makseta.
Tämän päivän Länsiväylä-lehdessä juttua, kuinka maksajia on enää 7000 (muistaakseni pari vuotta sitten niitä oli 8500). Espoon taloushallintokeskuksen johtaja arvioi koiria kuitenkin olevan Espoossa 30.000 (oma arvio ainakin 70.000). Espoossa koiravero on 50 euroa.
Ko. johtaja kertoo lehdessä, että naapurit voivat soittaa koirista ja epäilevät maksun laiminlyöntiä, mutta jos omistaja vastaa kysyttäessä, ettei hänellä ole koiraa, on kunta voimaton.
Jutussa vielä ne samat Kennelliton mielipiteet, jotka on monessa muussakin yhteydessä olleet esillä.
Minusta Kennelliitto voisi olla napakampi toimissaan. Ei pelkkä toivominen muutoksia tuo. Pitää vaatia, niin ovat hiihtäjätkin tehneet, kun ovat saaneet koirat lainsuojattomiksi.
Espoossa ei
koiraveroa
2
539
Vastaukset
- eppulainen
kertoi että espoo harkitsee koiraveron poistoa!
- pois vaan
kohtuullista.
Maksetaanko hevosista jotain hevosveroa?
Kissoista kissaveroa?
Jos koiravero rahoilla,edes rakennettaisiin kunnollisia koirapuistoja,niin voisin harkita sen maksamista.
Jos olisi koirapuistoja,niin eipä olisi tätä joka keväistä paska keskusteluakaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2323027Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b2012663Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1141283Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1411248- 721146
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait3031141Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka3721101Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831065Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a211035Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä
Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin81013