hei

Sain tässä perjantaina nymfipapukaijan.Kysyisinkin nyt että se on niin arka se ei anna silitää se vain lentää pakoon ja ,kun pidän sitä vapaana sen perässä saa juosta puolituntia että saa sen häkkiin.Mikä neuvoksi? haluaisin siitä kesyn linnun.Vastatkaa nopeesti!
5232
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Etkai ole tosissasi että juokset lintusi perässä??
Eivät linnut kesyynny jos niiden perässä juoksee.
Turha edes yrittää! Kyllä se menee häkkiin itsellään, jos vain siellä on ruokaa tarjolla. Et koskaan saa sitä kesyyntymään, jos jaakat sitä!!!!!!

Äänestä
  • Eläin kauppias sanoi meille ,että jos se on vapaana se pitää pyydystää häkkiin takaisin.Enkä mä enää päästä sitä vapaaksi ennen ,kuin se on tottunut meihin.

    Äänestä

  • linnun omistaja kirjoitti:

    Eläin kauppias sanoi meille ,että jos se on vapaana se pitää pyydystää häkkiin takaisin.Enkä mä enää päästä sitä vapaaksi ennen ,kuin se on tottunut meihin.

    Ihmiseen tottuminen kesyyntyminen voi viedä viikkoja!

    Äänestä

  • Jussi kirjoitti:

    Ihmiseen tottuminen kesyyntyminen voi viedä viikkoja!

    ja jopa vuosia, tai sitten voi käydä niinkin ettei lintu kesyynny lainkaan. ja nyrkki sääntönä voisi pitää ettei lintua lasketa vapaaksi ennen kuin se ON käsikesy. namia vaan kaltereiden välistä, rauhallista puhetta, paljon yhdessä oloa, ja KÄRSIVÄLLISYYTTÄ!!!

    Äänestä

  • susan kirjoitti:

    ja jopa vuosia, tai sitten voi käydä niinkin ettei lintu kesyynny lainkaan. ja nyrkki sääntönä voisi pitää ettei lintua lasketa vapaaksi ennen kuin se ON käsikesy. namia vaan kaltereiden välistä, rauhallista puhetta, paljon yhdessä oloa, ja KÄRSIVÄLLISYYTTÄ!!!

    <
    nyrkki sääntönä voisi pitää ettei lintua lasketa vapaaksi ennen kuin se ON käsikesy
    >

    Tuo kummallisen usein esilleputkahteleva "sääntö" on kyllä ihan höpöpuhetta, tuolla logiikalla on sitten paljon lintuja jotka eivät koko ikänään häkistä pääsisi. Kunhan lintu ei seinille hypi ihmisen nähdessään niin sitä voi lennätellä mainiosti vaikkei kädelle tulisikaan. Ennen kuin kädelle tai kepille (kättä pelkäävän saa usein ensin tulemaan turvallisemman näköiselle orrelle) osataan tulla voi linnun paimennella häkkiin rauhallisesti vähän etäämmältä, ei jahtaamalla. Huitomalla ja jahtaamalla linnun saa vain paniikkin (tai sitten huomaamaan että tässähän on hauska hippaleikki).

    Kannattaa myös hokea "häkkiin" tms niin lintu aika nopeasti oppii mitä sen tuolla komennolla halutaan tekevän vaikkei suoraa kontaksia haluakaan. Ja tietysti kehu ja namuja heti kun lintu on häkissä. Auttaa jos ruokakipot poistaa hetkeksi ennen lennätystä ja palauttaa sitten kun lintu halutaan taas häkkiin, jokin erityisnamikin auttaa. Ennen kuin lintu on käsiteltävän kesy niin sen voi myös antaa mennä häkkiin ihan omia aikojaan jos sitä ei välttämättä juuri tietyllä hetkellä pidä häkkiin saada.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


linnun omistaja kirjoitti:

Sain tässä perjantaina nymfipapukaijan.Kysyisinkin nyt että se on niin arka se ei anna silitää se vain lentää pakoon ja ,kun pidän sitä vapaana sen perässä saa juosta puolituntia että saa sen häkkiin.Mikä neuvoksi? haluaisin siitä kesyn linnun.Vastatkaa nopeesti!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu