Linux

Onko toi linux kokeilemisen arvoinen käyttöjärjestelmä?

Mulla on nyt windows xp, mutta minä voin osioida kovon vaikka kahtia ja antaa toisessa olla windows xp ja laittaa toiseen linux
10782
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Tätäkin aihetta on ymmärtääkseni kaluttu ainakin epäsuorasti ja olen varmasti yhtä mieltä monen muun tyytyväisen Linux käyttjän kanssa siitä, että todellakin on syytä kokeilla.

P.S. varo vaan ettet jää koukkuun ;)

Äänestä
  • Mistä linux:sin sit saa?

    Äänestä

  • Heletee kirjoitti:

    Mistä linux:sin sit saa?

    Näitä on ympäri nettiä. Esim Mandrivan saat vaikka tuolta:

    ftp://ftp.song.fi/pub/mirrors/Mandrake-linux/official/iso/2006.0/i586/

    Äänestä

  • tuolta kirjoitti:

    Näitä on ympäri nettiä. Esim Mandrivan saat vaikka tuolta:

    ftp://ftp.song.fi/pub/mirrors/Mandrake-linux/official/iso/2006.0/i586/

    Minä minä tuolta valitsen?

    Äänestä

  • Heletee kirjoitti:

    Minä minä tuolta valitsen?

    >...tuolta valitsen?

    Mini-2006-CD.i586.iso = Mini-Mandriva
    Live-2006-CD.i586.iso = Live-Mandriva, ei tarvitse asennusta.
    2006-CD1..3.i586.iso = Normaali Mandriva, siis 3 CD:tä.
    2006-DVD.i586.iso = Normaali Mandriva, sama yhdellä DVD:llä.

    Äänestä

poista koko xp, ja liity meihin.

Äänestä

"Onko toi linux kokeilemisen arvoinen
käyttöjärjestelmä?

Mulla on nyt windows xp, mutta minä voin osioida
kovon vaikka kahtia ja antaa toisessa olla windows
xp ja laittaa toiseen linux"

On kokeilemisen arvoinen. Minulla kovo jaettu
kahtia winukan ja linuxin (mandriva) kanssa. Hyvin
toimineet jo vuoden verran. Itse käytän nykyisin
vain linuxia.

Asensin ensin winukan ja osioin samalla linuxille
puolet kovosta ja siihen asensin sitten mandrivan.
Helposti asentui, mandrivan saa suomenkielellä.

Äänestä

Kokeile ensin jotain live-Linuxia, jolla näet miten se homma pelaa oikein. saat aikaa tutustua järjestelmään ja tottua tekemään asiat hieman eri tavalla ja kaikkein hankalin aloittelijoille: opit tuntemaan Linuxin tiedostojärjestelmää. Eli mistä löytyy ohjelmat jne ja sitten Windowsista siirtyvälle se omituisin asia, eli /etc/-kansiot.


Hyviä live-distroja on esimerkiksi Mepis (taitaa olla paras), Knoppix, Slax, Ubuntu, DSL, Puppy, Morphix ja SuSen ja Mandrivan ( jos löytyy enää?) omat live-romput. Live-distro pyörii siis kokonaan cd:ltä: buuttaat koneen romppu asemassa ja kone käynnistyy Linux-käyttöjärjestelmään. Helppoa ja turvallista, koska mitään muutoksia ei tehdä kovalevylle. Kaiken lisäksi ehdoton olla käsillä, jos Windows sekoaa joskus ja pitää siirtää tiedostoja turvaan/skannata viruksia tai jos mokaat Linuxin konffitiedostoja vehingossa eikä sisäänkirjautuminen onnistu.


Linkkejä:

http://tapsa.terae.net/linux/

http://www.mepis.org/

http://www.knopper.net/knoppix/index-en.html

http://www.puppyos.com/


Nuo kaikki ovat Debian-pohjaisia, eli kaikki toimii aivan kuin Debianissakin.

http://www.debian.org/

Helppokäyttöisimmät ( vakaat) asennettuna ovat Suse ja Debian.

Äänestä
  • Minä latasin tuon linux:n live esittelu linux:n, niin miten minä saan sen cd-levylle sillein, että minä voin bootata koneen sillä cd:llä olevaan linux;siin

    Linkki; http://www.ubuntu-fi.org/

    Äänestä

mula kävi sillee että oli xp toisena ja mandriva toisena ja enää pelkkä mandriva

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Heletee kirjoitti:

Onko toi linux kokeilemisen arvoinen käyttöjärjestelmä?

Mulla on nyt windows xp, mutta minä voin osioida kovon vaikka kahtia ja antaa toisessa olla windows xp ja laittaa toiseen linux

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu