Tampereelta pappi feministille

morsian F 2007

Kuka Tamperelainen pappi olisi sellainen, joka ei tyrkyttäisi vihkipuheessaan ikivanhoja käsityksiä naisen alemmuudesta tai puolisoiden erilaisista rooleista?

Eli hakusessa olisi pappi, joka korostaisi yhteistyön ja keskinäisen kunnioituksen merkitystä puheessaan. En haluaisi kuulla olevani heikompi astia tai että avioliiton tarkoitus on pukata lapsia ja täyttää maa.

Antakaa vinkkejä, jos olette kuulleet hyvästä puhujasta tai teillä on ollut hyvä pappi. Kiitos.

4

785

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mikkeli_74

      Oliskos Hilkka Olkinuora sellainen?

    • pappi minäkin

      Enpä ole vielä koskaan törmännyt pappiin, joka puhuisi naisen alemmuudesta sun muusta mainitsemastasi.
      Eivätköhän moiset liene aika harvinaisia. Toivottavasti ainakin...

    • jenna

      avioliiton yksi kivijalka ole juuri keskinäinen kunnioitus? :) Ei kai tarvitse olla feministi näin ajatellessaan? Ja varmansti tervejärkiset papitkin niin ajattelevat.

      Meillä ei kyllä pappi millään tavalla alentanut asemaani puhuessaan vihkitilaisuudessa. Enkä ole kuullut missään muussakaan vihkitilaisuudessa niin puhuttavan. Mistähän ajatuksesi on peräisin?

    • Henex

      niin oletko miettinyt lyhyttä maistraatin kaavaa jonka jälkeen voi sitten pyytää vaikka Pro-Seremonialta puhujan varsinaiseen juhlalliseen hääjuhlaansa. Silloin voi kuulemma vaikuttaa puheen sisältöön.
      Työkaverin sisko ainakin oli tyytyväinen omiin häihinsä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      79
      4578
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3813
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      160
      3566
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      51
      2030
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1259
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      128
      1088
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      138
      1024
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      953
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      27
      872
    Aihe