Kyselisin kokemuksia laguna II:sta. On harkinnan alla tuolainen break 1.6 moottorilla, onko moottori liian pieni tuon kokoiseen farmariin, vain tuleeko sillä toimeen. En ole hakemassakaan mitään sportti-auto, vaan hyvää perhe autoa, millä tulee toimeen. Muuten auto vaikuttaa ihan mukiinmenevältä, fiksun näköien ja en ole kuullut mitsään katastrofeista ko. auton kohdalla. Mutta jos jollain on henk. kohtaista kokemusta niin ottaisn mielelläni vastaan.
Uusi laguna
ostaja
71667
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Oma kokemus koskee vanhempaa mallia. Eli mutsilla sattuu olemaan vm.2000 break 1.6 Meneehän se yksin ja kaksin ajaessa ihan hyvin, mutta kun on enemmän tavaraa tai porukkaa kyydissä niin kyllä loppuu tehot pahasti kesken. Saati sitten ohitukset isommalla kuormalla.
Itselläni on -97 laguna 2.0S koneella ja ei sitäkään voi kovin pirteäksi haukkua. Tosin sehän riippuu tietysti siitä mihin on tottunut... Mun mielestä ton kokoseen autoon aivan liian pieni moottori! Työkaveri osti uuden passatin 1.6 koneella. Aluksi ei kuulemma haitannut, mutta nyt ottaa niin päähän että on ruvennut kattelemaan uutta autoa.
Mielestäni täysin väärä kohde säästää.
t. Marko
Etenkään kaupunkiajossa 1,6-litraisen vääntö ei vakuuttanut. 1,6-litrainen on saanut erinomaiset testiarvostelut mm. Mégane farmarissa, mutta valitettava tosiasia on, että Lagunan painoiseen autoon se on liian heikko.
Mikäli ei ole aivan viimeiset pennoset kyseessä, niin suosittelisin harkitsemaan 1,8- tai 2,0-litraista. Pidemmän päälle se 1,6-litraisen väännön puute (siis suhteessa auton painoon) tulee häiritsemään rauhallistakin kulkijaa.
Olen ajellut lähes 40 000 km 1,6 farkulla. Minun mielestäni pienestä moottorista ainut haitta on liikkeelle lähtiessä heikko vääntö pienillä kierroksilla. Saattaa sammua, jos käyttää nirkoisesti kierroksia. Tehoahan moottorissa on kohtuullisesti, no joku haluaa spurttailla vaikkapa valoista, jolloin tietysti isompi kone lähtee iloisemmin.
Miten muuten on laguna toiminut?
Onko ollut mitään valittamista? kannataisikkohan otta se renault sopimus?
Kiitos vastauksista
Laguna II, 1.9 dci ja proactive vaihteisto sen olla pitää! Tykkään ajaa vääntävällä moottorilla, koska perässä on kesäisin busteri uistelu varustuksella. Ois vaan jo rahat kasassa tohon lagu II:seen... Ranskalaisissa on aina ollut pitkäiskuisia vääntäviä koneita, en tiedä näistä ihan uusista. Mitenköhän rellun proactive lootA kestää dieselin kanssa? .Volkkareissa oli ongelmia paljon, ekoista tdi automaatti passateista leviää laatikot.
Olen nyt viikon verran ajannut 1,8 Laguna Break:lla ja olen moottorin vääntöön erittäin tyytyväinen. Kaupunkiliikenteessä se jaksaa hyvin risteyksissä ja lähtee pehmeästi liikkeelle. Maantiellä Laguna II kulkee kuin juna. Suosittelen 1,8:n moottoria ja kannattaa maantieajoa varten ottaa vielä vakionopeudensäädin.
Tervehdys,
Ensinnäkin, Laguna on hemmetin hieno auto!
Eikö kannattaisi ostaa Laguna käytettynä, 1.8 koneella ja HYVILLÄ varusteilla(Dynamique)!? Autolla on ajettukin vain 20tkm, vuosimalli on 2001.
Jos kiinnostaa otahan yhetyttä!
[email protected]
p.s. Tämä vain sen takia, että täytyisi asunto ostaa