Veskin viemäri toimii, johtuu kait siitä, että paska sitä lämmittää.
Mutta harmaavesikaivot ovat jäässä. Onko kotikonsteja? Suolaa tai glykolia, suoraan kaivoon tai tiskipöydän viemäriin? Glykolia en viitsisi käyttää.
No kaitpa juhannussaunaan sentään pääsee.
Viemäri jäässä!
20
18062
Vastaukset
- mennessä
ellei tilaa höyrysulatusta.
- kaskiasentaja
ja tuulisasi nestettä aukee.
- Nimetön
Hän sen avaa käden käänteessä. Palkaksi riittää kun tarjoat hyvät juomat.
- Vuokramökki
on turhan kaukana. Monitoimimies voisi kyllä löytyä.
Taidan kokeilla tuulilasinestettä, sehän ei kait luontoa pilaa.
Muistin juuri, että minullahan on höyrypesukone, sellainen pölynimurin kokoinen. Siihen viritän yhteen ja kokeilen. - käsi
Vuokramökki kirjoitti:
on turhan kaukana. Monitoimimies voisi kyllä löytyä.
Taidan kokeilla tuulilasinestettä, sehän ei kait luontoa pilaa.
Muistin juuri, että minullahan on höyrypesukone, sellainen pölynimurin kokoinen. Siihen viritän yhteen ja kokeilen.se vuokraisäntä, kait sen pitäisi tuollainen hoitaa, jos et ole ohjeiden vastaisesti käyttäytynyt?
- Vuokramökki
käsi kirjoitti:
se vuokraisäntä, kait sen pitäisi tuollainen hoitaa, jos et ole ohjeiden vastaisesti käyttäytynyt?
on nyt sellainen, että saan käydä talvella omalla vastuulla ja vuokratta, kunhan teen puutöitä.
- Vuokramökki
Vuokramökki kirjoitti:
on nyt sellainen, että saan käydä talvella omalla vastuulla ja vuokratta, kunhan teen puutöitä.
En muuten menisikään, ellen saisi tehdä puutöitä.
- kepu
Jos kaivo on jäässä niin hankala homma. Osaatko sanoa onko se oikeesti kaivo joka on jäässä vai putket?
Putket saat sulaksi tiukalla suolaliuoksella mutta kaivon sulattamiseen saattaa ainoo lääke olla tuon juhannuksen odottaminen (meinaan jos routa on menny niin syvälle).
Muista käyttää aherasti veskiä ja jopa laittaa sinnekin jäätymisen estoainetta jo ennakkoon!! - käsi
laittaisi glykolia, siis auton pakkasnestettä? Se on ennakkoon laitettava aine, ei se enää auta kun on paikat jäässä. Sama on tuulilasin pesuaineessa ja kaasutinspriissä.
Että vessa toimii viittaa siihen ettei jäätyminen ole kovin paha.Tutki ne rakenteet missä putket on, jos voit, ja mieti miten niitä voisi suojata. Mitään putken ulkopuoleista ei avotulella sitten kannata lämmittää.
Jos ei ole paljon jäässä, voi kokeilla tietysti noita aineita lämpiminä (huoneenlämmöstä) mutta kai ainoa sulattava aine olisi se suola, - 8 asteeseen saakka?
KOnstrit on vähäiset. Putkiliike auttaa, ne tuo laitteet. Tietysti voi kuumailmapuhaltimia kokeilla ja sellaista pientä "liekinheitintä" (mikä se nyt on nimeltään?) joita saa rautakaupoista, mutta niissä on se talon polttamisen riski suuri jos ei ole osaamista ja kokemusta. Joka tapauksessa niissä pitää olla sammutuskalusto ja osaaminen vieressä koko ajan. En suosittele.
Itse kokeilisin kiehuvan kuumaa vettä ja taskulämmintä tenttua. Sen jälkeen jäisin oottamaan juhannusta.
Jos laitat aineita niin suoraan siihen tukkeutuneeseen kohtaan, mahd lähelle. Sen veskinkin voisi varmistaa jatkossa pakkassnesteellä, kun ei ole käyttöä useampan päivään.- Vuokramökki
Teen yhteenvedon saamistani vinkeistä ja kokeilen.
t. Juhannusta odotellessa - leja
Vuokramökki kirjoitti:
Teen yhteenvedon saamistani vinkeistä ja kokeilen.
t. Juhannusta odotellessaApuva! Voiko joku neuvoa? Likakaivo tyhjennettiin tänään, mutta wc ei edelleenkään toimi, laitoin suolavettäkin, mutta edelleen tukossa. Mitenköhän kauan suolan pitäisi vaikuttaa ja kuinka vahvaa pitäisi olla? Vessassa voi käydä pissillä mutta paperit on heitettävä keittiön hellaan, isommat hädät hoidetaankin sitten naapurin huusissa /matkaa 400m)....en haluaisi vielä turvautua kalliiseen lokapalveluun (enkä oottaa juhannusta) Kertokaahan vinkkejä!
- käsi
leja kirjoitti:
Apuva! Voiko joku neuvoa? Likakaivo tyhjennettiin tänään, mutta wc ei edelleenkään toimi, laitoin suolavettäkin, mutta edelleen tukossa. Mitenköhän kauan suolan pitäisi vaikuttaa ja kuinka vahvaa pitäisi olla? Vessassa voi käydä pissillä mutta paperit on heitettävä keittiön hellaan, isommat hädät hoidetaankin sitten naapurin huusissa /matkaa 400m)....en haluaisi vielä turvautua kalliiseen lokapalveluun (enkä oottaa juhannusta) Kertokaahan vinkkejä!
sen luulet olevan?
paljon pissaa, jos se menee läpi tai saavillinen tosikuumaa vettä- Älä polta itteäs! Voihan se olle oikeastitukosakin,silloin, jos vesi ei mene ja asia ei parane, olisi ensiapu vanha kunnon karhu. - leja
käsi kirjoitti:
sen luulet olevan?
paljon pissaa, jos se menee läpi tai saavillinen tosikuumaa vettä- Älä polta itteäs! Voihan se olle oikeastitukosakin,silloin, jos vesi ei mene ja asia ei parane, olisi ensiapu vanha kunnon karhu.karhupumppu vai? Ei auta.
- leja
leja kirjoitti:
karhupumppu vai? Ei auta.
no mitä nyt? onko ainoa vaihtoehto kallis lokapalvelufirma?
- vaatehuoneeseen
leja kirjoitti:
no mitä nyt? onko ainoa vaihtoehto kallis lokapalvelufirma?
laitaa asuntovaunu vessan tai kompostipytyn.
Ne maksaa saman kuin yksi viemäriauton käynti. - leja
vaatehuoneeseen kirjoitti:
laitaa asuntovaunu vessan tai kompostipytyn.
Ne maksaa saman kuin yksi viemäriauton käynti.Asuntovaunu? No euhän mulla ole asuntvaunua. Luulen että tulee halvemmaksu toi viemärin aukaisu kuin joku vaunu.
- leja
vaatehuoneeseen kirjoitti:
laitaa asuntovaunu vessan tai kompostipytyn.
Ne maksaa saman kuin yksi viemäriauton käynti.ei ole ulkopaskahuussia.
- huussia
leja kirjoitti:
ei ole ulkopaskahuussia.
tarvitse, sen voi laittaa vaikka lumilinnaan.
- käsi
leja kirjoitti:
no mitä nyt? onko ainoa vaihtoehto kallis lokapalvelufirma?
saa sellaisen kuivavessan, johon voi tarpeet tehdä. maksoi pari kuukautta sitten 35 euroa. Siihen tulee sinistä desinfiointinestettä,saa samasta paikasta. Se tyhjennetään kompostiin kompostoitumaan, yksinkertaisesti kantamalla se kompostin luo ja kippaamalla nurin.
Siinä on iso muovisaavi ja siihen vessan kansisysteemi.Kuiviketta kannattaa käyttää sinisen nesteen lisäksi. EI haise eikä tartte ostaa asuntovaunua.
On hyvä. Keväällä se putkikin sitten sulaa, jos on jäävika. Kokeilitko sitä kuumaa vettä? - leja
käsi kirjoitti:
saa sellaisen kuivavessan, johon voi tarpeet tehdä. maksoi pari kuukautta sitten 35 euroa. Siihen tulee sinistä desinfiointinestettä,saa samasta paikasta. Se tyhjennetään kompostiin kompostoitumaan, yksinkertaisesti kantamalla se kompostin luo ja kippaamalla nurin.
Siinä on iso muovisaavi ja siihen vessan kansisysteemi.Kuiviketta kannattaa käyttää sinisen nesteen lisäksi. EI haise eikä tartte ostaa asuntovaunua.
On hyvä. Keväällä se putkikin sitten sulaa, jos on jäävika. Kokeilitko sitä kuumaa vettä?No niin, nyt vetää! Ja putkimieshän tietenkin kävi (ja kivan hintanen). Se paineilmalla sen vetäs auki, ilmalukko siellä kuulema oli...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olit niin lähellä
Taas söpis olit siinä ihan käden etäisyydellä❤️ Jos sinä ja minä olisimme olleet kahden, olisin hypännyt sun kaulaan. Sa764396Kun me näemme taas
Siihen on viikkoja, korkeintaan kuukausia. Jännite välillemme vetää meidät ennemmin tai myöhemmin toistemme läheisyyteen262442Elokapinan mielenosoitussarja alkaa
Varma kesän merkki on, kun planeetastamme huolestuneet ihmiset alkavat pitää tilaisuuksia muistuttaakseen ihmisiä siitä,4572096Eipäs sitten ryypätä kesälomalla
Työnantaja voi antaa potkut, vaikka olisi ryypännyt 2-4 viikkoa sitten. Vaikka olenkin raivoraitis, niin en kannata tuo1762012- 261312
Pysyä yhdessä vai ei
En tiedä, ollaan asuttu samassa asunnossa kohta joku 5 vuotta. Olisi sanomista vähän kaikesta mutta eniten itseä ottaa p951310- 1111298
Marinin hallitus onnistui työllisyystoimissa
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/marinin-hallitus-saavutti-tavoitteensa-merkittava-onnistuminen-tyollisyydessa-tuore-m2381178Tänään oli
Noiiiiin 🤏 vähällä ettei tapahtunut jotain mieletöntä. Valitettavasti olosuhteet esti. Odota hetki vielä 😘331007Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺11969