Olen imuroinut muutamia ohjelmia, mutta en ole ehtinyt tarpeeksi kokeilemaan. Kertokaas pystyykö niitä vaikka polttamaan CD:lle ja käyttämään aina tarvittaessa ja jos poltto onnistuu, niin miten tuo 30 pv:n kokeiluajan kans käy? Tuntuis ainakin ajatella, että jiitä CD levyltä se ohjelma ei mihinkään karkaa.
Tyhmiä kysymyksiä, mutta minähän olenkin aloittelija, ei saa nauraa.
Tyhmiä kysymyksiä, mutta minähän olenkin aloittelija, ei saa nauraa.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ei ne toimi enää koneellasi kun on kulunut 30pv siitä kun sen imuroit koneellesi koska ohjelma jättää tiedostoihin tiedot koska sitä on ensimmäisen kerran käytetty.
tiedostoja saa nollattua tai putsattua?
yrittää siivota ohjelman luomat polut rekisteristä
Mutta nämäkään eivät siinä välttämättä onnistu.
Esim:
EasyCleaner
http://www.toniarts.com/ecleans.htm
RegCleaner
http://www.vtoy.fi/jv16/shtml/regcleaner.shtml
Ei onnistu ainakaan noilla mainitsemillasi ohjelmilla!
Toki voi siivota Rekisterieditorilla jolla myös onnistuu kun poistaa aivan kaikki ohjelman kansiot ja avaimet.
1) Kyllä sä ne voit polttaa rompulle, ei siinä mitään, mutta pääsääntöisesti ne pitää muutamaa harvaa poikkeusta lukuunottamatta asentaa.
2)Apua kokeiluajan jatkamiseen voit hakea vaikkapa www.astalavista.box.sk - saattaapa löytyä ihan täysikin versio...
Yritin kyllä haeskella, mutta ei löydy mitään apuja.
Mitä tuo rompulle poltto ja asentaminen tarkalleen tarkoittaa?
No, poltto tarkoittaa sitä että sinulla on A) polttava CD-asema ja B) joku ohjelma (WinOnCD, EasyCd, Nero) jolla saat tavaraa rompulle poltettua. Tyhjä CD polttoasemaan ja poltto-ohjelma käyntiin. Jatko riippuu ohjelmasta, esim. EasyCD antaa mahdollisuuden formatoida CD, jolloin sinne voi vain raahata ja tiputtaa tavaraa, muissa taas yleensä keräät ohjelman omaan ikkunaan poltettavan tavaran. Konsultoi manuaalia.
Asennuksella tarkoitetaan ohjelman asentamista kiintolevylle. Yleensä asennus alkaa joko Setup.exe tai Install.exe nimisestä tiedostosta, mutta muitakin nimiä toki käytetään.
Valtaosa ohjelmista vaatii jonkinlaisen asennuksen kiintolevylle (se on se mukava tapahtuma, jossa Windows käynnistetään tuhat kertaa uudelleen....), mutta poikkeuksia löytyy tässäkin osassa. Joillekin ohjelmille tosin riittää että esim ZIP-paketti vain puretaan jonnekin ja ohjelma on käyttövalmis.
Ihan uteliaisuuttani olisi kiva tietää mitä kokeiluohjelmia tarkoitat?...
esim. näitä: Design cad 3D max plus ja Restorator 2.52, on muutama macromedian ohjelmakin, mutta niihin mulla on joku kumma v-box skanneri ja niiden kokeiluaika alkaa aina alusta.
Jos poltan nuo ohjelmat levylle, niin saako ne sieltä asennettua kiintolevylle?
Oletko koittanut muuttaa tietokoneen päivämäärää windowsissa taaksepäin?.
Toimii ainakin Paint shop pro:ssa (jos muistat päivämäärän jolloin olet asentanut ohjelman).
En ole kokeillut, mutta miksi päivämäärä pitäisi muistaa? (en tietenkään muista). Entäs kun ohjelmia on useampi, eikä niitä ole asennettu samana päivänä, kuinka paljon taaksepäin pitäisi päivämäärää siirtää?