Jotain parikymmentä vuotta sitten ruotsinlaivalla pahoinpideltiin kannella nukkunut turistipariskunta - muistaakseni saksalaisia- niin että mies kuoli ja nainen sai vakavia vammoja. Matkustajat filmattiin satamassa. Saatiinko tekijä kiinni? Miten hengissä säilyneelle naiselle kävi ?
Ruotsinlaivalla
Tapu
122312
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Ei ole selvinnyt.
Hauskanen yhteensattuma, että Hans Assmann matkusti sattumoisin samalla laivalla.
Onkohan siinä mitää perää, kun väitetään, että Hans Assmann olisi ollut maalaamassa Forssan kirkkoa talvella 1987?
vihjaatko että otti liftarin kyytiin tammelantieltä?
ASSMANN OLI TUITERISSA... EI VOIDA LAITTAA MOSSADIN PIIKKIIN...
ei saatu kiinni. Nainen sai pahoja vammoja, jossain lehdessä oli kerran juttua vuosia sen jälkeen siitä.
olen kiinnostunut asiasta,ja muistankin lukeneeni siitä.ihme että juttu on jäänyt tutkimatta.vai kuvattiin matkustajat.silloinhan tekijäkin on kuvattu.tiedätkö tapauksesta jotain.olitko laivalla mukana.entä ne pojat,jotka löysivät uhrit,onkohan heitä kuultu myöhemmin.oliko laiva muuten myöhemmin estonia nimellä,silloinhan se oli joku silja lain.
En ollut laivalla, mutta usein laivalla matkustavana tapaus järkytti minua. Siihen aikaan reppuselkämatkaajat usein nukkuivat kannella kesäaikaan. Muistelen että ruotsalaista sarjamurhaajaa Thomas Quickia kuulusteltiin tästäkin, mutta hänhän onkin tunnustanut melkein kaikki selvittämättömät tapot pohjoismaissa.
enpä usko että sarja-murhaaja käyttää aseenaan jotain löytynyttä putkea.olettasin että oli mennyt penkomaan saksalaisten kassia,rahan puutteessaan.siinä syntyikin käsikähmä.jos saksalaiset olivat makuupusseissa,niin he jäivät loukkuun,eivät päässeet heti ylös.mutta kerkesivät ehkä kuitenkin panna vähän hanttiin,muutenhan ryöstäjä ei olisi lyönyt.tarkoitushan ei ollutkaan tappaa,tai edes lyödä,vaan suojella itseään kiinnijäämiseltä.kyllähän siinä kannella on metakka ollut kun kolme ihmistä tappelee.on varmaan ollut näkijöitäkin,mutta ihmiset eivät halua puuttua,pelkäävät että joutuvat todistamaan jotain.ovat myöskin epävarmoja itsestään.
Teosta oli epäiltynä ja tutkintavankeudessa Kangasalalta kotoisin oleva Janne Haavisto,hänen hallustaan löytyi "verinen huppari",sekä muutakin näyttöä tapaukseen liittyen.Näyttö ei kuitenkaan ollut riittävä tuomion langettamiseen,joten hänet vapautettiin
.n.2v tapauksen jälkeen Haavisto teki itsemurhan hyppäämällä korkealta asfalttiin,
Huhujen mukaan hänen kerrottiin itsemurhapäivänä aiemmin todenneen "teinhän minä sen" tms.
Kaverien ja poliisin tiedon mukaan Haavisto oli julma mies,joka aiemmin oli syyllistynyt raakoihin pahoinpitelyihin yms.
Löytyiskö mistään lehtijuttua tms?
Luulisi olevan riittävä näyttö jos uhrin verisiä tavaroita löytynyt hallustaan. Minkä ikäinen oli?
En osaa lehtijuttuja tms tarkemmin sanoa.,oliko veri uhrien verta? Alibissa oli kuva aikanaan verisestä hupparista,Tunsin heikosti tämän Haaviston,itselläni ei ollut tietoa hänen väkivaltaisuudestaan ja muista taustoista.Kuulin niistä vasta hänen kuolemansa jälkeen hänen kavereiltaan.
Olisi hyvä löytää Alibi,jota aikoinani luin,mutta en muista numeroa,enkä vuottakaan.Mutta 87-89 sen täytyy olla,jokin numero siltä väliltä.Tapaus sattui vissiin kesällä-87
Ai niin,,kysyin Haaviston ikää,ehkä -65 syntynyt,elikkä silloin 22v.