No niin kertokaas käyttökokemuksianne tästä "uuden"korimallin corollasta. Riittääkö 1,4litranen kyydittämään neliovista henkilöautoa? Onko mitään pahoja vikoja ilmennyt?
Corolla 2002 1.4 käyttökokemuksia
ostajaehdokas
51342
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tuo Toyotan 1.4 litrainen vastaa muiden valmistajien 1.6 litraisia vallan mainiosti. Kyllä sillä pärjää.
Itselläni on 2005 1.4 HB ja kyllä potku riittää tuon kokoiseen autoon vallan mainiosti. Taloudellisuuskin on ihan kohdallaan.
Kilometrejä on kertynyt 14000 ilman ongelmia. Edellinen autoni oli 2000 1.4 LB (sama VVT-i moottori) jolla ajoin 65000. Se ei ollut ongelmaton... oikea taustapeili piti vaihtaa kun tuli kopsautettua lumiharjalla halki.
22 tuhatta ajettu: bansamittari pari kertaa ollut näyttämättä nestemäärää ja "korjautunut" itsekseen.
Kulutus sekalaisessa ajossa alle 8 l/ 100 km ja maantiellä pääsee jopa alle 7:n litran ja talvikumeilla.
Minulla on faceliftattu 1.4-farkku. Keskikulutus on ollut 7.46l/100km. Siitä kaupunkiajoa 79%. Tien päällä talvirajoituksilla menee juuri alle kuuden litran.
Tehoa riittää hyvin peräkärrynkin vetämiseen. Yli viidensadan kilon kärrykuormilla alkaa alavääntö tuntumaan ohuelta. 1.4 vastaa tehoiltaan yleensä muiden 1.6:sta. Tuulilasi mittasi siitä yli 110 hv:n tehot.
Mitään vikoja ei autossa ole ollut.
Ei vikoja,normaali huollot.
Nyt talvella kulutus 7,9l taajama-ajoa.
Näppärä kaupunkissa,mutta maantiellä ei pärjää
sakemannille.Se tunnoton ohjaus.
Maalipinta ok,pari nastaa tai kiveä konepeltiin
pintamaali rikki ei näytä ruostuvan.
Sisältä tilava,kontti pienehkö.
Pakkasessa pientä kitinää ennen lämpeämistä.
(muovit).Rengasmelu kuuluu turhan selvästi,muuten
hiljainen.
Moottoria ei uskoisi vain 1,4l tehoja löytyy kun käyttää kierroksia.