moi

mun kämppiksellä on cihuahua ja mä oon ottamassa 2 kania.mahtuuko ne samaan häkkiin pitäisin niitä kyllä ulkona vähintään 4 tuntia päivässä.paljonko kahen kanin tarvikkeet maksavat voisiko joku laittaa listan.?.olis kiva kans jos joku voisi kertoo sivuja missä olis tietoo kavien väreistä jaroduista!olisi myös kiva tietää sivuja missä ois tietoo kaneista joita sais ilmaseks jos ne ei oo saanu muuta kotia.mutta noi raha jutut olisi kiva saada tietää:)kiitos jo etukäteen.
3200
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Eli siis:

Iso juomapullo n.6e

Tokmannilta 2,5kg säkki ruokaa 2e. Seoksessa on myös jotakin aineksia mitä kani ei ehkä syö. Elänikaupasta saa parempaa mutta se on sitten kalliimpaa

Kuiva heinä: riippuu vähän mistä ostaa. (kuten varmaan tiedät, kuiva heinä on elintärkeää suoliston toiminnalle.

Ruokakupin voi tehdä itse jostain lautasesta tai muusta sopivasta astiasta mitä se ei saa kaadettua/purtua

Kanilla olisi hyvä olla harja, etenkin pitkä karvaisilla. Itselläni ei ole harjaa, koska kanini rapsuttavat toisiaan niin paljon.

Jos ostat valjaat, ne on 4-20e. Joistakin kirpputoreilta saa aivan uusia valjaita(väreinä sininen keltainen vihreä ja violetti) Ainakin täällä on suoraan tehtailta tulleita.

Kanisivuja löytyy kun etsit Googlen kautta.

Onnea etsintään:)

Äänestä

http://protu.it.helsinki.fi/sonja/kani/kaninhoito.shtml
http://www.kanienkotikolo.urli.net/
http://www.kolumbus.fi/marijamuut/paasivu.htm
http://www.sey.fi/elaintieto/kotikani.html
http://www.kaniyhdistys.com/
http://fi.wikipedia.org/wiki/Lemmikkikani
http://www.puput.net/keskustelu/
http://www.webduo.fi/lemmikit/index.php?board=6

Noilta sivuilta saat siis paljon tietoa kaneista,niiden ruokinnasta,hoidosta ja paljon muusta!Aineskin kaniyhdistyksen ja Sonjan sivuilla on myös tietoa roduista ja väreistä!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


... kirjoitti:

mun kämppiksellä on cihuahua ja mä oon ottamassa 2 kania.mahtuuko ne samaan häkkiin pitäisin niitä kyllä ulkona vähintään 4 tuntia päivässä.paljonko kahen kanin tarvikkeet maksavat voisiko joku laittaa listan.?.olis kiva kans jos joku voisi kertoo sivuja missä olis tietoo kavien väreistä jaroduista!olisi myös kiva tietää sivuja missä ois tietoo kaneista joita sais ilmaseks jos ne ei oo saanu muuta kotia.mutta noi raha jutut olisi kiva saada tietää:)kiitos jo etukäteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu