työtömiä ! muutama tuhat ihmista jonkinlaisella kurssilla tilastoja kaunistamassa.
taas on
8.4 % enään
5412
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
juuri työnnetäänkin työkkärin puolesta aivan mielettömät määrät juuri niiden tilastoiden kaunistamisen vuoksi. Ne kurssit kun vielä on sellaisia huuhaa juttuja, ei niillä työllisty eikä niistä muutakaan hyötyä ole, valtavat määrät vain pistetään niihinkin rahaa palamaan.
Eivät nuo ole todellisia lukuja. Työssäolijoiksi kun lasketaan myös ne ihmiset,jotka tekevät osa-aikatöitä esim. 1-2 kertaa viikossa. Eihän sillä elä, myös kaikki höpöhöpö kurssit ja "työharjoittelu" lasketaan näihin. Suomeen on syntynyt rakennetyöttömyys, jolle hallitus ei tee mitään. Koko työvoimapoliittinen systeemi on pahasti epäonnistunut, sitä eivät politiikot tietenkään myönnä,ongelmia kaunistellaan tai lakaistaan pöydänalle.
Työhönhän kuuluu palkanmaksun velvoite.
Entä ne jotka ovat töissä ja eivät tule toimeen tai just ja just.
Saadaanko minkälainen luku yhdessä työttömien ja kursseilla olevien ja muuten syrjäytettyjen kanssa.
Tuleeko miljoona täyteen.
Työttömät, kurssilaiset ja työkyvyttömyyseläkeläiset n. 15% työvoimasta eli 480 000 lisäksi vielä osa aikaiset ja alipalkatut. Arvelisin että n. 600 000 eli n. 20%, repikää siittä huumoria meillähän demujen mukaan on niin hyvin????? Keskimääräinen eläkehän on vain 1300 € kk, joten sieltä putoo loput että miljoona on täynnä. Tanskassa minimitoimeentulotuki on 1300€/kk, siinä hieno pohtia tätä lottovoittajien maata tais vaan tulla 4 oikein.
Sailaskin jo myönsi ettei suomi ole hyvinvointivaltio vaan korkeintaan ontuva sellainen (oli kauppalehdessäkin).
Repaleinen kalaverkkotalous tämä on ihmisiä putoilee jatkuvasti köyhyyteen toimeentulotuelle ja halppistöihin ilman palkkaa muka "aktivotuna".
On täyttä kansan kusetusta ja tulonjaossa rikkaita, omistajia, osakkaita suosivaa sekä samalla köyhiä kepittävää.