Löyhät Sauvalenkit

eipäkestä

ostin sauvat viime vuonna. olen hiihtänyt niillä n. 500 km nyt molemmista lenkit poikki.
katkesivat kohdasta missä hihna tulee ulos kahvan sisältä.
onko muilla ilmennyt samoja ongelmia?
lenkit maksaa saman verran kuin sauvat. keinottelun makua mielestäni.
kertokaa kokemuksia.

20

3749

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • här

      Täysin samaa mieltä. Ja vielä tässä hiihtopitäjässä (Kuusamo) ei edes löytynyt niitä varaosina. Melkein joka talvelle pitää ostaa uudet. Ja kun katsoo materiaalia niin ei ole ihme. Jotain keinonahkaa. Niinpä korjasin vanhan itse. Niittasin nailonremmiä pätkän kuluvaan kohtaan ja rannelenkkiosan jätin ennalleen. Tuli hyvä.
      Ps. Vaimon kävelysauvoista olen jo lainannut ko. remmit. Tilalle laitoin vielä vanhemmista sauvoista tavalliset remmit.

      • eipäkestä

        oliko kyseessä (yoko mistrar)???


      • kun 1
        eipäkestä kirjoitti:

        oliko kyseessä (yoko mistrar)???

        jotain exelliä niissä lukee. Muuten tukevat ranteessa. Ei tarvi liioin keppiä puristaa näpeillä. Sen takia korjasinkin. Parin viikon päästä menen taas Ylläkselle hiihtelemään. Sieltä on tapana käydä Muoniossa, Suomem parhaassa urheiluvälineliikkeessä. Ostan sieltä luultavasti uudet ja keveät kepit. Pitääkö Yoko Ono merkkisiä sauvoja varoa ?


    • Aarnio A

      Excelin sauvoista vastaavat kokemukset. Löysin kesäalennusmyynnistä kävelysauvat, jotka maksoivat vähemmän kuin varaosa-käsilenkit.

      No, ehkä ne Excelin uudet kiinalaistehtaat alkaa tuottaa käsilenkkejä, joita voidaan myydä kolmannekseen siitä hinnasta kuin nyt. Enpä usko.

      Tuotannonsiirron myötä EN osta enää Excelin kamaa, myyköön kinuskeille tekeleensä!

      Sama boikotti muillekin overseas-peraation tehneille, niin tekevät muutkin maat.

    • asd

      olisi kiva tietää kenen valmistajan hihnoja olet saanut poikki. mutta jos pitäisi veikata niin kyseessä ovat exel:n sauvat. ei muuta kuin viet hihnat urheiluliikkeeseen ja sanot että laittavat tehtaalle menemään TAKUUSEEN. tosin joudut olemaan vähän aikaa ilman hihnoja tuossa tapauksessa.

      niin ja jos haluat kestäviä hihnoja, uskallan suositella swix:n sauvoja, kolme kautta hiihtänyt nyt, eikä kertaakaan ole mennyt vaihtoon. tosin sitä ennen exel:llä meni jopa parit hihnat kaudessa, tosin laatu on voinut muuttua siitä parhaimpien sauvojen osalta. mutta minulle riitti exel:llä hiihtely, en ainankaan lähde enää ostamaan kyseisen valmistajan sauvoja.

      • non-exel

        sama juttu exelin hihnojen kanssa. yhdessä talvessa kuluvat poikki eikä samanlaisia enää saa varaosina. tosi hyvät hiihtää mutta eivät kestä. uudempi hihnamalli ei ole niin "tiukasti" tai "tukevasti" kädessä mutta kestää pitempään. ensi talveksi ostan uudet sauvat sekä pertsaan ettö luisteluun eikä ne varmasti ole Exelin, mitkä on laatuun nähden hirveästi ylihinnoitellut.


      • JiiJii

        Helmikuussa 2005 ostetuissa Exelin P2 sauvoissa ovat molemmat hihnat hyvää vauhtia nirhaantumassa poikki. Sauvoilla on hiihdetty n. 500 km. Hihna menee poikki juuri siitä kohdasta, jossa se tulee ulos kahvan sisältä.


      • eipäkestä

        kyseessä on yoko mistral (karhun tehdas).
        omistan myös exselin sauvoja.. . sama ongelma.
        tympii kovasti kun ei tiedä millon rapsahtaa hihna piokki. ei niitä varaosia aina ole mukana.
        voi mennä lapin reissu huijareiden takia mönkään.
        exselillä oli yhteen aikaan myös tapana panna kuntoilijoiden sauvoihin niin heikot sommat että piti myötään ostaa
        uusia. jos valmistaja luulee,että kate tulee varaosia myymällä ... erehtyy pahasti.


      • M49

        Exellin remmit meni aika nopeasti pokki. Luulin että kyseessä oli maanantaikappale ja ostin kalliinlaiset varaosat. Mutta taas sama juttu, voi kele. Olen samaa mieltä että pitäköön keppinsä siellä kaukomailla. Ja vaihdan merkkiä.


