Miten mahdollista?

Siis tajuttomat erot sisäänpääsypisteissä?
Esim. kaksi kaupunkia (suurehkoja kumpikin) ja toisessa 48 ja toisessa 85. Ala sama ja sanotaan että hyväksyvät toisessa amk.ssa tehdyt kokeet.
Jos alan kokeet on samat, miten voi olla kaksinkertainen heitto pisteissä. Ja tuon 48 ilmoittaa ed.vuonna se isompi kaupunki?????
5348
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Oletko katsonut että onko niissä samat valintaperusteet? Mutta muutenkin voi vaihdella pistemäärät paljonkin, riippuu paljon niihin on ollut hakijoita

Äänestä
  • käy toisessa suoritettu koe ni eikö pitäs olla samat. Muutenhan on omat kokeet, esim. Oulussa on omat.

    Äänestä

  • outoa kyllä kirjoitti:

    käy toisessa suoritettu koe ni eikö pitäs olla samat. Muutenhan on omat kokeet, esim. Oulussa on omat.

    Silkasta mielenkiinnosta - mitkä ovat kyseessä?

    Äänestä

Moi!

Eli siis sama koehan voi tottakai olla, mutta toiseen sinun pitää tehdä se koe paljon paremmin päästäksesi sisään, vaikka esimerkkinä toiseen tarttet ysin siitä kokeesta ja toiseen seiskan.

Eli tässä nyt puhutaan ihan hakijamääristä. Se, että paljon hakee, ei määräydy kaupungin, alan hyväpalkkaisuuden, alan hohdokkuuden eikä muidenkaan tuollaisten seikkojen perusteella. Jos amk:hon hakee tuhoton määrä, niin tottakai silloin prosentuaalisesti ihmiset jakautuvat niin, että amk on laskenut saavansa tarvittavan määrän oppilaita sisään jo tuosta huippuryhmästä. Eli kun on paljon ihmisiä, niin on paljon hyviä sekä huonoja. Sepä se hauskaa onkin, että semmoisille aloille, joille on tunkua, on vaikeampi päästä. En osaa selittää, että miksi suurempaan kaupunkiin pääsee helpommin. Heillä saattaa olla aloituspaikkoja enemmän, joten sisäänkin mahtuu pari kertainen määrä toiseen verrattuna.

Äänestä
  • Ed. vuoden aloitus paikat: Pienempi kaupunki, korkeemmat pisteet, aloituspaikat 6 enemmän.
    Ensisijaisia hakijoita 36 enemmän, 1-5 hakijat 43 enemmän. Eli ei tuhottomasti enemmän edes aloituspaikkoja tai hakijoita...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


eri pisteet kirjoitti:

Siis tajuttomat erot sisäänpääsypisteissä?
Esim. kaksi kaupunkia (suurehkoja kumpikin) ja toisessa 48 ja toisessa 85. Ala sama ja sanotaan että hyväksyvät toisessa amk.ssa tehdyt kokeet.
Jos alan kokeet on samat, miten voi olla kaksinkertainen heitto pisteissä. Ja tuon 48 ilmoittaa ed.vuonna se isompi kaupunki?????

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu