Tapahtuuko huostaan otto aina viranomaisten puolesta vai voiko lapsensa antaa omasta tahdosta huostaan? Vaikkei olisi valituksia ja ihan hyvin huolehtinut lapsistaan ulkopuolisten näkökulmasta. Millä perusteilla lapsilleen voisi saada sijaiskodin? Voiko sellaista hakea jollain hakemuksella?
En ole alkoholisti, en käytä huumeita, eikä ole mielenterveys ongelmia. Lapsien ei vain ole hyvä olla luonani. He eivät ole onnellisia ja kehityskin on jäänyt vuokseni jälkeen. Vanhempi lapsi ei halua asua luonani ja on pyytänyt saada muuttaa pois. Rakastan yli kaiken lapsiani ja haluaisin, että he voisivat olla onnellisia ja että heillä olisi hyvät lähtö kohdat elämälleen.
Isä ei halua lapsiaan nähdä ja isovanhempiakaan ei enää ole. Kerran kuussa pääsevät tukiperheeseen viikonlopuksi. Nuorempi lapseni on ruvennut sanomaan tukiperheen äitiä äidikseen. Mielellään siellä käyvät, eivätkä kotiin enää haluaisi palata.
Voiko lapsensa luovuttaa huostaan?
9
1740
Vastaukset
- huostaan
Huostaanluovutusta ei laki tunne, on vain huostaanottoja. Toki monella eri tapaa pääsee lapsista eroon, esim sossu kyllä vie kunhan ilmoittaa ja käskee hakea, sen jälkeen ehkä tapahtuu sossun taholta huostaanotto.
Eipä itsellä tulisi mieleenkään luovuttaa tuota tuhisevaa pienokaista minnekään ja onneksi Hän vielä haluaa olla luonani.
Sijaiskodin kyllä saa kun käy sossussa, mutta usein ihmettelen niitä vaikeuksia kun joku haluaa itse hakea lapselleen jonkun hyvän perheen, eikös ole niin että sossu ei yleensä hyväksy sellaista. Kaikki pitää kierrättää sossun kautta. - annika
uskoisin että lapsesi rakastavat sinua!koita vaan olla heidän kanssaan touhuta kaikkea.pyydä ammatti auttajan apua ja koitatte selvittää miksi lapsilla olisi huono sinun kanssa.soita sosiaalitoimistoon ja kysy olisiko jou kuka voisi keskustella kanssanne ja koittakaa vaikka kerran viikkoon tehdä yhessä jotain.kuulostaa surulliselta että rakastat lapsiasi mutta lapset haluaa pois.apua voi saada muutenkin kun antamalla lapset pois.joku kenen kanssa voitte jutella tilanteestanne.koita vielä ja kerro lapsillesi kuinka paljon heitä rakastat se jää monesti sanomatta!oikeen paljon voimia sinulle!
- Kummamamma
Hei, katso vaikka www.huostaanotto.fi sivuilta, sieltä kopsattua ja lastensuojelulaista.
Huostaanotto
Suurimmalle osalle perheitä avohuollon tuki riittää, mutta joskus ongelmat ovat niin vakavia, että lapsen etu vaatii hänen ottamistaan sosiaalilautakunnan huostaan ja järjestämään sijaishuolto.
Huostaanottoon on ryhdyttävä silloin, kun lapsen terveys ja kehitys uhkaavat vakavasti vaarantua ja avohuollon toimenpiteet on todettu riittämättömiksi tai mahdottomiksi toteuttaa.
Huostaanotto on viimesijainen lastensuojelun toimenpide ja se voidaan tehdä tarvittaessa myös vastoin vanhempien suostumusta.
Huostaanotto lastensuojelulain mukaan
Huostaanotto
16 § Velvollisuus huostaanottoon ja sijaishuollon järjestämiseen
Sosiaalilautakunnan on otettava lapsi huostaan ja järjestettävä hänelle sijaishuolto,
jos puutteet lapsen huolenpidossa tai muut kodin olosuhteet uhkaavat vakavasti vaarantaa lapsen terveyttä tai kehitystä taikka jos lapsi vaarantaa vakavasti terveyttään tai kehitystään käyttämällä päihteitä, tekemällä muun kuin vähäisenä pidettävän rikollisen teon tai muulla niihin rinnastettavalla käyttäytymisellään,
jos 4 luvussa tarkoitetut toimet eivät ole tarkoituksenmukaisia tai mahdollisia taikka jos ne ovat osoittautuneet riittämättömiksi, ja
jos sijaishuollon arvioidaan olevan lapsen edun mukaista.- kummamamma
Voi lapsensa yksityisestikin "sijoittaa" perheeseen
lastensuojelulaki 41§
41 §
Yksityisesti sijoitettujen lasten hoidon valvonta
Lapsesta, jonka muu kuin sosiaalilautakunta on sijoittanut pysyväisluonteisesti yksityiskotiin, on viipymättä ilmoitettava sosiaalilautakunnalle. Ilmoituksen on velvollinen tekemään sekä lapsen huoltaja että henkilö, jonka hoitoon lapsi on sijoitettu.
