agility

haluaisimme alkaa agilityä ihan leikki mielellä harrastamaan.tarviiko ensin käydä tokossa tai jotain muuta kurssia?koira on todella kiltti ja tottelevainen eikä välitä muista koirista kun teen sen kanssa jotain.
9379
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

turvallisuus

Äänestä

silloin koira on enemmän hallussasi ja uuden hauskan harrastuksen oppiminen mielyttävämpää molemmille.

Äänestä

Agilityn alkeiskurssin aloittaessa koiran pitää hallita perustottelevaisuus, jotta kurssilla pystytään keskittyyn nimenomaa siihen agilityn kouluttamiseen.

Monissa paikoissa (esim.Turku) pidetään ennen kurssia sellainen testi, jossa todistetaan perustottelevaisuuden hallitseminen.

Kurssit on hyvin suosittuja ja niihin on ruuhkaakin, koska mukaan mahtuu useimmin
vaan n.6-8 koirakkoa

Äänestä

.. ettet vaan käsitä väärin..
Ne testit ei oo mitään tiukkoja tottelevaisuuskokeita
vaan niissä painotetaan juuri sun ja koiran yhteistyötä, joka teillä varmaan toimiikin.
Sen voit tehdä koira hihnassa tai ilman.
Siinä yleensä on lyhyt paikalla olo, luoksetulo, pujottelua ja leikkiä/kontaktin ottoa.

Näin keväällä alkaa uusia kursseja,
joten kipin, kapin ottamaan selvää alueesi tarjonnasta!!

Äänestä
  • just koirakerhoon,toukokuussa on just tuommonen mistä kerroit,sinne mennään.ois kiva päästä se "läpi" tyttö on kyllä kiltti ja kaikinpuolin loistotyyppi :)

    Äänestä

  • nipsu kirjoitti:

    just koirakerhoon,toukokuussa on just tuommonen mistä kerroit,sinne mennään.ois kiva päästä se "läpi" tyttö on kyllä kiltti ja kaikinpuolin loistotyyppi :)

    Hyvin se menee!
    Ja sulla on vielä aikaa treenata ja leikkiä sen kanssa, että se oikein motivoituu sinuun..
    Muista myös harjoitella sitä keskittymistä
    ja paikallaoloa.
    Onnea valitsemallenne tielle,
    joka vie kyllä täysin mukanaan =)

    Äänestä

sama meillä, haluaisin mennä agilityn alkeiskurssille terrierini kanssa. ennen sen alkamista olin ajatellut mennä tokoon mutta kas kummaa, paikat täyttyivät tunnissa. heti puhelinajan alettua aloin soittaa jatkuvalla syötöllä annettuun numeroon, ja kun vihdoin pääsin tunnin kuluttua läpi, kaikki paikat oli jo täynnä. harmittaa kun ei täällä muita järjestäjiä ole eikä ole autoa itsellä käytössä eli ei oikein toiseen kuntaankaan pääse kulkemaan helposti.

kai se agilityn aloittaminen pitää nyt sitten siirtää. harmittaa kyllä.

Äänestä
  • Kandee olla yhteyksissä kuitenkin kerhoon,
    koska aina saattaa tulla peruutuksia ja siten voi olla mahdollisuus päästä vielä mukaan.
    Joskus käy niinkin et joku lopettaa muutaman kerran jälkeen jostain syystä.

    Äänestä

  • SSE kirjoitti:

    Kandee olla yhteyksissä kuitenkin kerhoon,
    koska aina saattaa tulla peruutuksia ja siten voi olla mahdollisuus päästä vielä mukaan.
    Joskus käy niinkin et joku lopettaa muutaman kerran jälkeen jostain syystä.

    joo, otti tää yhteyshenkilö ystävällisesti yhteystietoni ylös. sanoi että yrittävät saada kovan kysynnän vuoksi vielä yhden ryhmän, mutta eipä ole mitään kuulunu...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


nipsu kirjoitti:

haluaisimme alkaa agilityä ihan leikki mielellä harrastamaan.tarviiko ensin käydä tokossa tai jotain muuta kurssia?koira on todella kiltti ja tottelevainen eikä välitä muista koirista kun teen sen kanssa jotain.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu