Mitä materiaalia on se "röpelö"-pinta?

Aksu____

Eli vähän saman näkönen kuin roiskerappaus ulkoseinässä. Mulla on olohuoneessa ja makuuhuoneessa semmonen.

Tapatointi ois olkkarissa edessä ja sieltä katon rajasta on silikoni(?) repeilleilly, tms., tarkotan sitä seinän ja katon saumaa.

Jos revin ne silikonit sieltä pois, niin mitä tilalle? Aattelin maalata katon uudestaan, mutta eihän silikonin päälle saa kestämään normaaleja sisämaaleja, eli onko se sittenkään silikonia? Ja miten se röpelö-pinta on tehty?

19

31942

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yleensä

      ruiskulla ja nurkat kitataan maalattavalla äkryylikitillä.

    • silikoonin

      voi ylimaalata

      • Kotisutari

        mutta maali ei pysy.
        Laitetaan siis akryyliä.


    • Kotisutari

      on tosiaan ruiskulla pruutattua tasoitetta.
      Mitä se tasoite on koostumukseltaan, riippuu kotisi rakennusvuodesta.
      Nykyään se on pääasiassa mineraaliaineksista massaa, jossa on käsiteltävyyden
      parantamiseksi lisäksi muoviaineita.

      Vanhemmissa kerrostaloissa voi olla joukossa orgaanista liimaakin.

      Tasoitetta ei alunperin ole maalattu, mutta siistimisremontissa
      siihen usein vedetään päälle maali.

      Jos joudut paikkaamaan ihan vähän sitä röpöpintaa, voit yrittää tehdä homman
      tasoitteella ja jäykällä siveltimellä tms töppäillen.
      Isompi paikkaus meneekin sitten ruiskutöiksi.

      • Karo

        Entäs kun seiniä maalaillessa tuli pari jälkeä katon röpelöpintaan ja kun töpöttelin päälle valkoista maalia peittääkseni ne niin nyt se näkyy tahrana kun aineissa on selkeä kiiltoero..
        Kyselin K-raudasta et saako sitä ainetta pienemmässä määrin kuin monen kymmenen kilon säkissä niin vastaus oli ei..Mistä saan sitä pienen määrän et pääsen töpöttelemään.. ; )


      • Apinamies, kenties?
        Karo kirjoitti:

        Entäs kun seiniä maalaillessa tuli pari jälkeä katon röpelöpintaan ja kun töpöttelin päälle valkoista maalia peittääkseni ne niin nyt se näkyy tahrana kun aineissa on selkeä kiiltoero..
        Kyselin K-raudasta et saako sitä ainetta pienemmässä määrin kuin monen kymmenen kilon säkissä niin vastaus oli ei..Mistä saan sitä pienen määrän et pääsen töpöttelemään.. ; )

        Jos kerta maalilla oot sotkenu katon, niin miksipä et maalaisi koko kattoa uudestaa? Jos ei ole 100m2 huone kyseessä...

        Itellä on kanssa seinien vierustoilla maalisotkuja. Aattelin kesällä maalata katon, on tuota röpö-pintaa mullakin.

        Telallako se maalataan? Vai ei kai sentään ruiskulla?


      • Karo
        Apinamies, kenties? kirjoitti:

        Jos kerta maalilla oot sotkenu katon, niin miksipä et maalaisi koko kattoa uudestaa? Jos ei ole 100m2 huone kyseessä...

        Itellä on kanssa seinien vierustoilla maalisotkuja. Aattelin kesällä maalata katon, on tuota röpö-pintaa mullakin.

        Telallako se maalataan? Vai ei kai sentään ruiskulla?

        Enpä viitsisi parin läikän takia koko kattoa maalata ja millähän mahtaisin saada siitä samanlaista kuin muualla kun maali on todennäköisesti kuitenki erilailla valoa taittavaa kuin tuo röpelö?
        Niin pienistä on kyse et saisin sen varmaan sillä alkuperäisellä aineella peitettyä, mutta kun ei kukaan satu olemaan sellaisella työmaallakaan mistä heruisi pieni määrä tuota ainetta..

        Viimeisimmässä maaliurakassa onnistuin irrottamaan edellisen asukkaan paikan ja sitä en ole ennen huomannut kuin nyt kun otin maalarinteipit pois ja paikka lähti mukana ja alta paljastui ruuvi.. ; (


    • peukku68

      tai kittiä se katon sauma on talon iästä riippuen.

      Katto kannattaa maalata jollakin todella siihen tarkoitetulla maalilla kuten siroplast tms ohut ja hengittävä litku. Sitä ennen laita uusi akusto repeilleen sauman päälle varovasti ettei tule hirveän paksua kohtaa. Maalaa seinän puolelle valkoiseksi n5-10cm katon sävyllä tai liki samalla. Tapetti kiinnitetään sitten niinettä yläreunaan jää n sentti sitä valkoista näkyviin.

