Kapteeni vihkijänä

Annuliinu

Mitä sanoo laki, jos vihkimisen suorittaa laivan kapteeni kansainvälisellä merialueella?Onko mahdollista?Entäpä EU, onko direktiiviä tähän asiaan?

3

858

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Taas kerran

      Ei ole mahdollista. Saippuasarjakukkua; kapteenilla ei ole vihkimisoikeuksia. Jos laivalla haluaa naimisiin, sinne pitää saada pappi tai maistraatista vihkijä.

      • ja vielä tämäkin

        Näinhän tämä juuri menee. Ja kannattaa huomata, että satamassa olevaan laivaan ei yleensä saa mennä satamassaoloaikana "vierailijoita" eli saattaapi vaatia sen, että vihkijän (pappi tai maistraatin ihminen) joutuu kustantamaan risteilylle mukaan... Voi tulla hintavaksi ;-)


      • käytännön huomion
        ja vielä tämäkin kirjoitti:

        Näinhän tämä juuri menee. Ja kannattaa huomata, että satamassa olevaan laivaan ei yleensä saa mennä satamassaoloaikana "vierailijoita" eli saattaapi vaatia sen, että vihkijän (pappi tai maistraatin ihminen) joutuu kustantamaan risteilylle mukaan... Voi tulla hintavaksi ;-)

        Juu, ei siis ole kapteeneilla vihkioikeuksia, mikä tekee asiasta mahdottoman. Mutta jos olisikin, niin pianhan sitä tarvittaisiin perämies laivan puikkoihin vakituiseen, kun kapteenin aika menisi naimahaluisten naittamisessa...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4188
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      112
      2731
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      45
      2232
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      29
      1893
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1843
    6. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1556
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      17
      1410
    8. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      71
      1334
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      136
      1283
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      31
      1178
    Aihe