Millainen mikroaaltouuni "hyllyyn"?

Petri

Hei kaikki!
Muutin vuokra-asuntoon jossa on juuri tehty keittiöremontti. Mikroaaltouunille (jollaista ehdottomasti tarvitsen) on tehty hylly yläkaapiston alapuolelle. Tilaltaan tuo tila on L:500, K:330, Syvyys: n.500.
Kysymys: Kaiketi pitää ostaa tuollaiseen "umpinaiseen" tilaan sopiva mikroaaltouuni. Mukana pitäisi olla kaiketi jonkinlainen asennuskehikko? Kuinkahan leveä tuo kehikko noin on? Tilaa on siis vain 50cm levyiselle kokonaisuudelle.

Olen yrittänyt etsiä netistä "kalusteisiin" sijoitettavaa mikroa, mutta kaikki ovat olleet mikro kiertoilmauunikapustuksia :-( Kellään tietoa noin hinnoista ja onko mikroja joissa asennuskehikko on "integroituna", leveyden ollessa alle 50cm?

Kiitos!

8

15379

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ongelmaa

      Ehkä en vain tajunnut tekstistäsi sitten mitään, muttaa mikä vika ihan normaaleissa mikroissa? Miksi siinä pitää olla joku kehikko mukana? Kyseessä kun kuitenkin sanojesi mukaan on hylly. Eli ostat ihan normimikron ja laitat sen sinne.

    • Ronja Quu

      tilaa ilmakiertoa varten niin kuin jääkaappi? Ei tarvitse. Ei niissä kaapistoihin myytävissäkään mitään kehikkoja ole olemassakaan.

      • Vaatii ilmankiertotilan

        Kyyllä mikro ilmankiertotilan vaatii.Ehdottomasti.


    • kikka

      Tarkista ensin vanhasta mikrostasi mitat ja ilma-aukot ennen kuin menet ostamaan uuden. Eli jos mikrosi mahtuu aukkoon ja mikron ilma-aukot eivät mene kiinni hyllyn sivulevyihin, kaikki ok. Mutta jos mikrosi ei mahdu osta uusi, jonka leveys on alle 500 mm ja korkeus alle 330 mm ja ilma-aukot eivät ole sivuilla tai päällä. On joka tapauksessa huomioitava ilmankierto, jotta laite toimii ja mahdolliset takuuehdot on täyttyvät.

      Näihin valmiisiin kalusteissa oleviin mikrohyllyihin ei sovi ns. kehykselliset mikrot. Sillä kehys peittää raot, mutta ilma ei pääse kiertämään. On olemassa kaappeja jotka ovat tarkoitettu juuri kehysmikroille ja niissä on yläpuolella olevassa kaapissa takana ilmankierto aukot.

    • heli

      Siemensin mikroaaltouunit varmaan sopisivat siihen. Löytyy 50 senttisenä ja on asennuskehikko mukana. hinta vain aika kallis mustana tai valkoisena viidensadan euron paikkeilla. ja teräs kalliimpi.

      • Laitat

        tavallisen mikron, minkä vaan kun katsot että ympärille jää sentin ilmarako. Varmuuden vuoksi, jos mahdollista niin voit porata hengitysreikiä yläpuolen kaappiin ja mikrokaapin alahyllyyn.

        En usko että tavallisen mikron kanssa tulee mitään ongelmia. Halvatkin on nykyään hyviä.


      • Laitat

        tavallisen mikron, minkä vaan kun katsot että ympärille jää sentin ilmarako. Varmuuden vuoksi, jos mahdollista niin voit porata hengitysreikiä yläpuolen kaappiin ja mikrokaapin alahyllyyn.

        En usko että tavallisen mikron kanssa tulee mitään ongelmia. Halvatkin on nykyään hyviä.


    • tiedosta kiitollinen

      Kuka tietää miten Siemens mikroaaltouunin kehys on kiinni ei meinaa lähteä irti on purkuhommat käynnissä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa

      En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod
      Ikävä
      22
      5404
    2. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      26
      4657
    3. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      28
      2661
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      34
      2314
    5. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2058
    6. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      15
      2008
    7. En ole koskaan kokenut

      Ennen mitään tällaista rakastumista. Tiedän että kaipaan sinua varmaan loppu elämän. Toivottavasti ei tarvitsisi vain ka
      Ikävä
      19
      1637
    8. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      12
      1571
    9. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      24
      1360
    10. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      15
      1306
    Aihe