Ilmoituksen saatuaan sosiaalilautakunnan on selvitettävä sopiiko yksityiskoti olosuhteiltaan lapsen hoitoon ja kasvatukseen, kykeneekö lapsen luokseen ottanut henkilö huolehtimaan lapsesta sekä onko sijoitus lapsen edun mukainen.
Jos yksityiskoti tai siinä annettu hoito ja kasvatus todetaan sopimattomaksi tai puutteelliseksi, sosiaalilautakunnan on yritettävä saada aikaan korjaus. Jollei korjausta saada aikaan, lautakunta voi kieltää lapsen pitämisen tässä yksityiskodissa.
Jokainen nyt vaan on itse vastuussa lapsistaan ja
hoitokustannuksista jos lasta ei ole otettu huostaan.
Tässä nyt vaan on itse maksumiehenä, ei kunta.
Niin ja sittenhän on vielä adoptiokin, jossa et joudu maksumieheksi, eikä kuntakaan vaan vastaanottavat vanhemmat. - pysyväisluont
kummamamma kirjoitti:
Voi lapsensa yksityisestikin "sijoittaa" perheeseen
lastensuojelulaki 41§
41 §
Yksityisesti sijoitettujen lasten hoidon valvonta
Lapsesta, jonka muu kuin sosiaalilautakunta on sijoittanut pysyväisluonteisesti yksityiskotiin, on viipymättä ilmoitettava sosiaalilautakunnalle. Ilmoituksen on velvollinen tekemään sekä lapsen huoltaja että henkilö, jonka hoitoon lapsi on sijoitettu.
Ilmoituksen saatuaan sosiaalilautakunnan on selvitettävä sopiiko yksityiskoti olosuhteiltaan lapsen hoitoon ja kasvatukseen, kykeneekö lapsen luokseen ottanut henkilö huolehtimaan lapsesta sekä onko sijoitus lapsen edun mukainen.
Jos yksityiskoti tai siinä annettu hoito ja kasvatus todetaan sopimattomaksi tai puutteelliseksi, sosiaalilautakunnan on yritettävä saada aikaan korjaus. Jollei korjausta saada aikaan, lautakunta voi kieltää lapsen pitämisen tässä yksityiskodissa.
Jokainen nyt vaan on itse vastuussa lapsistaan ja
hoitokustannuksista jos lasta ei ole otettu huostaan.
Tässä nyt vaan on itse maksumiehenä, ei kunta.
Niin ja sittenhän on vielä adoptiokin, jossa et joudu maksumieheksi, eikä kuntakaan vaan vastaanottavat vanhemmat.sis kuin kauan lapsi saa asua "kylässä" ennenkuin pitää ilmoittaa sossuille? käykö se että on kirjoilla kotona vaikka nukkuu kylässä?
- on jo tehty
mieheni kävi vanhustensa kanssa vaatimassa että lapseni huostaanotetaan minulta hänelle. onnistui!
- Miksi näin?
Annoitko lapsesi lopullisesti pois?
- on jo tehty
Miksi näin? kirjoitti:
Annoitko lapsesi lopullisesti pois?
ei kun hän keksi sen ihan itse! meidä isi osaa! vastustin tietty koko ajan mutta sos.tt. puoltaa miestäni ja lapseni on katkera mulle kun en puolusta häntä vaan kaikki puolustelevat isiä...anteeksi olen huono äiti
- totuuden
ei tarvita lainkaan huostaanottoa! voit itse sopia tukipeheen kanssa että he hoitavat lastasi vaikka kokoaikaisesti...täysin laillisesti ei tarvitse viranomaistenkaan pelätä että teet jotain heiltä salaa...tätä sanotaan kasvattiperheeksi eikä sijaisperheeksi. Voit myös itse siirtää heidän tililleen lapsilisän ja elatusmaksun. Sossuja tarvitsematta.osaat itsekin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei91902Jännitän sinua J mies
Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.1181186- 891175
Kuinka kauan kesti että ihastuit
Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi51973Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa
"Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli237955Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti
Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk63884Tunneälyä testaamaan!
Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/1253766- 81763
- 35699
Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?
En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?42663