kamera kaupassa...

nimetön

Kävin eilen kiertelemässä kauppoja hankiakseni digikameraa en kuiteenkaan osta ensimmäiseksi tarjottua... olin aikeissa hankkia canon ixuksen mutta eräs kauppias sai mieleni kääntymään hän suositteli sony DSC-W30 juuri myyntiin tullut 6 pikselin kamera. Kauppias oli hyvin vakuuttava antoi kaiken ylistyksensä sonylle ja sanoi että sony on yliveto verrattuna canoniin.. onko siis uskominen tätä myyjää vai yrittääkö myydä hyllystä sonya koska siellä ei muuta merkkiä ainakaan tällähetkellä ollut ?? hintapyyntö kyseisellä kameralla oli 279 ekeä

11

3308

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Verrata

      Täällä:
      http://www.dpreview.com/reviews/sidebyside.asp

      Vaikea sanoa, kun ei ole vielä moista luonnossa nähnyt, mutta minä tykkään, että siitä puuttuu manuaaliset suljin- ja aukonsäätömahdollisuudet.
      Erityisesti himmenninaukon säätö on mielestäni tärkeä, sillä sillä voi hallita kohteen terävyysaluetta.
      Väite, että pokkaridigi tekee aina terävää ei pidä paikkaansa, varsinkaan lähietäisyyksillä.
      Yllättävän lyhyt pisin valotusaika.
      Viiden pykälän manuaalitarkennus lähinnä pilaa.
      Myöskään panelin pikselimäärä (85,000) ei ole imarteleva.
      Monissa pienemmän näytön kameroissa on tarkempi näyttö (115 000 tai enemmän).
      Myös optinen etsin näyttäisi puuttuvan.
      Muuten melko "normaali".
      Epäilen suurimman herkkyyden käyttäkelpoisuutta, koska normaalisti pokkareissa ei laadullisesti kannata käyttää edes 400 ASA:n herkkyyttä.

      http://www.dpreview.com/reviews/specs/Sony/sony_dscw30.asp

      Kanattaa itse verrata, eikä uskoa toisia.

    • on kaupassa

      ???

      • nimetön

        kyllä vaan kamera on kaupassa pitelin sitä jopa hyppysissäni....


    • Mika....

      Myyjiä ei kannata uskoa koskaan. Myyjän ja asiakkaan intressit voivat olla hyvin erilaiset ja ainoa turva kuluttajalle on, että koittaa olla itse perillä asioista. Sony on kyllä merkkinä hyvä ja sillä on laatukameroita ja sellaisella itsekin olen kuvannut.

    • pikselimäärällä

      vielä juhlita...

    • siitä vaan

      Useamman Sonyn.S 90, H1 ja 828 F,kuin myös Nikon
      D50 ja siihen pari kakkulaa,18-55 ja 55-200.
      Sony ei häpeä yhtään noiden Nikonien rinnalla.
      Runko Nikonissa ok mutta,mistähän saisi 2000 euroa
      edes parin kunnon kakkulan hankintaan.Siis yhteenvetona, Sonyssa hinta laatu paremmin paikallaaan kuin moni edes osaa ajatella.
      Järkkärin ainoa etu on sen kennossa(kohinattomuus) mutta jalustoja saa halvalla.Tarkista vielä sen Sonysi kapasiteetti, kai sen on isompi kuin kuin 6 pikseliä :)

    • raindog
      • omista autoa

        Et varmaankaan opmista autoa. Jokainen iso autonvalmistaja on joskus kutsunut autoja maksuttomaan korjaukseen. Niihin valmistajiin ei siis voi luottaa.


    • Itselläni on pikkuinen pokkari-sony, jossa pikseleitä kai yhtä vähän kuin parhaissa puhelimissa mutta olen oppinut tulemaan toimeen sen kanssa. Jopa siihen olen totutellut etten tarvitse edes zoomia ja mielestäni saan "hyviä" kuvia. Joten sinun ostajana täytyy tietää mitä aiot kuvata. Minulle entisenä järjestelmäkameramiehenä yksi tärkeinpiä kriteereitä oli se että kamera on pieni jotta voin kantaa sitä aina mukanani eli parempi ohikiitävä hetki vähilläkin pikseleillä kuin ei ollenkaa.

      • Vai on hetkikin rekisteröity?

        Hetki on pokkarilla vaikea tapaus.
        Käynnistyminen kestää muutaman sekunnin ja zoomaus, sekä tarkennus päälle. Koskaan ei ehdi mukaan tilanteeseen.
        Valmiustilassa kamera kuumenee ja akut loppuu ennen tilanteen tuloa.


      • Mika...
        Vai on hetkikin rekisteröity? kirjoitti:

        Hetki on pokkarilla vaikea tapaus.
        Käynnistyminen kestää muutaman sekunnin ja zoomaus, sekä tarkennus päälle. Koskaan ei ehdi mukaan tilanteeseen.
        Valmiustilassa kamera kuumenee ja akut loppuu ennen tilanteen tuloa.

        ... pitää osata kuvata:) ohikiitävä hetki on millä tahansa kameralla vaikea juttu. Pokkarilla sen kuvaaminen onnistuu ihan hyvin se vain vaatii valmistautumista ja ennakointia kuten järkkärilläkin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      246
      3344
    2. Riikan vappumiljardin maksavat sairaat, vanhukset ja kuolleiden omaiset

      Vappumiljardi, eli Riikan päätös laskea yhteisöveroa kaksi prosenttiyksikköä 18 prosenttiin, vie verotuloja noin miljard
      Maailman menoa
      34
      2419
    3. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      328
      2114
    4. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      79
      2032
    5. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      108
      1931
    6. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      43
      1803
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      32
      1731
    8. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      32
      1502
    9. Särkyneelle sydämelle

      Särjin sun sydämen En voi lakata itkemästä Minuun tekee kipeää Koska sinuunkin. Että näin.. En ole runoilija😂
      Suhteet
      30
      1410
    10. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      125
      1371
    Aihe