Olen toisena osakkaana kuolinpesässä, joka koostuu melko isosta maaomaisuudesta ja kiinteistöstä. Pesän toisella osakkaalla on kiinteistöön elinikäinen hallintaoikeus. Pesä on varakas, mutta tällähetkellä siitä ei saa mitään tuloja, pelkkiä menoa ja velkaakin on n. 200 000 euroa. Kysymys onkin, miten isot kulut itselleni tulisi (asianajo jne.) jotta saisin pesän jaettua? En jaksa enää tätä velkavankeutta ja toisen osakkaan laskujen maksamista. Haluan pesästä irti ja myydä oman osuuteni.
Kuolinpesä
Onneton...
1474
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Asiantuntijoiden vastausten puute saattaa aiheutua antamastasi epämääräisestä tilanteesta kuolinpesässä. Toteat mm. pesän koostuvan maaomaisuudesta ja kiinteistöstä ja mainitset, että hallintaoikeus olisi vain kiinteistöön.
Et mainitse hallintaoikeuden perustetta ja osakkaiden keskinäistä asemaa ja omistusta (testam. leski?)jne. Ellei vastauksia ala tulla, niin koita tarkentaa tietoja tai helpottaa kysymystä. Kulujen arviointi on vaikea kysymys.