      • mualari

        Se on aikamoista taiteilua tuo roiskakaton korjaus, jos ei ole aikaisemmin maalattu. Tuo vanha tasoite on jo tummentunut hieman ja uusi periaatteessa sama tasoite erottuu kuitenkin hivenen vaaleampana. Kokeile valkoista LR-tasoitetta.


      • peukku68
        mualari kirjoitti:

        Se on aikamoista taiteilua tuo roiskakaton korjaus, jos ei ole aikaisemmin maalattu. Tuo vanha tasoite on jo tummentunut hieman ja uusi periaatteessa sama tasoite erottuu kuitenkin hivenen vaaleampana. Kokeile valkoista LR-tasoitetta.

        mulla meni ohi missä kohtaa joku on puhunut tasoituksesta? Ei siihen voi edes alkaa neuvomaan ilman että näkee katon ja ottaa riskin että koko paska tulee alas..


    • Pyros

      Minulla on myös röpelö sisäkatto -75 rakennetussa huoneistossa. Minulle neuvottiin rautakaupasta, ettei sitä voi maalata; tulee kaikki alas, jos pinnan maalilla kostuttaa.

      Millaisella maalilla tuollaista uskaltaa maalata ja mistä sitä saa (kun rautakauppa väittää, ettei onnistu)? Tuleeko telalla kelpoa jälkeä, vai miten moista pintaa pitäisi lähestyä?

      • jari_xo

        sillä minä oon maalannu monta kattoa ja mikään ei ole tippunu alas! sen jälkeen voit maalata millä haluat!


      • Tixoboy
        jari_xo kirjoitti:

        sillä minä oon maalannu monta kattoa ja mikään ei ole tippunu alas! sen jälkeen voit maalata millä haluat!

        Jep, Tixomatt on aika lailla varma valinta. Kallistahan se on ja haisee pahalle ja pitkään mutta eipähän jää tasoite telaan kiinni.


      • Voi taivahan
        jari_xo kirjoitti:

        sillä minä oon maalannu monta kattoa ja mikään ei ole tippunu alas! sen jälkeen voit maalata millä haluat!

        talikynttilät teidän ammattilaisten kanssa.

        Vanhoissa kalkki ja liitukatoissa tuota voi käyttää, tai oikeammin ei, jos tehdään museokohdetta. Olihan roiskekatoissa 70- luvulla jo eri aineet käytössä hyvinkin, jotka ei alkydipohjusteita tarvitse, kun työn oikein tekee.


    • Taivahan joo

      Siis nimenomaan 70-luvulla ja siitä eteenpäin tehdyt katot ovat vesiliukoista röpelöä. Vesiohenteisella maalilla niitä ei pidä harrastelijan edes yrittää maalata. Turhan iso mahdollisuus saada alas koko ruiskutasoitettu pinta ja sen saa helposti aikaan. Kyllä, olen nähnyt ja jälki oli melkoista..
      Olen nähnyt myös miten ammattilainen maalaa moisen katon vesiohenteisella, se onnistui.
      Tixomat, tai vastaava liuotinohenteinen matta maali on oikea valinta.

    • Urakka edessä

      Peittääkö tixomat kertamaalauksella, jos ei maalia säästele. On suhteellisen hyvä valkoinen katto, nurkista ja keittiöstä tummunut osittain? Maalia saa varmaan varata reilusti.

      • Tsemppiä

        Peittää melko hyvin. Tuolla "jos ei maalia säästele"-tekniikalla maalaaminen kannattaa tehdä kunnon suojaustyöt ennen maalaamista. Ja muista suojata myös itsesikin.
        Maalaa valon suuntaisesti. Jos yrität päästä kertamaalauksella niin maalaa ensin kaikki tummuneet kohdat ja sit kokonaan ylimaalaus. Jos tummentumat kovin pahoja ja epäilet että tulee läpi niin maalaa ne ensin eristyspohjamaalilla. Lopputuloksen näät kun maali on kokonaan kuivunut. Sit vaan uutta kerrosta pintaan jos ei oo ok.


    • Kyllästynyt röpelöön

      Onko kukaan paneloinut näitä 'röpelökattoja'? Onko pakko tehdä koolaus jos haluaa paneloida vai onko muita vaihtoehtoja? Kun en haluaisi kauheesti madaltaa huonekorkeutta!

      • piisine

        Kyllähän se koolata täytyy, 22mm rima tai lauta paneeli 8-10mm, sen verran tulee katto alas.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      195
      6818
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      159
      2006
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1668
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1370
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      55
      1218
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      49
      1083
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      99
      1045
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      6
      967
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      251
      934
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      909
    Aihe