Minulle kolarin jatkuva puiminen(itse kutsun sanalla "mässäily") oli jollain ehkä sairaallakin tavalla helpottavaa, vaikka kolarin vakavuus oli hirvittävä. Tuntui,että jokainen ihminen, jonka kanssa juttelin, oli halukas kuulemaan tapahtuneesta, vaikkei näin totisesti ollut. Aina lipsautin keskusteluissa jotain siihen liittyvää, nyttemmin en juurikaan puhu siitä....Aikaa on kulunut muutama vuosi. Ehkä se mässäily oli henkiselle toipumiselle tärkeää, jotta ymmärsi taphtuneen paremmin.
Opin sen, että kolari ei kannata. Ei myöskään rekkakolari, eikä kolmen rekan keskinäinen kolari.
Jälki oli niin karmeaa, että paikallinen palopäällikkö sanoi paikalle saavuttuaan, ettei ole 30 vuoteen nähnyt mitään vastaavaa.
Opin ajamaan aina turvavöissä, hitaammin, katse liikenteessä sekä huomioimaan muun liikenteen. Ikinä ei riitä, että itse ajaa varmasti - täytyy tarkkailla muuta liikennettä myös.
Muistan tuon helmikuisen yön aina. Se oli opettavaisin hetki koko elämässäni. Traagista kuinka paljon pitää uhrata, jotta minunlaiseni luupää oppii ymmärtämään, jos oppii.
Ajan paikan ohitse muutaman viikon välein. Aina tuntuu mieli pysähtyä ja sytyttää kynttilä. Vieläkään en ole sitä tehnyt...
Tulin paikalle ekana
Henkisesti sirpaleina
2
1984
Vastaukset
- että puhumalla pääsee
edes vähän siitä irti, mutta unohda sitä ei koskaan...
- Hmm
Vastaavanlaisen onnettomuuden näkeminen on yksi pahimmista peloistani ja pelkäänkin aina, että vielä joskus satun paikalle ensimmäisenä, tai yleensäkin näkemään tapahtuman tuoreeltaan. Saisin varmaan shokin.
Jaksamisia Sinulle, vaikka totta onkin, ettei sellaista tapahtumaa voin koskaan kokonaan kadottaa mielestään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1721137
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132857- 84793
- 51738
Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55549Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?37541Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä296538Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t215489Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45482- 49477