Kuka kehtaa sanoa tienaavansa hyvin ja samalla olevansa yh. Yleensä keskusteluissa nämä 2 on toisiaan poissulkevia asioita. Myös yhteishuoltajat lasketaan mukaan jos on lähi. Niin no saa miehetkin osallistua.
Palstan rikkain
yh-äiti?
282574
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
kutsua itseäni rikkaaksi, mutta en koe olevani köyhäkään. Ulkomaan lomiin ja sen sellaiseen ylen palttiseen riekkumiseen ei ole varaa.
Suhteellistahan se on, miten sen kokee. Itselläni on kuitenkin varaa maksaa talo-ja autolainaa.
Tiukkaa tavallaan, mutta hyvin pärjätään.
Tarhamaksuihin suhteutettuna: 20euroa vähemmän maksimista on maksettavana.
Joskus se talokin on oma. Ja mikä hienointa, ei tarvitse ruokkia kapitalistista eriarvoisuutta, sillä vuokraisäntä on rinnastettettavissa pörssiosakkeiden omistajiin.
Ainoa erotus näillä on, että pörssiyhtiön omistaja antaa myös töitä, asunnonomistajat ottavat rahat vaikka valtion tukemana työttömältä.
Suotakoon karkea kielenkäyttö, olenhan kouluttamaton etä pir*n hyväpalkkaisessa työssä. Maksan elareita niin vähän kuin on mahdollista ettei x ja lapsi kuole nälkään.
Ajattelin ostaa osakkeita, yksi hyvä olisi ehkä Leo Longlife, maksaa tänä vuonna 50c osakkeelta osinkoa ja maksaa vain vitosen. Jos nyt niitä 1000 kappaletta.
Toinen olisi nordic aluminium, jos nyt niitäkin parisataa. Technopolis on aina varma pitemmällä tähtäimellä, eli siis niitäkin lisää.
Kaksiot ovat kuulemma kysyttyjä kun erotkin on niin korkealla. Sellainen siis, varma vuokranmaksaja löytyy joko etästä tai lähistä ja tuotto on 10% luokkaa.
JK. ei kellään olisi vinkkejä kuinka saisi elarit kierrettyä?
Minä en maksa elareita. Kohtuutontahan se olisikin kun lapsi on minulla yli puolet ajasta vaikka olenkin etä.
Suosittelen samaa sinullekin:)
Totta on, että olen hyväpalkkaisessa työssä. Siitä odotin jo ensimmäisiä isyydentuhoajaviestejä.
Totta on myös, että olen osakesäästäjä ja nettoan enemmän kuin pankkitilillä makaavat rahat.
Totta on myös että lapselle säästän rahaa jotta ei jää tyhjän päälle kun tulee aikuiseksi.
Valetta on ettenkö samalla huolehtisi lapsen ja hänen (elää kuin pellossa) äitinsä hyvinvoinnista.
Joku saa kuvan, että olen öky, vaan kun olen ihan tavallinen duunari, ja käytän järkeä menoissani.
Yst. terv.
Timppa
etävanhemman uhoja ja omantunnon pesuja. Aina pidetään huolta siitä ex:stäkin, joka aina elää kuin pellossa eikä ilmeisesti missään nimessä voi selvitä itsekseen.
Onhan näitä satuja kuultu tuolla sinkkutiskillä, yritetää tehä vaikutusta satuilemalla siitä miten vastuuntuntoista ja reipasta toimintaa (josko sais sitte sitä pesää kerta olen niin oiva).
Elämä ei kaikilla mene niinkuin sinulla. Ei edes niinkuin sinun sukulaisilla. Jotkut ihan oikeasti osaavat tehdä rahaa jopa nollasta aloittaen. Esim Rabbe tai Hesen-perustaja. Pari meklariakin on duunarista noussut osakemiljonääreiksi....
ja koettu on :)
Ja mikään ei ole säälittävämpää kuin rahoillaan paikan parasta persettä vonkaava duunari.
Jos ei ole rahaa ja on duunari, niin saiskohan sitä paikan parasta persettä muuten vain?
ainaki suuremmalla todennäkösyydellä
Mikää ei pidä pöksyjä paremmin jalassa kun duunari joka yrittää epätoivosesti tehdä vaikutusta rahoillaan.
eipä duunarilla jää pakollisten maksujen jälkeen edes vaaterahaa. Siis ilkialastomana tässä odotellaan rikasta yh-mammaa joka elättää minut ja bonuksena rikastuttaa elämääni lapsilla joita on minulle siunaantunut vain yksi. Mä haluan enemmän!
kaunis mutta tyhmä kuin saapas?
