onko gerbuille olemassa mitään jauhoja mitä pannaan gerbujen ruokaan ja ne saisivat siitä c-vitaminiä.onko se tavallista ettei gerbuni syö hedelmiä?minulla on siemensekoitusta ja uskon ettei gerbuni saa tarpeeksi siitä vitamiinejä.mikä on gerbuille parhaita hedelmiä,jos vaihtoehtoina on nämä:porkkana,omena,mandariini,banaani,mango,kuivattu porkkana,kuivattu banaani,viinirypäle,mansikka,mustikka tai vadelma.kiitos kaikille vastanneille ja kiitos myös kaikille lukijoille.voitte vastailla myöhemminkin.ei mikään kiire vastauksilla.KIITOS VIELÄ KERRAN!
mikä hedelmä on......................................
gerbu
6394
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
eläinkaupoissa on saatavana vitamiinitippoja, joita voi laittaa ruoan sekaan. Meillä gerbut syö: porkkanaa, omenaa, vadelmia, mustikoita, viinirypäleitä, kuivattuja hedelmiä, salaattia sekä myös vauvojen hedelmäsoseita. Eläinkaupoista saa myös erilaisia siemensekoituksia, jotka sisältävät vitamiineja.
Toivottavasti tästä oli jotain apua sulle ; )
kiitti vastauksesta
En ole kyllä koskaan nähnyt/kuullut tipoista, joita laitettaisiin gerbiilien ruokaan. Veteen laitettavia tippoja kyllä lyöytyy :D
voi laittaa, mutta kaikki eivät niitä läheskään syö!!!NÄMÄ KÄYVÄT:porkkana , omena,mansikka, Tuossa on ne jotka käy varmasti,Muita en menis vannomaan.. Mutta tässä lisäks viel paprika,kurkku. Muista myös antaa maustamatonta jogurttia, !!!(bulgarian jogurtti)TAI Juustoa TAI kanamunaa!!ne saa siitä valkuaista. Muistathan ettei sitrushedelmiä saa antaa eikä maustettuja ruokia Ja jos et ole käynyt sivulla www.gerbiiliyhdistys.fi niin käyppä ihmeessä! =) EIPÄ KESTÄ KIITOKSET =)
Itse annan välillä kiiviä ja salaatinlehtiä gerbiileilleni. Välillä laitan c-vitamiini liuosta niiden juomaveteen. (varsinkin talvella)Sitä saa kaupasta.
Sitten on hivenainekarkkeja. Ne ovat ainakin minun tyttöjen suurta herkkua.
Olen tehnyt pienen testin. En antanut kahdelle gerbiililleni vitamiine enkä hivenaineita. NE saivat silloin tällöin salaattia ja perusruokaa(siemensekoitus)(itse asiassa en tiennyt tuolloin näistä vitamiineista ja hivenaineista)
Ne gerbiilit jotka saivat hivenaineita ja vitamiineja ruuan lisäksi välillä elivät pidempää kuin ne jotka eivät saaneet. Ja olivat muutenkin paljon terveempiä.
no on se aika jänskää ettei gerbut söisi vihanneksia!:D mutta jos ei syö, niin voisiko se olla kipee tai jtn... koska se on aika outoo... ja gerbiileille voi antaa kaikkia vihanneksia, paitsi perunaa(itänyttä/vihreää)...:D