Hei!
Olen työssä käyvä 24v nainen, asun kerrostalossa (toistaiseksi ainakin) ja meillä on lapsena ollut parikin kissaa, pari koiraa ja kani. Eläimiin olen siis tottunut ja tiedän hoidosta näin kokemuksen kautta.
Itse vaan en ole koskaan mitään kustannuksia maksanut vaan vanhempani, joten nyt kyselisin, että paljonko kissa vie rahaa kuussa? Ruoat, kissanhiekat yms? Entäs kuinka usein tarvii jotain rokotuksia ja paljonko ne maksaa? Entä paljonko maksaa steriiliksi leikkaaminen?
Ennen meidän kissat oli ulkokissoja koska asuttiin pikkukunnassa ja isolla tontilla poissa keskustasta. Nyt siis asun kerrostalokaksiossa ja ajattelin, että opettaisin mahdollisen kissani sisäkissaksi valjaisiin. Ok?
Ja en tosiaankaan ole hätiköimässä kissan oton kanssa vaan mietin ja punnitsen vaihtoehtoja tarkkaan ja kyselen sitä ennen kaikki mahdolliset asiat mitä mieleen tulee :) Tiedän, että paljon on oppimista.
Olen työssä käyvä 24v nainen, asun kerrostalossa (toistaiseksi ainakin) ja meillä on lapsena ollut parikin kissaa, pari koiraa ja kani. Eläimiin olen siis tottunut ja tiedän hoidosta näin kokemuksen kautta.
Itse vaan en ole koskaan mitään kustannuksia maksanut vaan vanhempani, joten nyt kyselisin, että paljonko kissa vie rahaa kuussa? Ruoat, kissanhiekat yms? Entäs kuinka usein tarvii jotain rokotuksia ja paljonko ne maksaa? Entä paljonko maksaa steriiliksi leikkaaminen?
Ennen meidän kissat oli ulkokissoja koska asuttiin pikkukunnassa ja isolla tontilla poissa keskustasta. Nyt siis asun kerrostalokaksiossa ja ajattelin, että opettaisin mahdollisen kissani sisäkissaksi valjaisiin. Ok?
Ja en tosiaankaan ole hätiköimässä kissan oton kanssa vaan mietin ja punnitsen vaihtoehtoja tarkkaan ja kyselen sitä ennen kaikki mahdolliset asiat mitä mieleen tulee :) Tiedän, että paljon on oppimista.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tässä on laskelmia ihan tätä tarkotusta varten :D
http://www.incat.fi/Ohjelmat/defvalikko.asp?id=196
Siellä on muutakin kissanpitoon liittyvää, mutta varmaan tiedät jo ne kun kisui ollut.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=102&conference=627&posting=22000000014612723
Kissaan menee yllättävän paljon rahaa, etenkin ensimmäisen vuoden aikana. Pentu rokotetaan kahdesti kuukauden välein, leikkaus ja mahdolliset yllätyskäynnit eivät ole halpoja. Kannattaa ottaa pentu mahdollisimman hyvistä oloista, ettei ylimääräistä rahaa mene korvapunkkeihin, moneen madotukseen ym kuntoon hoitamiseen. Eläinlääkäri maksaa aina käyntimaksun (n. 20-40e) ja lisäksi toimenpiteen ja tarvikkeiden hinnan, ne saat tarkemmin soittamalla oman paikkakuntasi eläinlääkärille.
Kissa tarvitsee laadukasta ruokaa, penturaksuja eläinkaupasta (penturuuat kalliimpia kuin aikuisten), mahdollisesti märkäruokia (nekin mieluummin eläinkaupasta) ja tuoretta lihaa ym. Kunnollinen penturuokinta yhdelle kissalle maksaa vähintään n. 15-30e kuukaudessa. Ruokinnassa ei kannata säästää, se todennäköisesti kostautuu myöhemmin ell-kuluina.
Hiekka taitaa olla ainoa jatkuva kulu, jossa voi halutessaan säästää. Hiekan hintaa on vaikea arvioida, koska eri laatuja on paljon.
Kissa kannattaa pitää pienestä asti sisällä, se on ehdottomasti turvallisempi vaihtoehto. Sisäelämä voi olla yhtä virikkeellistä kuin ulkona olokin, jos siihen panostetaan kunnolla. Kissan tarvikkeet maksavat paljon mutta virikkeitä ym voi hankkia pikkuhiljaa lisää ja jotain löytää käytettynäkin.
Meillä viisi kisua, en tarkalleen ole noita kuluja kuukaudessa laskeskellut, mutta menisiköhän ruokaan yhteensä n. 40-70e kk, kun olen opettanut syömään myös tavallista ruokaa:) Ja Hiekkana käytämme puulämmitys pellettejä, eivät haise ja suttaa :) 20litran säkki maksaa n.6e ja kestää 3 viikon ajan.
Tuo leikkaushinta vaihtelee, mutta pojalla n.20-60e ja tytöillä 60-80e luulisin. Rokotuksiin ja muihin menee jonkun verran tietenkin rahaa, sekä jos kissa sairastuu, saattaa lääkärikuluihin mennä paljonkin. Mutta ihan nuo normaalit ruuat ja hiekat ja rokotukset eivät kuitenkaan mitään huikeita summia tee :)
Kannattaa ottaa sitten eläin suojelu talost:)) saa annettuu kodin kodittomalle ja tulee tosi hyvä mieli kun on auttanut ;) ku niissä taloissa on kaikenkarvaisia otuksia ja mukavia kanssa.
sanoit viestissäsi että käytät puupellettejä jotka maksaa n6e/20litraa. itse käytän myös kissoillani pellettejä ja huomasin että k-raudasta tms. kaupasta saa 0.20 centtiä/litra eli paljon halvempaa! eli saat 2lla eurolla 20 litraa pellettäjä ja ovat aivan samoja! itse ainakin säästän paljon kun huomasin asian!=) toivottavasti et loukkaannu kun mainitsin asiasta.....=)
...Ja toivottavasti sinusta tulee onnellinen kissan omistaja!Pentuihin menee tietysti ensin vähän enempi rahaa,kuten varmaan luitkin tosta edeltä. Et sä missään nimessä vararikkoon mene kissan normaalin
elämän kanssa. Mä otin samantien kaks, ja ei ne
paljoakaan meidän budjetista haukkaa.
Mä oon ostanu ruoat ihan tav.kaupasta aina ja kuivaraksut on syytä olla hyvälaatusia, ettei tulis
virtsakiviongelmia.
Jos kisssat vaan pysyvät terveinä, niinkuin yleensä pysyvätkin,aika edullinen "ötökkä" :))