PORAKAIVO KUIVANA

Nyt olis tullu pieni ongelma kun n.40 m syvä porakaivo on päässyt kuivumaan.Voikaohan tommosta vanhaa reikää syventää vai olisikohan halvempaa porata uusi reikä.Onko kellään kokemuksia asiasta.
31239
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Porari tietää varmasti, mutta noin matalaa reikää kannattanee syventää ainakin kerran. Reikä tehdään pohjalle hiukan pienempänä ja kannattaa tehdä kerralla tarpeeksi syvä. Kolmatta kertaa tuskin kannattaa syventää.

Äänestä

Eikös vanhan porakaivon uudelleenporaus ole vähän ongelmallinen... jos uusi reikä on pienempi kuin alkuperäinen, niin onnistuuko pumpun upotus luotettavasti?

Voisikohan painepuristusta käyttää tällaisessa tilanteessa. Sillä saisi mahdollisesti avattua kalliossa olevat vettäkuljettavat halkeamat.

Varman vastauksen saat vain kokeneelta porakaivourakoitsijalta.

Äänestä

tarkistaa onko reijän sakkavarassa
mahdollista pudottaa pumppua väliaikaisesti
alaspäin. yleensähän pumppu jätetään pohjasta
muutaman metrin ylös.
näin kuivaa tulee luultavasti taas heti
30 vuoden päästä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


AQUA kirjoitti:

Nyt olis tullu pieni ongelma kun n.40 m syvä porakaivo on päässyt kuivumaan.Voikaohan tommosta vanhaa reikää syventää vai olisikohan halvempaa porata uusi reikä.Onko kellään kokemuksia asiasta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu