Yritykselle Linux

Olemme noin 20:nen hengen yritys ja olemme jo pitkää pähkäilleet siirtymistä Linux käyttöjärjestelmään. Kaikki konemme on noin. 2 vuotta vanhoja joihin on lisätty muistia yms..! Olemme pähkäilleet seuraavia Linux käyttöjärjestelmiä: Ubuntu, Debian, Suse tai Fedora? Nyt kysymmekin että mikä mahtaisi olla näistä se "parhain" ja vakain jota voisimme alkaa käyttämään?
Firman koneet ovat pääasiallisesti käytössä tiedon hakuun, sähköpostiin, laskutukseen yms..
7920
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

"Olemme noin 20:nen hengen yritys ja olemme jo pitkää pähkäilleet siirtymistä Linux käyttöjärjestelmään"

RedHat Enterprise Linux, Novell SuSE.
http://www.redhat.com/
http://www.novell.com/linux/suse/

Itse käyttöjärjestelmän hintahan ei ole merkittävä, sillä tuo hintahan voidaan kirjata kuluiksi.

Toki Debian, Slackware tulee kysymykseen vapaista vaihtoehdoista puhuttaessa.

Äänestä

...on valintanne, jos haluatte skaalautuvuutta bisneksen kannalta.

Joka tapauksessa rautapäivitykset kahden vuoden sisällä tulevat eteen.

-T

Äänestä
  • Susen puolesta. Perustelut olivatkin edellisessä. Onhan siellä tietysti vielä Novell hääräämässä taustalla.

    Äänestä

Linux-jakelut voi imuroida ilmaiseksi netistä (aunakin suurimman osan). Poltatte cd:lle ja kokeilette. Aloitaa voisi ubuntu/kubuntu rintamalta.

Äänestä

Riippuu toki paljolti siitä mihin tarkotukseen Linuxia ollaan käyttämässä. Jokaisella jakelulla on hyvät ja huonot puolensa.

Yrityksille kaupallisista Linuxeista Red Hat Enterprise Linux on hyvä valinta. Yrityksen kannalta kaupallinen jakelu voi olla ihan järkevä.

Vapaista Linux jakeluista Debian on suositeltava etenkin sen vakauden vuoksi, vakaampaa jakelua on hyvin vaikea löytää. Jos pitää valita Ubuntun ja Debianin välillä, niin pitää miettiä kumpi on tärkeämpää: vakaus vai se että on käytössä uusinta uutta olevat softat. Debian on tunnettu siitä, että se on vakaa kuin kallio. Mutta toisalta perusteellisen testauksen vuoksi softat ei Debian stablessa ole yhtä uusia kuin monessa muussa jakelussa, Ubuntussa on pyritty siihen että käytetävissä on aina kutakuinkin uusimmat oftat, mutta toisalta systeemin testausta ei ehditä tehdä yhtä perusteellisesti kuin Debianin kohdalla.

Äänestä
  • Jep, tätä tuetaan. Olihan kriteerinä parhain ja vakain.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Yritykselle kirjoitti:

Olemme noin 20:nen hengen yritys ja olemme jo pitkää pähkäilleet siirtymistä Linux käyttöjärjestelmään. Kaikki konemme on noin. 2 vuotta vanhoja joihin on lisätty muistia yms..! Olemme pähkäilleet seuraavia Linux käyttöjärjestelmiä: Ubuntu, Debian, Suse tai Fedora? Nyt kysymmekin että mikä mahtaisi olla näistä se "parhain" ja vakain jota voisimme alkaa käyttämään?
Firman koneet ovat pääasiallisesti käytössä tiedon hakuun, sähköpostiin, laskutukseen yms..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu