Mitä se oikein on?
Tehdasmittaus...
Asian Vierestä...
83200
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Tehdasmittaus lienee tapahtuma, jossa ostaja mittaa puutavaran ja myyjä ei pääse näkemään mittauksen tulosta?
Pankitkin haluaa monissa tapauksissa laskea rahat rahojen omistajan näkemättä.
Niistä tapauksista on itsellä hyvin huonoja kokemuksia, kun valmiiksi (5 kertaan)aina puuttui jopa huomattavasti.
Puitahan ei pysty edes itse mittaamaan, jos sitä ajetaan hakkuunaikaan koko ajan tehtaalle.
Virallisesti kaikki on 100% luotettavaa, niin kuin edellisen suuren laman alla valtiojohtomme sanoma, ettei nyt ainakaan devalvoida.
Tuo on nyt taas niin paskapuhetta, että tuskin kirjoittaja itsekään sitä uskoo...
Jos haluaa asiaan perehtyä, niin kannattaa lukea puutavaranmittauslakia. Sieltä selviää, ettei edellisen viestin kirjoittajan puheissa ole päätä eikä häntää..
Aivan oikein esim. Tapion taskukirja on oivallinen teos kaikesta metsäalaan liittyvästä, siinä myös kaikki puutavaran mittaustavat ja kaavat josta itsekkin lunttaan usein tarvittavaa tietoa.
lue mittalaki ja luule että sinulla on jotain sanomista tuloksen suhteen, saatat yllättyä laki on tehty niin että ainostaan tehdasmittaaja on oikea mittaaja, on asia tutkittu poliisin ja lakimiehen kanssa, ainostaan saat kunnialoukkaus syytteen firmalta kun menet heidän mittaa epäilemään
Meillä myös muutama niin sanottu virallinen mittaaja Suomen maassa joilta voi pyytää apua ja kontrolli mittaa epäselvissä tapauksissa, koskee kaikkia mittaus tapoja.
Tukkien tehdasmitta tapahtuu optisesti sahauslinjan alussa ja on luotettava.
Kuitupuun mittaus onkin sitten mielenkiintoisempi kysymys.Moneen kertaan kuormatun pitkärankanipun keskipituuden arviointi on haasteellinen tehtävä.Ilmeisesti näillä mittausasemilla kuutiot on kohdallaan ainakin suuremmissa puumäärissä.
Kuitenkin usein tilityksen perusteena oleva mittaus tehdään niin että mittamies mittaa ratapihalla junanvaunussa olevan nipun keskipituuden.Uittoon menevissä puissa sama tehdään auton kyydissä olevista nipuista ennen pudotusta.Jokainen ymmärtää,että tällainen mittaus on lähempänä arvausta.Tästä johtuu kun moton tulosteeseen verrattaessa kuitupuita näyttää hävinneen,mutta tukit pitää paikkansa.
Metsänomistaja on tässä heikoilla.Puut on menneet menojaan ja yhtiö voi väittää että moton mittalaitteen käyrä on kiero.
Suosittelisin että motomitta on kaupan peruste aina kun vain mahdollista.
Pinomittaus on ainoastaan yksi kuitupuun mittausmenetelmistä, sitä käytetään ainoastaan pienten puutavaraerin mittaukseen.
On totta, että pinomittaukseen sisältyy useita arvioon perustuvia tekijöitä: keskipituus ja pinotiheystekijät (=keskiläpimitta, karsinta ja ladonta). Tehtaalla tapahtuvaa pinomittausta kontrolloidaan siinä, missä kaikkia muitakin mittausmenetelmiä. Osa pinoon mitatuista puutavaraeristä mitataan myös toisella mittausmenetelmällä ja tuloksia verrataan.
Itsekin pidän motomittaa kaikkein luotettavimpana kuitupuun mittausmenetelmänä, edellyttäen että mittalaite on kunnossa ja sen tarkkuutta kontrolloidaan riittävän usein.
Tehdas mittaus aikaa ja kuluja säästävä, mutta ongelmallinen etenkin kuusikuidun osalta koska raakki prosentti nousee kohtuuttomasti, kuusikuidun viat joita ei pinossa näe, joita motokuski ei takuulla huomaa tai ei välitä menee läpi mutta ei tehdas mittauksessa, tarkoitan lähinnä poikaoksaisuutta, lenkoutta, pientä lahoa jne.
Olen itse tekemiäni raakki puita listasta tutkinnut, laho, tekovirhe, alimittainen jne. Kyseiset puut moottorisahalla viimeisen päälle ohjeitten mukaan tehty, kysyn vaan esim. ensiharvennus kuusikon raakki% mikä motolla tehty ja menisi tehdas mittaan, veikkaus 20-30%?