht voimakasta vinkunaa pienillä nopeuksilla. Vähän yli kävelyvauhdissa ääntä ei enää kuulu. Kuulin jostain että voisi olla likaa/ruostetta käsijarrussa ja että sitä voisi itse puhdistaa käsijarrulla jarruttamalla. Miten tämä käytännössä tapahtuu? Oisko kellään muita mahdollisia selityksiä äänelle?
Toinen ongelma on startissa. Starttaa ihan hyvin, mutta sammuu usein mitään tekemättä parin minuutin päästä kun autoa siivotaan lumesta. Starttaa kuitenkin ihan hyvin uudelleen. Ei tunnu riippuvan pakkasasteiden määrästäkään tuo sammuminen, vaan lähinnä siitä kuinka kauan auto tyhjäkäy ennen lähtemistä. Liikkeelle lähdettyä ei enää sammu. Auto on ulkona taivasalla ja nyt väliaikaisesti tänä talvena ei ole ollut lämmitysmahdollisuutta. En kyllä ole yrittänytkään startata kovilla pakkasilla.
Tyhmiä kysymyksiä varmasti, mutta toivottavasti joku vaivautuu vastaamaan kun en autoista oikeastaan mitään ymmärrä. Huollettu on syksyllä ja ajettu juuri 100 tkm rikki. En viitsis viedä huoltoon ennen syksyä, jos ei ole vakavaa.
Pari ongelmaa
2
782
Vastaukset
- hese
jos autossa on rumpujarrut kertyy rumpuun jarrupölyä joka aiheuttaa vinkunaa ja jumitusta varsinkin pakkasella,auttaa kun ottaa kaksi pyöränpulttia pois ja paineilmalla puhaltaa pölyt pois.sammuminen saattaa johtua kaasuttimen käyntitunnistimen jumituksesta joten kannattaa käyttää pikahuollossa jossa tietokoneelta näkee missä vika on ja samalla puhalluttaa pölyt pois.
- n25*
Hassu juttu. Tänään kun lähdin pitkästä aikaa liikkeelle plussakelillä, autosta ei kuulunut niin minkäänlaista ylimääräistä ääntä. Viime viikolla n. 10 asteisessa parkkihallissa muutaman tunnin sulettuaankin vielä vinkui kuin syötävä. Ei ymmärrä. En kyllä tiedä minkälaiset jarrut autossa on kun ei ohjekirjassakaan lukenut(?) Täytyypä kysäistä asiaa ja tuota käynnistysongelmaa huollosta ensi kerralla, nyt auto toimii taas vaihteeksi kuin unelma :) Kiitos vastauksesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k1424776- 1803909
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah1153596Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia432911- 1381866
Nyt meni lopulliset lämmöt.
Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta401658Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla
Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?581318Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta
Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk261289Sulla on avaimet ja keinot
Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi211261Meitä ei tule
Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌231213