mulla on semmonen 8 kuukautta vanha pupu. se on tosi epäsiisti ku se tekee papanoita ja ruikkii ihan ympäri meiän taloo. niin minkä takii, merkkaako se sen reviiriä tai voiko sen enää opettaa sisäsiisiksi ku se ei enää oo poikanen?
RUIKKIVA PUPU
----
5413
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Koitappa laittaa moneen eri paikkaan pissalaatikkoja, niihin voi myös ottaa "likaista" kuiviketta häkin vessanurkasta. Kun kani on valinnut vessalaatikoista mieleisen voidaan muut ottaa pois. Kanit on yleensä siistejä ja käyttää samaa paikkaa vessana...Papanoja tosin voi ilmestyä minne sattuu...:0)
Uros vai naaras ?
Jos on uros ja leikkaamaton, voisi kastraatio auttaa.
tyttö pupu
paljon vessavateja ainakin yleisimpiin ruikkimispaikkoihin. Keräile kaikki papanat vessalaatikoihin mahdollisimman nopeasti. Siivoa hutipissat etikalla pois (älä laimenna vedellä pupun pissan siivoukseen, koska se tarvitsee tujumman pesuaineen) ja anna etikan hajun haihtua rauhassa.
Meidänkin tyttöpupu alkoi ruikkia tuossa iässä, sitä jatkui jonkin aikaa ja sitten loppui. Vieläkin tulee kyllä vahinko, jos pelästyy kovasti jotain.
siis mun pupu ruikkii täysin ympäri mattoja ja lattioita. vällillä oon nähny että se ruikkii hyppiessäkin. ei sillä kyllä mitään vakituisia pissapaikkoja ole. kauanko se sitten voisi kestää opettaa sille käymään vessalattikolla? mulla olis vielä muuten yks toinen kysymys, että mun toinen tyttö pupun pissa on semmosta tummanruskeaa mutta ruikkivalla pupulla vaaleaa niin kumpi on normaali?