Minulla on hyvä käyttöidea It-talon tyhjälle tontille!
Ostetaan Helsingistä ne VR:n makasiinit siitä eduskuntatalon ja Kiasman vierästä tänne Kajaaniin. Makasiineihin voisi muuttaa Kansanpirtiltä lähemmäksi keskikaupunkia Vasemmistoliiton ja SKP:n toimistot. Lisäksi samaan yhteyteen voitaisiin aloittaa uudestaan viime keväänä lopetettu Kehitysmaakauppa Runtinpuoti.
Näin saataisiin oma paikka kaikille Kajaanin vaihtoehtoihmisille ja "erilaisille nuorille". Vuokraa ei tietenkään peritäisi lainkaan koska tälläisesa hommassa on aate tärkeämpää kuin itse raha.
Ostetaan Helsingistä ne VR:n makasiinit siitä eduskuntatalon ja Kiasman vierästä tänne Kajaaniin. Makasiineihin voisi muuttaa Kansanpirtiltä lähemmäksi keskikaupunkia Vasemmistoliiton ja SKP:n toimistot. Lisäksi samaan yhteyteen voitaisiin aloittaa uudestaan viime keväänä lopetettu Kehitysmaakauppa Runtinpuoti.
Näin saataisiin oma paikka kaikille Kajaanin vaihtoehtoihmisille ja "erilaisille nuorille". Vuokraa ei tietenkään peritäisi lainkaan koska tälläisesa hommassa on aate tärkeämpää kuin itse raha.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kuulolla4 tuli kehiin. Annoit odotuttaa tuota seuraavaa ratkaisevaa vaihetta, että siirryit kolmosesta neloseen.
ei kehissä, seurannut kyllä mutta ei minun kirjoittama. Pakko oli tämän verran löysätä.
Ohjelmistotuotantoakin jo olemassaolevaan yritykseeni miettivänä huvittaa tuo it-talon meuhkaaminen. Eipä olisi tullut mieleenkään maksaa moisista tiloista kiskurihintoja, kun täällä ei tuonne teollisuuskyläänkään ole matka eikä mikään vaikka kävellä keskustastakaan. Myös keskustasta saa halvempaa tilaa.
Ei yrittäjälle tuo kovin suurta taloudellista lisäarvoa sijainti keskustassa, varsinkin jos tuotantona on jotkut tietokoneohjelmat ympäri maan ja asiakassuhteet hoituvat pääosin muuten kuin lähikontaktein. Toisaalta, jos joku asiakas tulee tänne muualta, firma ne taksimaksat kuitenkin maksaa. Hauskoja suunnitelmia, mutta unohtui tutkia, miten paljon esim. pienyrittäjä on valmis maksamaan sijainnista ja uutuudesta, kun muutakin on tarjolla.
Puhut asiaa, minunkin mielestä IT-yrittäjän näkökulmasta tila asioiden sijannilla on todellakin aika vahän tekoa toimintaan. Kajaanin tapauksessa oli asianlaita niin ettei ollut ensimmäistäkään sitovaa vuokralle tulijaa kun päättäjät höynähtivät rahamiehiksi kaupungin varoin.Esimerkkejä on muitaki (Nevalaisen tontti) maksettiin huikea summa tontista vaikkei ollut mitään mustaa valkoisella valtio vallan kanssa ravintola koulun laajenus tarpeesta. Nyt meni tontti ale hintaan ja maksoimme tappiossa
4 € per kaupunkilainen. Tappioden maksajiksi pitäisi panna valtuuston jäsenet.
Aivan. Ihmetyttää, missä pilvilinnoissa nuo päättäjät elävät, katetuottoajattelu-kyky puuttuu kokonaan. Pitäisi varmaan laittaa tuonne kauppiksen tai amk:n penkille vähäksi aikaa. Suuret vuokrat ovat suoraan pois katteesta, tai toisen vaihtoehtona ne pitää lisätä hintoihin. Asikasta ei yhtään kiinnosta, millaisissa tiloissa joku ohjelmisto on tehty, vaan hinta ratkaisee saako sopimuksen vai meneekö se kilpailijalle. Muutenkin kilpailu on kovaa, kukaan ei halua ylimääräisiä lisäkustannuksia.
Tekivät hyvän, mutta kalliin parkkipaikan autoille. Vaan täytyyhän sellainen olla kaupungissa. Onhan sitä jo nykyään autoissakin niin paljon tätä IT:tä, että kyllä ne vähän kalliimman parkkipaikan ansaitsee.
Ei se tonttimaa auton alla ilmaista ole.
Maksakoon autonsa parkkeeraajat myös käyvän hinnan päivähoitopaikastaan.