kun ei jyrkälle saatu sudenkaatolupaa. Mitä ne tuommoset metsämiehet mitään luvilla, kun eivät saanet niitä kahtakaan joille lupa jo oli.
Puheissaan koviakin metsämiehiä, kunhan toheltavat itsensä lippusiiman sisään.
Vaikkapa susia piti pyöriä kaikkien rappusilla.
Vieläpä kehasivat haastattelussa, että sudet oppivat ihmisarkuutta, kun nämä urhot niitä takaa ajoivat, hehehehehheh.
Naurettavia metsämiehiä.
Puheissaan koviakin metsämiehiä, kunhan toheltavat itsensä lippusiiman sisään.
Vaikkapa susia piti pyöriä kaikkien rappusilla.
Vieläpä kehasivat haastattelussa, että sudet oppivat ihmisarkuutta, kun nämä urhot niitä takaa ajoivat, hehehehehheh.
Naurettavia metsämiehiä.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Oliko haastattelu peräti televisiossa?
radiossa.
Millon? Ketä haastattelivat?
Conan O`brien haastatteli susi pulliaista ja tarja halosta sekä suden suuhun joutunutta erkki tuomiojaa.
Olipa hyvä kun eivät antaneet kaatolupia. Antaahan susien vaan juoksennella kaikessa rauhassa. Muutamat metsästäjät tappaisivat varmaan viimeisenkin mutta onneksi laki sen kieltää.
..puhut asiaa. Jotkut haluavat edelleen näytellä suurta sankaria kaatamalla suden lippusiimasta. Moisia sankareita ei korvessa tarvita!
Ei siinä sankariutta tarvita jos suden ampuu. "tänne ku tulet ni pamahtaa! Miu koiraa et syö!" Susi lähtee pohjoseen missä saa poromiehet kimppuunsa. Sitten se lähtee etelään ja kehä 3:.n sisäpuolelle päästyään saa ympärilleen viher ihmiset suojelemaan sitä. Niinkö se menee? Pitäis kai kaikki sudet siirtää etelään. Mutta sielläkin elää susipelko aikuisissakin lastensatujen myötä vahvasti. Erään lastentarhan lapset hätistettiin sisään kun nähtiin susipari ulkona ikäänkuin kyseessä olisi lauma juutalaislapsia jotka hätistetään näkemästä ei-juutalaisia eli eläimiä jotka "on vaarallisia".
Maa-ja metsätalousministeri Korkeaoja kertoi lehtitietojen mukaan että susien kaatolupia ei enää myönnetä metsästäjien liioiteltujen susikantojen mukaan joten Jyrkän susille ei kaatolupia myönnetä. Entisetkin susikaadot ovat menneet EU tuomioistuimeen.
Susipelko on pelkkää huuhaata. Hirviukot katsovat omistavansa kaikki hirvet. Joku koirA
a joutuu hukan suuhun, jos on huonolla pidolla.Olen asunut puoli vuosisataa keskellä korpea eikä ole sudet olleet haittana..vaikka jälkiä olen joskus pihallakin nähnyt!
Oikeassa olet pale. Susien ja ihmisten rinnakkaiselo sujuu aivan hyvin. Siksi muutamilla metsästäjillä on niin hirveä susiviha kun sudet syövät myös hirviä ja hirvimiehet mielestään omistavat kaikki elukat eikä sudet saisi syödä niitä yhtään. Hirviä ja peuroja kyllä riittää sekä susille että ihmisille.
Voi kauhia minä luulin että valtio omistaa hirvet. onneksi on näitä asiantuntioita jotka oikoo mejän tyhmempien luuloja.
suset ajaa huoltoautolla
Mitähän tekemistä valtiolla on hirviin? Väittävät valtion lehmiksi! Kun hirvi ylittää rajan niin sen omistaakin venäjä? Jumala meidät kaikki omistaa! Ja hän antaa mit antaa jos on antaakseen.
siinähän onkin huoltotila
Äiti on peräkamarissa herraa hieromassa, isäntä kahvettä keittää ja lapset leikkii pihassa herran tuomilla leluilla.Lentiirassa näin.
Emmehän me koskaan täällä Lentiirassa ole saaneet nauttia Härkösen ja Poutasen taivaisiin soittamisesta. Kyllä se on ollut Iivanttiralaisten siunaus.
aikuiset ihmiset juonittelevat, hävetkää kylien välistä kateutta .tyhjänpäivästä sontaa.
Paikallisten miesten puheet kuin rupisammakon peräsuolen röyhtäsyt
Sinun kommenttisi tuli varmaan puolisosi haarojenvälin tuoksusta...