Taaperolle annettii 1,3kk neuvolassa mpr ja siitä nyt viikko.Nyt nousee kuume ja kiukuttelee kaikille ihan kamalasti.Johtuisikos tuosta rokotuksesta?kauankohan kestää?
mpr:stä
oireita?
72113
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
siinä on toisilla lapsilla aikas kovat oireet, jotka tulee noin viikon päästä. Parissa päivässä helpottaa. Anna panadolia tms. Aiheuttaa lihassärkyä, joten kipulääke helpottaa.
vaan 1-vuotis neuvola ja seuraava puolitoistavuotisneuvola.
Kaikki rokotukset on ollut yhdistelmiä..onko meille siis luvassa mbr?
ihan jäkyttävä kuume,puolen-tunnin välein annoin särkylääkettä kun oli kuin patteri.Mehua meni melkein puol litraa ja nyt aamusella tuntuis olevan taas jo parempaan suuntaan.
Nukkui kyllä harvinaisen pitkään,heräs vasta 6.30...
Kaikki rokotukset nykyään kai yhdistelmiä ja jos teillä ei ollut 1v3kk neuvolaa niin saa rokotuksen varmaan 1,5vuotisneuvolassa.
Noissakin eroja,toisessa paikassa tuo mpr(vai mikä lie)annettiin kankkuun,meillä sai käsivarteen.
Ihme touhua?
Uusi rokotusohjelma tuli käyttöön viime vuonna, mutta sen soveltaminen riippuu lapsen syntymävuodesta.. Vasta tuon rokotusuudistuksen jälkeen syntyneet noudattavat täysin uutta ohjelmaa. Muilla siis sovelletaan iän mukaan..
Kaikki rokotukset eivät edelleenkään ole yhdistelmärokotteita. Esim. polio.
Neuvolatoiminnat ovat kuntakohtaisia. Toisilla kunnilla on tunnetusti enemmän rahaa, toisilla vähemmän.. Siksi käyntien määrässä voi olla eroja, samoin lääkärineuvoloiden määrissä ja ajankohdissa.
Pistokohdalla ei rokotteen vaikutuksen kannalta ole merkitystä. Kunhan lihakseen tarkoitettu rokote menee lihakseen ja ihon alainen ihon alle.. Useimmilla paikkakunnilla mpr-rokote laitetaan pienillä reiteen ja isommilla (tehosteannos tulee 6-vuotiaana) käsivarteen. Reidessä on isompi lihas ja siihen on helpompi osua pienellä. 6-vuotiaalle taas on "mukavampaa" kun voi istua ja paidan hihaa nostamalla voidaan rokote laittaa käsivarteen. Kankkuun rokottamista ei juurikaan enää harrasteta.. Mutta ilmeisesti jossain vanha tapa elää edelleen.
Pääasia kuitenkin, että rokote imeytyy oikeaan paikkaan (lihas tai iho), on se sitten käsivarsi, reisi tai kankku..
noin usein särkylääkettä anan, siis puolen tunnin välein. Tulee pian yliannostus! Meneehän siihen oma aika siihen lääkkeen imeytymiseen, riippuen antotavasta 15 min paikkeilla kuiteski. Lääkkeen imeytymistä odotellessa vähennä vaatetusta, tuuleta huone, pyyhi viileällä pyyhkeellä, juota nestetä.
antanut. Siitä voi yliannostuksesta tulla maksavaurio pienelle kuin isollekin ihmiselle. Noudata annostuksia vaikka kuinka olis kuumetta.
Lapsille lainkaan MPR piikkiä,eikä nuorimmat ole saaneet muitakaan rokotuksia.Vanhempien velvollisuus on selvittää mitä myrkkyjä rokotukset sisältävät ja mitä niistä voi seurata.Neuvolasta ei tietoa saa.Rokotuksilla tunkeudutaan väkivaltaisesti solun omaan elämään,jolloin tuhotaan vastustuskyky.Rokotukset ovat suuri bisnes,jossa liikkuu suuret rahat,siksi niitä ei saa julkisesti arvostella.