Puolialastomuus on kesäsin ihan hyvä juttu, talvella ehkä ei.
onkin neljä lasta! Ne ovat minun kullat, aarteet, rikkaus ja rakkaus!
Niin, ne ovat puoliksi sinun rikkauksiasi. Lapsilla on myös isä. Tai kuinka monelta ne nyt ovatkaan peräisin, mutta kuitenkin.
Ensin pitäisi kai määritellä mikä on kenestäkin rikas. Minusta hyvä palkka,omakotitalo, tuore auto ja kesämökki eivät ole rikkauden merkkejä. Ne saavuttaa tavallinen hyvin toimeentuleva ihminen.
Jos edellisten lisäksi on pääomatuloja, kuten sijoitusasuntoja,osakesalkkuja,tuottotilejä sun muita, niin ihmisestä voidaan käyttää sanaa varakas ja jopa rikas omaisuus suhteuttaen.
Minulla on 120 neliön rivitaloasunto,jonka saan kesällä velattomaksi. Auto on pari vuotta vanha.
Palkallani tulen hyvin toimeen, ja aika ajoin reissaamme ulkomailla lasten kanssa ja minä yksin.
Rikkaana en itseäni pidä millään mittarilla, mutta ehtiihän tässä vielä vaurastua. Ikää kun on vasta juuri yli 40.
Jeps, milloin meillä on hääpäivä?
Huoh!
Hei!
Tiedoksi sinulle ja muille lukijoille: se, että sanoo, että talo on kohta velaton tms. on aivan eri asia sillä, jonka talo sijaitsee vaikkapa Haukiputaan keskustassa kuin 4km Tampereen keskustassa järven rannalla... Että mitäpä tuollaiseen kysymykseesi kommentoisi.
Oma tilanteeni on se, että olen alle keskitason palkkaluokan naisvaltaisessa työssä. Välillä tekisi niin kovasti mieli lähteä vaikkapa tehtaaseen vuorotöihin, niin tienaisi enemmän. Mutta mutta. Minne lapset siksi aikaa kun äiti on ilta- tai yövuorossa... Että se siitä. Ja se siitäkin, että lasteni isä on kuollut. Lapset saavat perhe-eläkettä. Minäkin saisin leskeneläkettä, jos olisimme olleet avioliitossa. Mutta koska olimme vain avoliitossa ja eronneet hieman ennen hänen kuolemaansa, en saa. (Pieni huoli siihen verrattuna, että lapsiltani puuttuu isä...)
Kyllähän meitä yksinhuoltajia on joka sosiaaliluokassa. Vai mitä sanot vaikkapa Matti Vanhasesta, joka kauppareissullaan löysi itselleen uuden seurustelukumppanin, yksinhuoltaja hänkin! Niin - ihania asioita voi tapahtua vaikka tänään kun seikkailen tuolla marketin ruokahyllyjen välissä ;DD
Iloista kevättä kaikille!!
Toki asuinpaikkakunnalla on vaikutusta asumiseen, sen kai olettasi olevan kaikille selvä asia.
Vastaan,koska oletan että viestisi on kohdistettu minulle.
Minä todella asun Tampereen keskustasta tuon 4 km, tosin en järven rannalla.
Oman asuntoni arvo on n. 200t€.
Tällä samalla summalla miesystävä osti juuri Espoosta 52 neliön uudiskohteen.
100t€ saa Pirkanmaaltakin pikkupaikkakunnilta omakotitaloja, ja jopa allekin,mitä kauemmaksi mennään.
Eli mitä lähempänä isoja kasvukeskuksia( ja työmahdollisuuksia) asut, sen enemmän siitä asumisesta maksat.
Tosin on turha parkua syrjäseudulla työttömyyttään, työn luokse on oltava valmis muuttamaan.
Alkuun: en osoittanut edell. viestiäni sinulle. Ja toiseksi: tuota juuri tarkoitin, että me esim. täällä Tampereella maksamme asunnoistamme huomattavasti enemmän kuin jollakin pienellä paikkakunnalla. Se tosiasia aiheuttaa sen, että
on vaikea mitata omaisuuksia ja varallisuuksia tuosta vain. Ja oikeastaan - ketä se kiinnostaakaan...
Tiedetäänhän, että ryhmä "yksinhuoltajat" ovat ryhmänä aivan yhtä kirjava kuin vaikkapa "miehet".
Siksi en ymmärräkään, miksi alkuper. kirjoittaja näitä varallisuusasioita haluuaa kysellä...
Jospa täältä löytyisi rikas leskirouva joka elättäisi minut ja lapseni =D
Käteen jää n. 2500€/kk, joten tienaan ihan mukavasti. Yksinhuoltajana en pysty tekemään viikonlopputöitä, joten en pysty saamaan lisätienistejä.
En ota suurta palkkaa koska jokainen sentti pudottaisi asumistukea tuntuvasti ja nostaisi päiväkotimaksua (=750e nettorahaa.) ja verotustani. Teen virallisesti epäs. osapäivätyötä ja toisen puolen teen harmaana, josta palkan otan mm. harmaana auto-ja puhelinetuna, rakennustarvikkeina sekä -työnä. Tätä systeemiä jatkan vielä muutaman vuoden kunnes ok-taloon tarvittavat loput materiaalit ja pääoma on koossa. Tontti ja kunnallistekniikka on jo maksettu, sokkeli valettu ja katettu.
Kun nuorimmainen aloittaa koulun talon pitäisi olla valmis ja aloitan säntillisen kokopäivätyön josta tulen ansaitsemaan nettona noin 2100-2300. Summa ei ole suuri, mutta asumiskustannukset ovat mitättömät ja talo hyvällä paikalla, varsin hyvänä pääomana. Olemme eläneet tähänkin saakka elatusmaksulla ja lapsilisillä, joten tämän hetkinen rahapalkka on jäänyt lähes koskematta kun on elänyt hiukan säästeliäästi.
Olenko rikas? En todellakaan, mutta minulla on sukanvarressa enemmän kuin monella mersulla ajavalla aurinkomatkaajalla. Koska siellä on myös omaisuudenosituksessa saatu osuus ja isän perintö, joka pitää sisällään isovanhempien perinnön kesämökkeineen. Miesystäväni eli työnantajani kirjanpitäjän (ent. pankinjohtaja) neuvojen mukaan olen sijoittanut varat niin että yhteiskunnan tuet ja veroprosentit ovat pysyneet kohtuullisina.
Entisellä puolisollani on asiat myös hyvin mutta emme ole paljon yhteyksissä.
"kikkailusi" johdosta; tukien väärinkäyttäjä. No, kukin taaplaa tyllillään ja moraalillaan, jos sellaista on.
Ja kuka pösilö on saanut päähänsä, että yh ja köyhä ovat sama asia?
ihmettelen samaa. Asiahan on toisinpäin, valtiolta saa avustusta, ja exää voi lypsää tarpeen tullen.
Tulen loistavasti toimeen palkallani ilman mitään tukia (lapsilisä toki tulee, mutta niinhän se kaikille muillekin) enkä todellakaan lypsä rahaa exältäni! Exä osallistuu lapsen suurempiin hankintoihin, jos katsoo tarpeelliseksi ja niin haluaa. Elaria maksaa kuussa 100 euroa, jonka laitan lapsen tilille suoraan odottamaan tulevaisuutta.
Olen aina myös ihmetellyt, että mistä ihmeen yksinhuoltajien tukirahoista ihmiset puhuu! Olen joutunut aina maksamaan korkeimman mukaan päiväkodin kk-maksut, on oma auto ja asunto. Enkä tosiaankaan ole saanut mitään tukia lapsilisän lisäksi eli en ole köyhä yh vaan tulemme loistavasti toimeen minun palkallani.
Mikä oli alkuperäisen kyssärin tarkoitus?
2 laista vastausta tuli. Osa kikkailee ja vie rahat sekä saa valtion tukea samalla.
Osa elää nälän rajamailla ja pyrkii anomaan toimeentuloa tai töitä.
Selvä kahtiajako on suomessa menossa rikkaisiin ja köyhiin. Tämä ei koske ainoastaan yh tai yh huoltajia vaan koko kansaa.
Tähän kun lisätään Sailaksen kommentti (keskipohjanmaa.net) niin voidaan jo lyödä hanskat tiskiin.
Halonen siis ei onnistunutkaan.