Tiedostopääte sovellukseen Ubuntussa

Miten tiedostopääte kytketään sovellukseen esim. siten, että klikkaamalla *.mp3 tiedostoa käynnistyy xmms?

Samaten Nautilus tiedostoselain ehdottaa nyt oikealla napilla oletuksena Totemia. Lisäksi Rythmboxia ja Xmms:ää, kun lisäsin ne "avaa muulla sovelluksella" -napilla.

Eli haluaisin Nautilukseenkin vain rivin "Avaa ohjelmalla Xmms"
5273
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

KDE:ssa niitä voi sähläillä Control Panel:ssa > KDE Components > File Associations. Mutta mutta. Nautilus viittaa Gnomen puolelle, vai?

Äänestä

Tuon tiedostotyyppien liittämisen voi tehdä esim näin:

Avaa nautiluksella se hakemisto missä on mp3-tiedostoja. Klikkaa oikealla hiiren korvalla jotain niistä mp3-tiedostoista. Valitse avautuneesta valikosta "Properties", suomenkielisessä GNOME:ssa se on kait "Asetukset" tai jotain sinne päin.

Avautuvassa ikunassa on useita välilehtiä. Mene välilehdelle "Open With", mitälie suomenkielisessä GNOME:ssa (avaus asetukset?).

Nyt sulla pitäs pystyä valitsemaan mitä ohjelmaa oletuksena käytetään avaamaan mp3-tiedostot. Listassa pitäs siis olla myös XMMS. halutessasi voisit myös lisätä lisää sovelluksia valintalistaan. Sulje ikuna, kun olet tehnyt valintasi. Jos valitsit XMMS:n, niin nyt sen pitäisi olla oletussoitin mp3-tiedostoille.

Äänestä
  • Niin ja se piti vielä sanoa, että linuxissa se tiedoston pääte ei ole merkityksellinen. Tiedostotyypit tunnistetaan muuten, eli esim mp3-tiedoston nimessä ei välttämättä tarvbitse olla päätettä .mp3

    Äänestä

  • miksuh. kirjoitti:

    Niin ja se piti vielä sanoa, että linuxissa se tiedoston pääte ei ole merkityksellinen. Tiedostotyypit tunnistetaan muuten, eli esim mp3-tiedoston nimessä ei välttämättä tarvbitse olla päätettä .mp3

    Nyt saan Xmms:n oletukseksi, kiitos.

    Edelleen kuitenkijn "avaa muulla sovelluksella kohdassa" ehdotetaan Totemia ja Rythmboxia, eikä niitä voi ominaisuus -ikkunasta poistaa.

    Äänestä

kun työpöydällä (gnome) tuplaklikkaa .deb-pakettia niin se aukeaa pakettienkäsittelyohjelmalla.
en tiedä mitä järkeä/ hyötyä siitä on?
haluaisin että se aukeaa asennusohjelmalla.
voisiko .deb-tiedoston kytkeä jotenkin asennettavaksi?
vaikka tyyliin "gnome-sudo dpkg --install" ?
tuota mainitsemaani kokeilinkin ja ainakaan ihan noin se ei onnistu..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Howie kirjoitti:

Miten tiedostopääte kytketään sovellukseen esim. siten, että klikkaamalla *.mp3 tiedostoa käynnistyy xmms?

Samaten Nautilus tiedostoselain ehdottaa nyt oikealla napilla oletuksena Totemia. Lisäksi Rythmboxia ja Xmms:ää, kun lisäsin ne "avaa muulla sovelluksella" -napilla.

Eli haluaisin Nautilukseenkin vain rivin "Avaa ohjelmalla Xmms"

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu