mikä mig- hitsi

konekuski^

Sanokaas tietävät, että mikä hitsauskone kannattaa ostaa? Ja miggiä olen lähinnä harkinnut. Tarkotus olisi pystyä hitsaamaan lähinnä auton pohjia yms, mutta myös esimerkiksi maatalouskoneita olisi hyvä saada vähän laitettua.

Eli kiinnostaisi saada kokemuksia eri mig- merkeistä ja ominaisuuksia yms.

9

12342

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JOO

      JUU Kemppi, Esab, ym. muut ns. laatumerkit... Älä sekaanu mihkään honkikonkin vehkeisiin.....!

    • MIG-harrastelija

      Ceborat ovat ihan laadukkaita ja kuitenkin jonkin verran halvempia kuin Kemppi ja Esab. Ainakin isän kolmivaihevirtavehje on todella hyvä hitsata ja moni muukin enemmän tietävä sitä on ihmetellyt.
      Ite ostin vasta Telvinin valovirtavehkeen ja kyllähän silläkin peltiä ja ohkasia profiileja hitsailee mutta eihän sitä voi verrata Ceboraan. Tietysti hintakin oli vain neljäsosan, joka vaikutti paljon ostopäätökseen.

    • Yksi vaihtoehto

      Tuossa sain sellaisen esitteen, jossa oli Kempin
      minarc mig adaptive 150 ja 180.

      Muotoiltu kuin Kempin puikkoinvertteri Minarc 150.
      Sisään mahtuu viiden kilon lankakela.
      Vekottimen hinta n.780€.
      Netistä löytyy tietoa hakusanalla.

    • koneen

      Koska tarpeesi on hitsata myös " maatalouskoneita ", on rekenteitten vahvuudet jo sitä luokkaa, että ihan peltimikillä et pärjää.

      Itselläni on Esabin 265 amppeerin kone, tiedän sen resulssien riittävän jo järeemmänkin raudan hitsaamiseen.
      Koneella olen hitsannut 0,6 , 0,8 langalla autopeltiä ja millinlangalla rautarakenteita.
      Olenpa koneella hitsannut alumiinia ja ruostumatontakin.

      Yleensä migeissä on kaksipyöräinen langan syöttölaite, mutta nelipyöräinen olisi kova sana varsinkin alumiinin hitsauksessa.

      Edelliset kirjoittajat tuomitsi idänihmeet, niin minäkin.
      Valitse koneesi jo mainituista kolmesta päämerkistä ja riittävän tehokas.

      Pitkä hitsausletku ( omani 4 metriä ) on käytännöllinen autopeltihommissa, mutta alumiinin hitsauksessa tahmea.

      Laatukone pitää arvonsa myös käytettynä, eli pystyt sen joskus myömään poiskin suuremmitta tappioitta.

      • joitain

        ohjeellisia arvoja hitsausvirran ja raudan paksuuden suhteen, päteekö samat arvot myös puikkohitsauksessa?


    • tomste

      Kemppi,Wallius,Esab... Joku merkkikone. Miksei ehkä Micatronic kans kävis.Itellä on Wallius mutta mikä vaan noista kävis.Kemppi ehkä "brändinä" paras.

    • paras_on_wallius

      Wallius. Paras, etsi vaikka käytetty.

    • vähän

      esim.kempin,esabin varaosahintoja?hinnat siinä luokissa että tulee melkein koneen vaihto eteen.kyllä tanskalainen micatronic ne pyyhkäisee ne vielä maton alle.nim.kokemusta on.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      301
      7654
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      85
      5979
    3. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      167
      3538
    4. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      32
      1997
    5. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      192
      1875
    6. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      19
      1698
    7. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      36
      1579
    8. Olet kiva

      Olet kiva :)
      Ikävä
      44
      1484
    9. Miksi haluat alentaa muita?

      Luulin sinua niin erilaiseksi, poikkeavan hyväksi, olin väärässä.
      Ikävä
      22
      1431
    10. Heih! Vieläkö ehtii laittaa auringonkukat kasvamaan?

      Kerkeekö auringonkukat kukkimaan, kun upottaa auringonkukan siemenet kävelyreittien varrella multiin? Vai onko jo ihan
      Maailman menoa
      65
      1398
    Aihe