gerbiileistä ja kookospähkinöistä

Ostin gerbiileilleni kookos pähkinän ja siitä lähti kaksi osaa, päällimmäinen osa kova kuori ja osa jossa on hedelmäliha. Eli saako kummatkin laitta terraarioon ja onko siitä hedelmälihasta mitään haittoja?
3317
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

en ole aivan varma onko se järkevää.kyllä ainakin kookos pähkinän kova osa sopii gerbujen leikkipaikaksi,ja se kuluttaisi gerbujen kynsiä ja ne voivat jopa nukkua siellä.en ole kovin varma hedelmästä

Äänestä
  • Mulla gerbiileillä oli kookospähkinöiden "kuoria".
    Mutta älä missään nimessä laita sen hedelmälihaa niille, sillä se on erittäin rasvaista, eikä ole hyväksi jyrsijöiden terveydelle!

    Äänestä

Se hedelmäliha myös todennäköisesti homehtuu. Ja sotkee turkit yms.
Kahdelle hamsterille olen kovertanut pesäkopit ja aika työlästä on ollut :)

Gerbiileillä on pesänä savinenkukkaruukku, että tylsyis vähän kynnetkin kun kuopivat siellä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Miskit kirjoitti:

Ostin gerbiileilleni kookos pähkinän ja siitä lähti kaksi osaa, päällimmäinen osa kova kuori ja osa jossa on hedelmäliha. Eli saako kummatkin laitta terraarioon ja onko siitä hedelmälihasta mitään haittoja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu