Ollaan piiitkä viikonloppu Venetsiassa vapun omlemmin puolin.
Onko kellään antaa tuoreita vinkkejä, mitä kannattaa tehdä? Ruokapaikkoja kohtuulliseen hintaan, paikallisten suosimia ravintoloita ja muita paikkoja, jne... Kaikki tieto otetaan ilolla vastaan!
Vaikka, eiköhän siinä aika mene ihmetellessä kaupunkia aika kivasti... :)
Onko kellään antaa tuoreita vinkkejä, mitä kannattaa tehdä? Ruokapaikkoja kohtuulliseen hintaan, paikallisten suosimia ravintoloita ja muita paikkoja, jne... Kaikki tieto otetaan ilolla vastaan!
Vaikka, eiköhän siinä aika mene ihmetellessä kaupunkia aika kivasti... :)
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ennen, kuin kukaan ehtii moittia... ;)
Tuoltahan niitä viestejä ja vihjeitä löytyikin jo aiemmista viesteistä...
Mutta lisäkään ei olisi pahitteeksi! ;)
Totta on, että täällä on useasti puitu mm. juuri Venetsian nähtävyyksiä ja kokemisen arvoisia paikkoja, viimeksi viime viikolla. Jos saan siteerata itseäni tuosta keskustelusta, niin Canale Grande, Rialton silta, kalatori ja Canalen varren upeat palazzot, mm. Ca'd'Oro ja Ca' Rezzonico, niissä jo tovi vierähtää.
Piazza San Marcoa on oikeastaan syytä jopa vältellä, sinne kuitenkin aina ajautuu uudestaan.
Cafe Floriania, joka on perustettu 1720, en jätä väliin, vaikka kahvi maksaa muistaakseni 7-8 euroa kuppi.
Gallerie dell'Accademia on tietysti must; Carpaccio, Veneziano, Giorgione, Tintoretto, Veronese. Collezione Peggy Guggenheim siinä vieressä; Moore, Ernst, Picasso, Pollock. San Trovasossa Tintoretton myöhäisiä maalauksia. Santa Maria della Salute; upea kirkko upealla paikalla; Tizian, Tintoretto. Scuola Grande di San Rocco; täällä ovat NE Tintorettot. Vieressä Santa Maria Gloriosa dei Frarissa mm. Tizian, Bellini, Donatello jne. San Polo; Tintoretton viimeinen ehtoollinen. San Cassiano; edellä mainitun vaikuttava Ristiinnaulittu. San Zaccaria. Scuola di San Giorgio degli Schiavoni; Carpaccion parhaita maalauksia. Arsenale; portit, pääsy rajoitettu. Merenkulkumuseo. Ghetto; maailman ensimmäinen juutalaisgetto, pysähdyttävä tunnelma.
Muranossa (lasi) on hauska käydä, samoin Buranossa (pitsi). Entä Torcellon autioitunut saari? Ja kaiken tämän lisäksi pitää ehtiä haistella ainutlaatuisen kaupungin ilmapiiriä, kierrellä kujia, katsella kanavien liikennettä.
Vaporetolla kannattaa ajella; paitsi että jalkavaivaa säästyy, se on mainio tapa ihailla palatsien julkisivuja ja venetsialaista elämää. Matka maksaa 5e, joten kannattaa heti ostaa "biglietto di settanta due ore" (72 tunnin lippu), joka maksaa 25e. Gran Canalen voi ylittää myös tranghettolla (soudettava gondolityyppinen vene, jossa matkustajat seisovat lyhyen ylityksen ajan), 2e, sillä siltoja on vain kolme. Esim. kalatorin kohdalla on yksi tällainen.
Gondoliajelu on tietysti eräänlainen "must", joka ehkä on tehtävä kerran elämässä, ainakin jos on nuori ja rakastunut. Maksaa luultavasti jotain 50-70e/puoli tuntia??
Entä se halpa ja hyvä ruokapaikka? Silloin kannattaa mennä jonnekin muualle... No, kyllä melko kohtuuhintaisia löytyy, kun menee kauemmas San Marcolta ja Rialtolta. Prosecco sopii täällä aperitiiviksi, ja aperitiivihän on poikaa, vaikkei mitään söisikään. Esimerkiksi Campo Sant´ Angelolla on ainakin ollut mukavia paikkoja, yleensäkin näitä aukioita kannattaa kierrellä; ne ovat kauniita, niillä on mukava tunnelma, niillä on kivoja baareja ja trattorioita.
Viimeaikoina olen tyrkytellyt täällä vaihtoehtoja, lähinnä ajatellen omia Italianmatkojani, joita nykyisellä kokemuksella olisin tehnyt aivan toisella tavalla. Nyt jos menisin Venetsiaan muutamaksi päiväksi, niin voisin vaikka asettua Lidolle, joka on oma yhteisönsä kaikkine palveluineen sekä varsin edullisine majoitusmahdollisuuksineen.
Lidolta pääsee näppärästi Venetsiaan turistiksi ja Lidolle pääsee lentokentältä suoraan. Lidolla on pieni urbanisaatio, joka muistuttaa Venetsiaa suuresti, jos vähän rajaa. Voisi myös kuvitella, että Työn juhla ei ulotu Lidolle samalla tavalla kuin Venetsian keskustaan. Tietenkin toisaalta...
Mitenkäs sitä muuten kaikkein kätevimmin pääsisi lentokentältä lähemmäs keskustaa? Eli osaako kukaan kertoa hyviä linkkejä julkisiin kulkuneuvoihin tuonne suunnalle? (Italia ruosteessa, joten englanninkieliset aikataulut ym. olisivat poikaa!)
Aika helposti nuo aikataulut netistä löytyvät....
http://www.veniceairport.it/page/servizi/trasporti/treno
Venziassa on tosi pieni ja siellä on helppo löytää bussille. Bussi lähtee 20. minuutin välein ja maksaa 3 euroa. Päätepysäkki on Piazzale Roma, sen pitemmälle ei autolla tai busilla pääse Veneziassa, joten siitä on sitten käveltävä tai otettava Vaporetto -laiva.
http://www.atvo.it/eng/airport.php?ld=mappa_aeroporto.ihtm&id=1-0&var=v
http://www.atvo.it/eng/airport.php?ld=mappa_destinazioni.ihtm&id=1-0&var=v