Niin mikä kone se on tuo Vectrassa oleva 3.2 onko moottori ollut jossakin muussa autossa?
Miten jakopää hihnalla vai ketjulla ja löytyykö kokemusta yhdistettynä farmari koppaan.
Samoin nuo varustetasot miten eroavat toisistaan sport,elegance,cosmo.Ei näy olevan enää tässä uudessa mallissa samat varustetasot mitä Opelin sivuilla.
Miten jakopää hihnalla vai ketjulla ja löytyykö kokemusta yhdistettynä farmari koppaan.
Samoin nuo varustetasot miten eroavat toisistaan sport,elegance,cosmo.Ei näy olevan enää tässä uudessa mallissa samat varustetasot mitä Opelin sivuilla.
Vastaukset 6
Vanhimmat
todellakaan kellään ole täällä tuota 3.2 moottoria ja minkäänlaista kokemusta?
Minulla on 3.2 v6 farmari automaatilla. Kun ostin auton vuosi sitten varustelutasot olivat cosmo ja elegance. Sport oli silloin poistunut mallistosta jostakin syystä. cosmon varustelutaso olisi nostanut hinnan liian korkeaksi (nahkaverhoilu) ja tyydyin eleganceen. Varustelutaso on hyvä (istuimien pintamateriaaleissa olisi toivomista) ja kaikki tarpeellinen löytyy (aut. ilmastointi, ajotietokone, napit ratissa jne). Lisävarusteeksi (200e) otin tehdastummennetut lasit taakse. Toimii kesällä ja ulkonäköseikka myös. Auto on hyvä ajaa, laatikko toimii suhteellisen hyvin, tilava. Liikaa pyörämeteliä, sähköisen takaluukun lukko joskus raivostuttaa ja etupyörien pidossa ongelmia voimakkaasti kiihdyttäessä (samat ongelmat uudessa 2.8 v6 mallissa). Loistava perheauto.
Niin onko jakopää hihnalla vai ketjulla ja onko tuota konetta käytetty jossakin muissakin malleissa.
Viimeisissä omegoissa taisi olla myös tuo moottori?
Hihnalla on. aihtoväliä en edes tiedä, mutta pitäisi lähipäivinä varata ensimmäinen huolto joten eiköhän se sieltä kysymällä selviä. Infoan asiasta myöhemmin.
- On tuo moottori tosiaan hihnalla, ja 60tkm / 4 vuotta vaihtovälillä.
- Jakopään huoltaminen maksaa merkkiliikkeissä yleensä 500-600 eur
- Moottori kehitetty vanhasta 3.0 v6 moottorista, jota oli omegassa, erittäin kestävä mekaanisesti. Tietenkin perus anturi yms. vikoja kuten muissakin.
- 3.0 erona suurempi tilavuus, teräs kanget ja vahvistettu kampiakseli.
- Ei mitään lastentauteja.
- automaatin jatkeena varma perusratkaisu, ei mikään urheilullinen vaikka numeroista voisi niin päätellä. Enemmän mukavuus ja matkamoottori joka ei vaadi poletusta.