Nuhanenä

Mieltäni vaivaa kun tallinasta VarjuPaikista tuotu narttu koira 3v
(ollut suomessa 1,5 vuotta ) aina ulkona ollessa tulee aina tippa kirkasta nestettä
*limaa ?* kirsusta ns. nuhanenä . Koiruli ei niiskuta eikä aivastele eikä sillä ole mitään muitakaan oireita sisällä eikä ulkona kuin tuo tippa nenässä ilmiö =)
Lieneekö kyseessä sitten suomen ilmasto ???
190
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

että tippanenä on ihan luonnollinen ilmiö. Onhan meillä ihmisilläkin monilla (itseni mukaan lukien) nenä herkästi vuotamassa ulkona kylmässä, aina pitää olla nenäliina mukana. Limakalvot reagoivat lämpötilan ym vaihteluun. Lisäksi liikunta aktivoi myös limakalvoja. Miksei sitten koirallakin. Niillähän on periaatteessa kaikki samat vaivat kuin ihmisilläkin. Tämä siis, jos erite on aivan kirkasta, vesimäistä. Jos se muuttuu värilliseksi tai paksummaksi, kannattaa näyttää lekuriin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Saritar71 kirjoitti:

Mieltäni vaivaa kun tallinasta VarjuPaikista tuotu narttu koira 3v
(ollut suomessa 1,5 vuotta ) aina ulkona ollessa tulee aina tippa kirkasta nestettä
*limaa ?* kirsusta ns. nuhanenä . Koiruli ei niiskuta eikä aivastele eikä sillä ole mitään muitakaan oireita sisällä eikä ulkona kuin tuo tippa nenässä ilmiö =)
Lieneekö kyseessä sitten suomen ilmasto ???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu