Olisinko olemassa ilman vanhempiani

Jouko kullirvo laari

Siis juttuhan on näin. Jos vanhempasi eivät tee sinua niin sannotust niin ne on ne jotkut muut vanhemmat sillon ketkä sut teki, tai tekee.

Maa pallolla on käsitääkseni aina sama määrä sieluja, mutta saatan olla väärässäkin.

Ennustaja sano Kallelle että, tulet saamaan lapsia. 10 vuoden päästä kallel on oma muija ja ne ei oo viel varma tekeek ne niit läpsii ja sitte ne ei teekkää syystä tai toisesta.

Siis kysehän oli vain ennustajan sen hetkisestä tän kallen tulevaisuuden näkymästä, siis kun kyse oli oikeasta ennustajasata eikä huijarista.

Huijareita on varmasti mutta olen vakuuttunut siitä että eine kaikki oo.

Sellast liikehdintää tapahtuu kokoajan että tapahtuakko vai ei. Tulevaisuus on ailahteleva liike.

Eli aina on se jokin vaihtoehto kenen kohdalle se tietty lapsi tulee.

5

586

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sanji1

      Sinä olet tulos vanhempiesi geeneistä ja kasvatuksesta. Jos sinulla olisi jonkun muun kahden ihmisen geenisekoitus ja erilainen kasvatus, et olisi enää sinä, olisit se joku toinen ihminen. Vaikka tuo sielumäärä olisikin totta, se ei tarkoita, että kaikille sieluille olisi sisäänrakennettu joku tietty persoonallisuus pohjalle.

      Olisit täysin eri ihminen jolla on täysin eri mielipiteet ja täysin eri luonne. Olisiko se enää sinä?

      Kenties tuo sielujuttu merkitsee sitä, että tyhjä sielu - ikäänkuin kanvaasi - menisi jollekin muulle, jos sinun tämänhetkiset vanhempasi eivät olisikaan tehneet lapsia. Jos tämänhetkiset vanhempasi olisivat maalanneet kanvaasille laivan, "uudet" vanhempasi olisivat saattaneet maalata siihen metsän. Tajuatko mitä ajan takaa.

      Ja kuka tietää, kenties sinäkin olet menettänyt jo sielun jos toisenkin. Kenties sinun piti olla tässä vaiheessa vanhempi (en tosin toki tiedä ikääsi), mutta jostain syystä et olekaan, tai jos oletkin, niin ehkä menetit yhden tyhjän sielun, joka nyt on jollain toisella vanhemmalla. Luuletko, että tästä sielusta kasvaa sama ihminen kuin olisi sinun luonasi kasvanut?

      • Jouko

        Tiätenkin vanhempien geeniperimä vaikuttaa ihmiseen, mutta sielu siirtyy miälestäni aina sille sopivimpaan paikkaan siitä riippuen mikä on sielun oppiaine tässä elämässä, eikä sitä aina yhden elämän aikana ehditä oppia mikä se oppi nyt sitten lie onkin itse kullakin.

        Jos lapsi siirretään jostakin syystä muille vanhemmille tässä elämässä niin se antaa lapselle varmasti muunlaisia vaikutteita kuin edelliset vanhemmat ja se osui sitten osaksi hänen kohtaloa.


      • Akateemikko
        Jouko kirjoitti:

        Tiätenkin vanhempien geeniperimä vaikuttaa ihmiseen, mutta sielu siirtyy miälestäni aina sille sopivimpaan paikkaan siitä riippuen mikä on sielun oppiaine tässä elämässä, eikä sitä aina yhden elämän aikana ehditä oppia mikä se oppi nyt sitten lie onkin itse kullakin.

        Jos lapsi siirretään jostakin syystä muille vanhemmille tässä elämässä niin se antaa lapselle varmasti muunlaisia vaikutteita kuin edelliset vanhemmat ja se osui sitten osaksi hänen kohtaloa.

        Minun oppiaineeni on matemattiikka. Sangen ikävää kun vain voin oppia siitä tässä elämässä, kun vaihtoehtona olisi voinut olla vaikka mitä muuta oikeasti merkittävää. Kuten elämäni opastajana, nautinnollisuuden polku tai vaikka hedonistinen alkoholismi.

        No kaikkea ei voi saada ja nyt takaisin kirjojen pariin. E = MC overkill2.


    • Mies Usvasuolta

      Klinikalta saa asiallista tietoa munasolujen hedelmöitymisestä ja muusta vastaavasta.

      Entäs jos masturboi ja säilöö siittiöt syväjäädytettyinä hamaan tulevaisuuteen. Vähennänkö täten maailman populaatiota vai lisäänkö monipersoonallisten ihmisten määrää hetkellisesti?

      Tulevaisuushan on sitäpaisi ennalta määrätty.

      • Sanji1

        "Tulevaisuushan on sitäpaisi ennalta määrätty."

        Voisitteko nyt kiitos paljon lopettaa näiden omien vakaumustenne latelemisen faktoina? Sama pätee näin uskiksiin jotain välillä pulpahtaa esiin. Kaikki filosofiset uskomukset perustuvat *uskolle* ja teorioille, ei faktoille. Et voi sanoa varmasti, että tulevaisuus on ennalta määrätty.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut

      Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/
      Ikävä
      196
      1523
    2. Miettimisen aihetta.

      Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.
      Ikävä
      123
      1278
    3. Mitkä on 3 viimeistä sanaa

      sun ja kaivattusi viesteilyssä? Ensin sun, sitten kaivatun?
      Ikävä
      52
      1042
    4. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      72
      955
    5. Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle

      Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva
      Ikävä
      52
      873
    6. Hakeudu hoitoon.

      En oo kiinnostunut susta.
      Ikävä
      58
      873
    7. Just nyt mä

      En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman
      Ikävä
      53
      840
    8. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      102
      824
    9. Piristä mua ystävä

      Hyvä💫...
      Ikävä
      82
      820
    10. Sun ja kaivattusi

      ikäero? Kumpi vanhempi, m vai n?
      Ikävä
      42
      804
    Aihe