Tietääkö kukaan, mistä Suomessa saisi hankittua kiinalaisen shakin lautoja? Entäs suomenkielisiä kaikenkattavia peliohjeita?
Huom. kyseessä ei ole kiinanshakki, jossa tähdenmuotoinen pelilauta. Vaan länsimaisen shakin kiinalainen vastine.
Kiinalainen shakki?
5
1775
Vastaukset
- Päiviivi
Kiinalaisia pelejä on niin paljon ja aika moni on strategiapeli, joten nyt täytyisi vähän tarkempaa pelikuvausta saada, että voisi auttaa.
Saturangaa pelataan tavallisella shakkilaudalla, joten sitä et varmaankaan tarkoita, mutta Sogi tai Shogi pelataan 9 x 9 laudalla ja siinä on korotuslinjat poikki kentän. Molemmat muistuttavat shakkia.
Jos näitä pelejä tarkoitat, etsi kirjastosta kirjat Kokko, Petri: Pelien parhaat. Kustantajana WSOY ja Sanoma Osakeyhtiön kustantama Maailman pelit ja leikit. Niistä löydät ainakin näihin kahteen peliin ohjeita ja laudan- ja nappuloidentekomallia.
Jos et itse halua askarrella, ota yhteyttä johonkin lautapeliseuraan, joka harrastaa kiinalaisia lautapelejä, eiköhän sieltä löydy linkkejä, vaikka saada alkuperäinen lauta ja nappulat suoraan Kiinasta.- Mei you
Kiitos viestistä, Päiviivi!
Löysinkin jo osoitteen, mistä lautoja saa ilmeisesti tilattua. Siellä myös kuva pelilaudasta, jos kiinnostaa.
http://www.kolumbus.fi/railin/Xiangqi.html
Sogu ja Shogi taitavat olla japanilaisia pelejä, joskin ehkä muistuttavat tätä monessa.
Kiinalainen shakki ( XQ tai XIANG QI ) muistuttaa monessa länsimaista, mutta pelilaudan keskellä on joki, jonka vain osa nappuloista saa ylittää. Lauta on 9 x 10.
- SHAKERIL
Hei
Kysely näyttää olevan aika vanha mutta tässä kuitenkin tietoa.
Minulla on myynnissä useita Kiinalaisen shakin (XiangQi) pelejä ja kirjoja ja peliohjeetkin voin toimittaa suomeksikin.
[email protected] www.shakeril.com
Terveisin Raimo Lindroos (Järvenpää)- Kutvonen16
Myös Fantasiapeleistä saaat suht huokeasti!
- Skede nynnyt
Poromagiasta XiangQi peli löytyi hintaan n8€ sisältäen paperisen laudan ja nappulat ( muovi kiekot, kiinalaisilla merkeillä)... todella kiinalaisilla!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1482533
- 1801788
- 921618
- 691613
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k71111- 80978
- 94965
- 71945
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes188884- 65867