Minkä arvoisia linkkien takkaluukut mahtaisivat olla? Molemmat 1800-luvulta. Ekassa on hieman harmaata sementtiä roiskunut joskus, se lähtee hankaamalla pois.
http://www.geocities.com/kuva04/Luukku1.jpg
ja
http://www.geocities.com/kuva04/Luukku2.jpg
http://www.geocities.com/kuva04/Luukku1.jpg
ja
http://www.geocities.com/kuva04/Luukku2.jpg
Vastaukset 6
Vanhimmat
Noita taitaa olla vielä romikset väärällään, eivät siis mitenkään erityisen arvokkaita.Tuossa kunnossa lienevät enintään kymppien arvoisia. Uusia ja kunnostettuja saa niitäkin ihan kohtuuhintaan. Älä kuitenkaan niitä suoraan kaatiksellekaan heitä jos on paikka missä säilytellä, joku saattaa kuitenkin olla jossain vaiheessa kiinnostunut.
Entä kulmahiomakoneen teräsharjalla hiottuna ja ruosteenpoistoaineessa uitettuna?
Mikä on hyvinkunnostettujen arvo markkinoilla?
Tiedosta kiittäen.
hiekkapuhallus ja heti sen jälkeen kunnon rasvaus esim.rypsiöljyllä, niin säilyvät seuraavalle käyttäjälle parhaiten.
Hinnoista en osaa sanoa, kysyntä ja tarjonta ne kuitenkin selvittävät.
Varsinaisista uuninluukuista taitaa kuitenkin olla ylitarjontaa, kun lienevät vähän pienehköjä nykyiseen takkarakentamiseen.
Osaatko tästä sanoa mitään? Mikä tuollainen valmistaja lienee?
http://www.geocities.com/kuva04/BMW-luukku.jpg
Muistan törmänneeni joskus tietoon että Suomessa on joskus ennen muinoin ollut valimo joka on käyttänyt tuota BMW-lyhennettä. Ei siis liity ajoneuvovalmistajaan..
Tuo oli joku porilainen valimo...
Ei nyt muista enempää.