      • pyöristää
        M49 kirjoitti:

        Exellin remmit meni aika nopeasti pokki. Luulin että kyseessä oli maanantaikappale ja ostin kalliinlaiset varaosat. Mutta taas sama juttu, voi kele. Olen samaa mieltä että pitäköön keppinsä siellä kaukomailla. Ja vaihdan merkkiä.

        huolellisesti sen aukon reunat, josta hihna tulee kahvan sisältä ulos. Sanoohan tuon ihan maalaisjärki, häh?


      • en tajua

        miten te saatte ne remmit poikki? en tajua. ikinä en ole poikki saanut remmejä, ja aina on ollu exelit käytössä! Käyttäjässä vika?


      • särkee...
        en tajua kirjoitti:

        miten te saatte ne remmit poikki? en tajua. ikinä en ole poikki saanut remmejä, ja aina on ollu exelit käytössä! Käyttäjässä vika?

        kun on massaa melki 90kg ja ojentaja kuin toisen pohje niin lupaan että ne sauvan lenkit ei kestä määräänsä enemmän !


      • asd
        en tajua kirjoitti:

        miten te saatte ne remmit poikki? en tajua. ikinä en ole poikki saanut remmejä, ja aina on ollu exelit käytössä! Käyttäjässä vika?

        hiihtämällä ja kovalla käytöllä. ei sauvoja ole tarkoitettu mukana heilutettaviksi vaan niillä pitää työntää lisää vauhtia ja mitä kovempaa työnnetään sitä kovemmalle hihnakin joutuu. ja sauvasta on tarkoitus päästää irti kun työntö loppuu ja tuoda sauva taas lähtö asentoon, jos näin ei tee niin hihnalla voi heittää vaikka vesilintua, siihen se on tehty. minun käytössäni 4-7krt per vko, 1-2h per krt.


      • cedrik
        särkee... kirjoitti:

        kun on massaa melki 90kg ja ojentaja kuin toisen pohje niin lupaan että ne sauvan lenkit ei kestä määräänsä enemmän !

        Eikös se kahva ole sitä varten, että siitä puristetaan? Miten se pesäpallomaila kestää kädessä vai onko sekin remmillä kiinni? ;)

        Taitaa olla enemmän perinteisen hiihtäjien ongelma. Parista Exelistä taisi remmi katketa, kun hiihtelin metsäsuksilla perinteistä..


      • sama juttu
        asd kirjoitti:

        hiihtämällä ja kovalla käytöllä. ei sauvoja ole tarkoitettu mukana heilutettaviksi vaan niillä pitää työntää lisää vauhtia ja mitä kovempaa työnnetään sitä kovemmalle hihnakin joutuu. ja sauvasta on tarkoitus päästää irti kun työntö loppuu ja tuoda sauva taas lähtö asentoon, jos näin ei tee niin hihnalla voi heittää vaikka vesilintua, siihen se on tehty. minun käytössäni 4-7krt per vko, 1-2h per krt.

        itselläni käytössä exelin sauvat ja remmit päivittäin 1-3h eikä mitään ongelmia. voimaakin on ihan omiin tarpeisiin ja tekniikka kunnossa. mutta ikävää, jos muille on sattunut huonosti kestäviä osia...


      • Anonyymi
        en tajua kirjoitti:

        miten te saatte ne remmit poikki? en tajua. ikinä en ole poikki saanut remmejä, ja aina on ollu exelit käytössä! Käyttäjässä vika?

        Tuhat kilometriä ne kestävät noin yleensä.Mulla Rexejä ja OW,ei ne iankaikkisesti kestä.Korjausosat kalliimpia,kuin halvat sauvat kokonaan. JV


    • vika

      itellä oli exellit pitkään ja aina vaan meni rahaa uusiin lenkkeihin kunnes ostin toisen merkkisen "yläpään" exelin sauvoihin ja nyt pelaa, on sen verta jämäkämmät hihnat.

    • suksittelija

      ...Exelin sauvoja. Viime talvena tuli hätäpäis viä yhdet ostettua ja joskus joulun tienoilla huomasin että vaihtoon menee. Yläpäitä on vaihdeltu kans toisista niin yhdistelemällä on saatu jonkinlaisia niistä jämistä ja varaosista. Yhdet Yoko Platinit on joita säästellen on käytetty että kestäis mahdollisimman pitkään. Ja oon kuullu kans että Swixin sauvat/hihnat on kestäny hyvin kuten asd:kin kertoi tos ennemmin. Pitänee kokeilla seuraavaksi...

    • Anonyymi00019

      Putket kestää normitilanteissa, kaikki muu nykysauvoissa pelkkää heikkoa lenkkiä.

      • Anonyymi00020

        Pujottelusauvoissa on kestäviä remmejä. Nuita onnettomia hanskoja menee menee useammat kaudessa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      185
      2680
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2407
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      106
      1122
    4. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      73
      921
    5. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      921
    6. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      810
    7. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      239
      809
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      283
      767
    9. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      88
      759
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      708
    Aihe