Mulla on sellainen tunne, että amerikkalainen jalkapallo saattaa kiriä suosiossa lähes samalle tasolle standardijalkapallon (soccer) kanssa jos nuo potkispuppelit eivät seuraavaan 20 vuoteen pääse arvokisoihin, eikä myöskään suomalaisia seurajoukkueita nähdä ylipäänsä Champions Leaguessa saatikka pitkälle edenneinä UEFA-cupissa.
Nyt olisi hyvä sauma taas yrittää arvokisoihin pääsyä Roy Hodgsonin luotsaamana.
Ja onneksi pahin vihollinen on jo vihdoinkin löydetty: Suomi.
Eli toisin sanoen ollaan sitä vastaan, kun Hyypiä lausuu mediassa, uudestaan ja uudestaan....
"Keskustelin päävalmentaja Roy Hodgsonin kanssa puhelimitse jokin aika sitten ja päätimme, että lähden mukaan turnaukseen. Ihan lopullista päätöstä maajoukkuejatkostani seuraavissa karsinnoissa en ole tehnyt, mutta tällä hetkellä suhtaudun hyvin positiivisesti ajatukseen."
... ikäänkuin odottaen jonkun (suomalaisen futiskansan) anelevan tätä mukaan EM-karsintaprojektiin. Kertovan tälle, että on ihan hyvä pelaaja, vaikka A-maajoukkueessa on mennyt päin helvettiä.
Sitä vastaan, kun Suomi tasoittaa tsekkiä vastaan pelin 8 minuuttia ennen loppua oltuaan jo 3-1 tappiolla. Ja onnistuu viimeisillä sekunneilla tuhrimaan koko ottelun.
Sitä vastaan kun johdetaan Turkkia vastaan ensimmäisen puoliajan jälkeen kotona 2-0 ja Istanbulissa on voitettu 3-1 ja onnistutaan toisella puoliajalla menettämään johto siten, että vielä 8 minuuttia ennen pelin loppua tilanne on 2-2, joka olisi riittänyt mainiosti Suomelle (voitettiinhan Istanbulissa)
Sitä vastaan, kun Saksa on tappiolla 2-0 Olympiastadionilla ja toisenpuoliajan jälkeen Saksa tasoittaa kyseenalaisella rangaistuspotkulla pelin lopulta 2-2:enn.
Sitä vastaan, kun Olympiastadionilla kaikuu "Suomi menee portugaliin" ja Wales iskee kahdesta paikastaan kaksi maalia.
Sitä vastaan, kun ennen peliä valmentaja ja pelaaja eivät usko edes tasapeliin.
Sitä vastaan, kun EM- ja MM-karsintahaaveet on haudattu jo ennen yhdenkään pelin pelaamista.
Sitä vastaan, kun EM- ja MM-karsinta päätetään henkisesti vaikka taulukon mukaan pääsy kisoihin on vielä mahdollinen.
Sitä vastaan, kun vastustajan olosuhteet pyritään tekemään kotiottelussa niin hyviksi kuin mahdollista.
Sitä vastaan, kun Suomi johtaa ottelua ja pallopojat palauttavat pallon vastustajalle niin nopeasti kuin mahdollista.
Sitä vastaan, kun kotiottelussa vastustaja saa kovemmat aplodit kuin SUOMI.
Sitä vastaan, että haastatteluissa ei koskaan mollata vastustajaa.
Sitä vastaan, että ei koskaan pelata aikaa eikä näytellä ja viivytetä peliä.
Sitä vastaan, että pelaajia ei julkisesti hirtetä mediassa.
Sitä vastaan, että tulosvastuuta ei ole.
Sitä vastaan, että vastustajan tähtipelaajan telominen on tuomittavaa.
Sitä vastaan, että kaikilla on kivaa joukkueen sisällä aina ja kaikissa tilanteissa.
Sitä vastaan, että kilpailua pelipaikoista ei ole.
Sitä vastaan, että vastustajaa ei pyritä koskaan ärsyttämään.
Sitä vastaan, että pikku koiruudet tuomitaan julkisesti.
Sitä vastaan, että johtoasemaa ei pystytä pitämään.
Sitä vastaan, että kieriskellään itsesäälissä.
Sitä vastaan, että pistetään pallo omiiin lisäajalla.
Sitä vastaan, että pelätään voittaa ottelu.
Sitä vastaan, että jalkapallo-ottelu = TALVISOTA
Jalkapallon tulevaisuus Suomessa
Naster
2
306
Vastaukset
Tuossa oli kyllä aidointa tekstiä. mitä täällä olen lukenut, että miettikää kahesti jos aiotte olla tätä tekstiä vastaan
- fdah
*APLODIT* Parasta tekstiä mitä olen lukenut pitkään aikaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1103291
Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1092498- 242036
Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s231562Mitä tapahtuu?
Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?291540Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!
Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää151465Murtautuminen uimahalliin
17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?26957- 87942
Mitä tarkalleen tunnet
Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai62866Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.
Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois2799